جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ,3 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۱
با ورود رئیس جمهور افغانستان و نخست وزیر هند صورت گرفت؛
چابهار محور مذاکرات امروز ایران، هند وافغانستان/ چابهار جایگزین گوادر پاکستان برای تجارت بین افغانستان و هند می شود
 
بندر چابهار محور گفتگوهای امروز بین روسای جمهور ایران وافغانستان و نخست وزیر هندوستان خواهد بود.
به گزارش عصرهامون به نقل از چهاربهاران، نخست وزیر هند دیروز با محوریت توسعه و گسترش مبادلات تجاری بین ایران، افغانستان و هندوستان وارد تهران شد؛ ناندرا مودی چابهار را بهترین مسیر برای گسترش تجارت بین هند و کشورهای آسیای میانه و افغانستان دانست و در صفحه تویتر خود این سفر را فرصتی بسیار خوب برای گسترش مبادلات تجاری و اقتصادی با ایران عنوان کرد.
چابهار بهترین جایگزین بجای  گوادر برای هندوها
هندوها چابهار را به بندر گوادر پاکستان به عنوان رقیب سنتی خود ترجیح دادند والبته اجراه این بندر از طرف پاکستان به چینی ها نیز باعث شد هندوها با جدیت بیشتری بر روی چابهار تمرکز کنند.
این سفر در ادامه سفرهای تجار ور هیئتهای اقتصادی هندوستان در سالهای گذشته به بندر چابهار و همچنین قرارداد سال گذشته بین وزرای حمل ونقل هندوستان و راه شهرسازی  است؛ قرار دادی که طی آن هندوستان در ازای سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری و تجهیز ناوگان بندر به مدت ده سال بهره برداری از طرح را برعهده خواهند داشت.
چابهار نگین برنامه ششم توسعه در  سواحل جنوب است
بر اساس چشم انداز سیاستهای کلی برنامه ششم توسعه سواحل جنوب که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده چابهار محور توسعه سواحل مکران خواهد بود.
ترانزیت کالا به کشورهای آسیای میانه وافغانستان از بهترین موقعیتهای این منطقه به لحاظ جغرافیایی است که در دولت یازدهم در ادامه طرح ها واقدامات اولیه دولت دهم در حال تحقق است.
واگذاری زمین به تجار افغانی و ارسال محموله غذایی در اولین گام توسط افغانها به هندوستان نشان از علاقه تجار افغانی برای بهره گیری هر چه بیشتر از ظرفیتهای این بندر استراتژیک برای گسترش مبادلات تجاری خود با افغانستان است.
خیز بلند هندوستان برای سرمایه گذاری در افغانستان از مسیر چابهار
سرمایه گذاری قابل توجه دومیلیارد دلاری هندوها در معادن و صدور مواد غذایی افغانستان به هندوستان و در ادامه گسترش تجارت بین این دوکشور در کنار بازار بکر آسیای میانه در کنار یکدیگر بر اهمیت کریدور ترانزیتی چابهار برای اتصال مبادلات تجاری بین دوکشور خواهد افزود، درادامه سفر نخست وزیر هندوستان به تهران، امضای سند همکاری و تفاهم سه جانبه و در زمینه های اقتصادی، فرهنگی، فن اوری و انرژی خواهند داشت.
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۴۹۸۱


ارسال