جمعه ۱۵ فروردين ۱۳۹۹ ,3 April 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
جهش چندصد برابری جبل علی نسبت به بندر چابهار ناشی از فراهم آوردن امنیت اقتصادی و سرمایه گذاری است.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از چهاربهاران، مناطق آزاد در هر کشوری با هدف حمایت از سرمایه گذران و ایجاد سیاست اقتصادی باز در زمینه اقتصادی وبازرگانی تاسیس می گردد؛ به طور کلی در جهان، مناطق آزاد با اهدافی مانند جذب سرمایه‌های خارجی، تولید و ایجاد اشتغال مولد، کسب درآمد ارزی، افزایش صادرات وصادرات مجدد، محرومیت‌ زدائی ازمناطقی که امکان رشد و توسعه بالقوه را دارند، تأسیس می شوند.

برخی بر این عقیده هستند که مناطق آزاد تجاری در ایران، به جای مناطق صادرات محور، به مناطق واردات محور تبدیل گشته اند و احداث مناطق آزاد درایران با اهداف ترسیم شده فاصله زیادی دارند و از این رو موفقیت چندانی نداشته اند.

قوانین اقتصادی درست و حمایت از سرمایه گذار باعث رشد و ایجاد زیر بسترهای مناسب برای بهبود وضعیت اقتصادی در منطقه و کشور می گردد، از این رو بندر جبل علی دبی با مدیریت صحیح و حمایت از سرمایه گذاران توانسته موقعیت بسیار بی بدیل در منطقه و در عرصه تجارت به وجود بیاورد.

ایجاد قوانین استاندارد وایجاد سیستمهای حمل ونقل مدرن وتوسعه اسکله این بندر تجاری موجب جذب تجار و سرمایه گذاران بسیار زیادی گردیده است وباعث شده بندر جبل علی مبدل به یکی از شاهراه های تجاری دنیا گردد.

به گفته دریادار سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در رابطه با توسعه بندر جبل علی: بندر جبل علی در امارات جای بندر جاسک و بندر چابهار است یعنی اگر ما غفلت نمی‌کردیم و زودتر به توسعه بنادر رسیدگی می‌کردیم بندر جاسک و چابهار جای بندر جبل علی را می‌گرفت علت این امر هم مشخص است چراکه برای تجار از لحاظ زمان و مسافت بیشتر منفعت دارد. ۵۰ درصد کالاهای ما به جبل علی رفته و به مکان های دیگر صادر شده است!

اجرای فازدوم توسعه بندر شهید رجایی، توسعه بندر شهید بهشتی و توسعه بنادرچابهار هم به دلیل بروز بحران های مالی دولت و افزایش دامنه تحریم ها همگی تا مرز توقف پیش رفته بود.

با همه عقب ماندگیهای، بندر چابهار با توجه به موقعیت استثنایی حتی نسبت به جبل علی می تواند در فرصتهای باقی مانده با برنامه ریزی و مدیریت بهتر می تواند نقش بسیار مهمی در بدست گیری سهمی از این تجارت پرسود دریایی کسب کند و در چشم انداز ده سال آینده به رقیبی جدی برای این بندر تبدیل شود.

جایگاه جغرافیایی بندر چابهار نسبت به دبی بسیار بهترو مناسبتر است، قرارگیری در کردیدور شمال – جنوب وصرفه جویی ۳۰ درصدی در هزینه حمل نقل چیزی نیست که سرمایه گذاران به راحتی از کنار آن بگذرند.

فرصت سوزی و عقب ماندن از بنادر رقیب دیگر از جمله گوادر وکراچی پاکستان اندک امید توسعه در محور شرق را نیز بر باد خواهد داد، لذا توجه به توان داخل از جمله سرمایه گذاران وپیمانکاران داخلی از جمله قرارگاه خاتم الانبیا که در حال حاضر مدیریت پروژه فاز یک طرح توسعه بندر شهید بهشتی و راه آهن چابهار مشهد را برعهده دارد وتامین اعتبار فازهای بعدی طرح توسعه این امکان را خواهد داد تا در زمنیه ترانزیت بتوانیم درآمد ارزی قابل توجهی را عاید کشور نماییم.

انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۵۲۸۴


ارسال