پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ,28 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۱۴
گزارش پهره از رونق پرورش ماهی گرم آبی در ایرانشهر؛
پتانسیل مغفولی که می توانست اشتغال جوانان را توسعه بخشد
 
پرورش ماهیان گرم آبی با توجه به اقلیم ایرانشهر یکی از امتیازات خاص این شهرستان است که با همت مسئولین و توسعه این بخش؛ طیف عظیمی از جوانان بیکار به چرخه اشتغال ورود پیدا می کردند.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از پهره؛ اشتغال و درآمد زایی جوانان با توجه به تخصص و تحصیلات عالیه این روزها به یک خواسته تقریبأ محال بدل شده؛ چراکه با توجه به شرایط نه چندان مطلوب کشور در زمینه اقتصاد؛ همچنان چاره اساسی این بخش از پازل دولت مفقود است و در این بین چیزی جز همت افراد نمی تواند مسیر دستیابی به اشتغال را میسر کند.
ایرانشهر نیز از این حیث مستثنا نیست اما می توان گفت در کنار سمت های دولتی؛ فرصت هایی دیگری برای اشتغال محیاست که برای حضور در آن کمی تلاش و پشتکار جوانان و البته مسئولین این گره کور بیکاری را کارگشا خواهد بود.
پرورش ماهی گرم آبی یکی از امتیازات خاص این شهرستان است که روی آوردن جوانان به این بخش به طور قطع نه تنها بخشی از مشکل عدم اشتغال اهالی این شهر را مرتفع می سازد بلکه باعث رونق خاص این حرفه پردرآمد در مرکز بلوچستان خواهد شد.
از آنجا که با توجه به شرایط مطلوب آب و هوایی منطقه؛ 8 ماه از سال؛ استخرهای این شهرستان آمادگی پرورش ماهیان گرم آبی را دارد بطوریکه می توان گفت استفاده از این فرصت بزرگترین کمک را به اشتغال شهرستان خواهد نمود.
در همین خصوص رئیس اداره شیلات شهرستان ایرانشهر گفت: در حالی که در دیگر نقاط کشورمان شاهد برف و باران و یخبندان هستیم شرایط مساعد آب و هوایی این شهرستان سبب گردید تا در این فصل از سال شاهد رهاسازی ماهی‌های گرم آبی در استخرهای پرورش ‌ماهی ایرانشهر باشیم.
عزیر آبسالان تعداد استخرهای پرورش ماهی این شهرستان را 85 باب اعلام کرد و افزود: شرایط آب و هوایی منطقه موجب شده تا در این شهرستان ماهی‌های گرم آبی از نوع کپور فیتوخاک و آمور پرورش داده شود.
وی تصریح کرد: تاکنون بیش از 200 هزار قطع بچه ماهی در استخرهای پرورش ماهی شهرستان ایرانشهر رها سازی شده است که پیش‌بینی می‌شود از استخر‌های پرورش ماهی ایرانشهربیش از 150 تن ماهی گرم آبی برداشت شود.
رئیس اداره شیلات ایرانشهر تعداد جوانان مشغول به کار در استخرهای پرورش ماهی ایرانشهر را 105 نفر اعلام کرد.
حال باید دید با توجه به نیاز شهرستان به اشتغال و فراهم بودن نسبی برخی فرصت ها اقدامی در جهت پیشرفت این شهرستان از سوی مسئولین میسر خواهد شد یا همچنان باید در گردآب وعده های آینده در انتظار ماند.
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۲۲۲۱
مرجع : پهره


ارسال