دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ,10 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۱
گزارشی از تامین خون و فرآورده های خونی که دغدغه اصلی بیماران خاص و سرطانی است؛
دست نیاز بیماران تالاسمی به اهدای خون شهروندان چابهاری/ نیاز روزانه ۴۰ واحد خون برای بیماران نیازمند
 
بیماران خاص و تالاسمی شهرستان چابهار به جهت نیاز مداوم به خون و فرآورده های خونی در وضعیت بحرانی و نیاز شدید به خون قرار دارند.
به گزارش عصرهامون به نقل از چهاربهاران، بیماری های ژنتیکی از آن دسته ای بیماری هایی هستند که گروهی از مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند. به علّت گستردگی این دست از بیماری ها، مشکلات عدیده ای برای هم مبتلایان و هم اطرافیان پدید می آورد. از طرفی هم به علت حساسیت ویژه ای که بیماری های ژنتیکی دارند، هم مراقبت های خاصی نیاز است و هم در سیستم درمانی و دارویی کشور، کمبودهایی حس شود.
باتوجه به نیاز مداوم خون و عدم نگهداری خون در دراز مدت، در طول سال به اهدای خون توسط مردم نیاز است و در شهرستانهای دارای بیماران تالاسمی این نیاز چند برابر می شود و نیاز به خون هم قاعدتا بیشتر می شود.
تالاسمی نوعی کم خونی بسیار شدید است و علی رغم پیشرفت‌های علم پزشکی هنوز جایگزینی برای خون و فرآورده‌های آن وجود ندارد بنابراین درمان این بیماران (تالاسمی و هموفیلی) تنها از طریق اهدا خون ممکن است.
رئیس اداره انتقال خون شهرستان چابهار در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران، با بیان این که برخی از بیماری ها که مشکل آن ها خون سازی است از جمله تالاسمی به خون و فرآورده های خونی نیاز مبرم دارند، اظهار کرد: مشکلی که در خصوص این بیماران وجود دارد این است که این گونه بیماران باید به طور مستمر خون دریافت کنند.  افراد مبتلا به تالاسمی در هر2  تا 3 هفته خون تزریق می کنند در نتیجه بیماران تالاسمی مشتریان دائمی فرآورده های خونی هستند که خون مورد نیاز آن ها باید از طریق اهدای خون توسط مردم به دست بیاید.
صابری با اشاره به نیاز بیماران تالاسمی در شهرستان به روزانه ۴۰واحد خون اظهار کرد: بیماران به خصوص مبتلایان به تالاسمی ماژور به روزانه ۴۰ واحد خون جهت تزریق نیاز دارند و به دلیل بیشترین آمار مبتلایان تالاسمی استان در شهرستان چابهار نیاز به خون مضاعف می شود.
رییس انتقال خون چابهار افزود: از آنجا که در نوع ماژور تالاسمی (کم خونی شدید)، هموگلوبین خون غیر طبیعی به نام F یا جنینی افزایش یافته و هموگلوبین قرمز خون کاهش پیدا می کند، شخصی که این بیماری را در خود دارد کم خون است و این کم خونی باعث بزرگ شدن طحال و کبد و تغییر قیافه ظاهری او می شود. بنابراین به علت پایین آمدن مداوم خون، بیمار مجبور است مدام خون تزریق خون داشته باشند.
وی با درخواست از مردم جهت اهدای خون  یادآور شد: بیماران تالاسمی برای ادامه بقا خود به تزریق مداوم خون نیاز دارند و از شهروندان چابهاری خواست جهت اهدای خون به مرکز اهدای خون چابهار مراجعه کنند.
انتهای پیام//7250
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۶۶۵۲


ارسال