شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ ,4 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۸
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان چابهار ؛
۶ مرکز بهداشتی و درمانی جدید در چابهار راه اندازی می شود/ رشد حاشیه نشینی در چابهار فاجعه است
 
ابراهیم جنگی زهی گفت: 6 مركز بهداشتي و درماني جديد در اين شهرستان راه اندازي مي شود كه با راه اندازي اين مراكز درماني مشكل بهداشتي اين شهرستان تاحدودي رفع خواهد شد.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از چهاربهاران، ابراهیم جنگی زهی در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان چابهار، چابهار را محور توسعه جنوب شرق کشور دانست و اظهار کرد: این شهرستان توانایی و استعدادهای بالقوه ای جهت رشد و پیشرفت دارد که باید شناسایی و بالفعل تبدیل شود.
وی با بیان اینکه عملیات احداث راه آهن، پتروشیمی، خودرو سازی، بنادر و شیلات در این شهرستان آغاز شده است، گفت: پیشرفت درحوزه بهداشت و سلامت نیز ماننده سایر حوزه ها بسیار ضروری است و این مهم با همت همگانی محقق خواهد شد.
جنگی زهی تصریح کرد: حوزه بهداشت و درمان با زندگی روزمره ما به طور مستقیم در ارتباط است و جهت رفع نیازهای بهداشتی و درمانی شهرستان چابهار باید علما و روحانیون از طریق تریبون های نمازجمعه و محافل مردمی نسبت به آگاه سازی شهروندان به مسایل بهداشتی و درمانی همکاری کنند.
وی با تاکید بر اهمیت ویژه در بخش بهداشت و درمان، بیان کرد: از کل جمعیت شهرستان چابهار بالغ بر ۹۲ هزار نفر شهری، ۱۲۸ هزار نفر روستایی و ۳۲ میلیون نفر جمعیت سیاری است.
وی با بیان اینکه پس از زاهدان، شهرستان چابهار بیشترین درصد حاشیه نشینی را دارد، افزود: در حوزه بهداشت و درمان ساکنان حاشیه چابهار نیز برنامه ها و اعتباراتی را برنامه ریزی کردیم که به زودی این برنامه در جهت کاهش حاشیه نشینی اجرا می شود.
جنگی زهی خاطرنشان کرد: شهرستان چابهار ۱۱ مرکز بهداشتی و درمانی روستایی و ۴ مرکز بهداشتی و درمانی شهری دارد که به صورت شبانه روزی به اهالی منطقه خدمات رسانی می کنند.
وی با بیان اینکه ۶۹ خانه بهداشت و درمان در این شهرستان وجود دارد، اذعان کرد: در سال جدید درخواست احداث ۳ مرکز بهداشت و درمانی جدید در روستاهای دمپک، گوش درویش و بنابون را به دانشگاه علوم پزشکی داده ایم.
وی گفت: در سال گذشته ۴ مرکز بهداشتی و درمانی را به شکل ویژه تعمیرات و بازسازی شده که امسال نیز در جهت طرح تحول نظام سلامت تعداد زیادی از مراکز بهداشتی و درمانی را تعمیر و بازسازی کردیم.
جنگی زهی بیان کرد: ۳ پایگاه بهداشتی و درمانی که ساختمان آن احداث شده است به زودی با جذب نیروی کار متخصص شروع به کار خواهد کرد.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان چابهار از احداث بیمارستان جدید با ۴۸ تخت خواب خبر داد و افزود: در حال حاضر این بیمارستان با همکاری های دانشگاه علوم پزشکی استان با ۱۵۶ تخت فعالیت می کند که با توجه به جمعیت بسیار زیاد این شهرستان، درخواست افزایش تعداد تخت های این بیمارستان را داده ایم.
وی گفت: شهرستان چابهار بیشترین تعداد دکتر متخصص را دارد که تنها دو رشته تخصصی پوست و روان پزشکی را نداریم که با پیگیری های صورت گرفته به زودی این نیروهای تخصصی جذب و شروع به کار می کند.
جنگی زهی با بیان اینکه متخصص رادیولوژی مهمترین نگرانی خاص مردم چابهار است، اظهار کرد: در حال حاضر دو متخصص رادیولوژی در بیمارستان داریم که با توجه به نیاز مردم در آینده یک متخصص دیگری را برای این بیمارستان تامین خواهیم کرد.
وی گفت: خرید دستگاه ام آر آی مصوب شده که تا آذرماه این دستگاه خریداری و نصب خواهد شد و همچنین دستگاه CTSCAN نیز در حال پیگری است که به زودی این دستگاه نیز خریداری و آماده خدمات رسانی به شهروندان خواهد شد.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان چابهار با اشاره به احداث بیمارستان جدید چابهار، افزود: ۵۰ هکتار زمین جهت احداث این بیمارستان از طرف خیرین اهداء شده است گه به زودی عملیات اجرایی و احداث آن آغاز خواهد شد.
وی از راه اندازی مجتمع آموزش عالی سلامت چابهار خبر داد و گفت: مجتمع آموزش عالی سلامت در سال گذشته مصوب شد و در سال جدید با فراخوان اعلام شده به توسعه شبکه شهرستان های مختلف از علاقه مندان ثبت نام بعمل آمده است.
وی با بیان اینکه تاکنون ۱۲ هزار نفر ثبت نام کرده اند، گفت: اسامی و پرونده های این تعداد جهت بررسی و تایید نهایی در اختیار قسمت آموزش دانشگاه علوم پزشکی قرار گرفته است که به زودی نتایج نهایی اعلام می شود.
جنگی زهی با بیان اینکه این مجتمع آموزشی طبق دستورالعمل وزارت بهداشت و درمان در ۶ رشته آغاز بکار خواهد کرد، تصریح کرد: مامایی، اتاق عمل، فوریت ها، بیهوشی،دهان و دندان این رشته ها هستند.
وی با انتقاد از وضعیت اعتبارات، گفت: امسال تنها ۱۰ ماما جذب کرده ایم که این تعداد در مقایسه با شرایط حاضر بسیار کم است اما به دلیل کمبود اعتبارات نتوانستیم تعداد بیشتری را جذب کنیم.
وی اظهار امیدواری کرد: با توجه به شروع به کار مجتمع آموزشی سلامت چابهار می توانیم پزشکان ماما زیادی را از این مجتمع فارغ التحصیل و در مراکز بهداشتی و درمانی این شهرستان جذب کنیم که با این اقدام گام بسیار بزرگی در جهت حل معضل کمبود پزشک ماما برخواهیم داشت.
جنگی زهی همچنین از احداث هنرستان بهیاری در چابهار خبر داد و اظهار کرد: ساختمان این هنرستان توسط خیرین اهداء شده است که این مرکز آموزشی به زودی شروع به کار خواهد کرد.
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۲۴۵۴


ارسال