سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ,26 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۷
گزارشی از وضعیت فضای آموزشی در کلانشهر جنوب شرق؛
35 سانتی متر فضای آموزشی سهم هر دانش آموز از تحصیل
 
در حالی برخی از مدارس حاشیه نشین شهرستان زاهدان با کمبود فضای آموزشی مواجه هستند که در هر کلاس درس بیش از 40 دانش آموز مشغول به تحصیل می باشند.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از زاهدانه، خشونت، ترک تحصیل، پایین آوردن کیفیت آموزشی، از دست دادن تمرکز، گمنامی در بین افراد جامعه به علت بی سواد بودن و غیره را می توان دستاورد پرشماری دانش آموزان در کلاس های درس و کمبود فضاهای آموزشی در جنوب شرق عنوان کرد.
علی رغم اینکه هر ساله تعداد زیادی از دانش آموزان در استان پهناور سیستان و بلوچستان به ویژه حاشیه شهر زاهدان به دلیل کمبود فضاهای آموزشی از تحصیل محروم می مانند؛ هر چه به مدارس هوشمند و استاندارد کلان شهرهای کشور همچون تهران، اصفهان یا مشهد نزدیک می شویم با امکانات آموزشی و بهداشتی مرفه روبرو می شویم.
آمار بالای کلاس های درس، بروز مشکلات روحی و روانی، از دست دادن تمرکز وغیره همه عاملی برای افت کیفیت آموزشی در کلاس های درس نقاط حاشیه شهر شده است.

در تماسی که برخی دانش آموزان مدرسه اباصالح شهرستان زاهدان با این پایگاه خبری داشتند با اشاره به وضعیت کلاس های این مدرسه بیان کردند: بدلیل نبود فضای آموزش کافی و تعداد زیاد دانش آموزان اغلب کلاس های این مدرسه در حیاط و بیرون از کلاس درس برگزار می شود.
این دانش آموزان با بیان اینکه درس خواندن و داشتن امکانات مرفه حق همه است و مختص به مدارس خاص نیست، ادامه دادند: تمامی کلاس های این واحد آموزشی با ازدیاد جمعیت بیش از 40 نفر تشکیل می شود که این اقدام مانع تدریس مناسب می شود.

به گفته این دانش آموزان تعداد افراد حاضر در کلاس اثر مثبتی در فهماندن مطالب به دانش آموزان دارد که این مهم در مدرسه متوسطه اباصالح زاهدان احساس هم نمی شود چرا که بیشترین انرژی معلم صرف ساکت کردن فضای کلاس درس شده و فرصت برای ارائه مطالب مفید و پرسش و پاسخ از بین می رود.
برخی دانش آموزان هم با بیان اینکه شلوغی بیش از حد کلاس ها، تمرکز درک مطالب را از آنها گرفته است، گفتند: ما آرزو داریم همچون سایر دانش آموزان به درس و مشق خود اهمیت بدهیم که در این راستا از خیرین و مسئولین تقاضا داریم مشکلات مدرسه اباصالح را برطرف کنند زیرا حق دانش آموزان این مدرسه تحصیل در سایه فقر و کمیود امکانات آموزشی نیست.
 
جهت پیگیری این موضوع در تماسی که خبرنگار زاهدانه با رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان داشت وی با بیان اینکه هیچ کلاس درسی در محوطه بیرون مدرسه اباصالح برگزار نمی شود، گفت: با توجه به ازدیاد جمعیت، تراکم کلاس ها از نرم 30 نفر بالاتر رفته و 42 دانش آموز بر سر کلاس درس حاضر می شوند.
علی مرادی با بیان اینکه 19 هزار دانش آموز در محدوده فلکه کشاورز به سمت خیابان مجدیه در شهرستان زاهدان وجود دارد، افزود: 40 پروژه آموزشی در حاشیه شهر زاهدان تا پایان سال 96 ساخته خواهد شد.

ساخت پروژه های آموزشی در مناطق حاشیه نشین زاهدان
وی با اشاره به ساخت پروژه های آموزشی در دو محدوده شیرآباد و کارخانه نمک بیان کرد: از این تعداد 21 پروژه در قسمت ناحیه یک آموزش و پرورش و 19 پروژه دیگر نیز در حاشیه شهر ناحیه 2 آموزش و پرورش ساخته خواهد شد.
این مسئول با بیان اینکه ناحیه یک آموزش و پرورش در بافت قدیمی شهر واقع شده است، ادامه داد: در ایام تابستان هم از فضاهای موجود با کمک اداره نوسازی پنج کلاس درس در مدارس حاشیه ساخته شد تا دانش آموزان بیرون از کلاس درس نباشند.
مرادی با اشاره به فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه" هیچ فردی نباید خارج از مدرسه باشد"، گفت: در صورتی که شهرداری زمین واگذار کند، اعتبارات لازم برای ساخت فضای آموزشی جدید موجود می باشد.
 

حذف مدارس خشت و گلی تا پایان سال 96 در استان
وی در ادامه بیان کرد: بر اساس پیگیری های انجام شده یک ردیف عدالت آموزشی برای توسعه فضاهای آموزشی مناطق محروم تخصیص پیدا کرده که در یک برنامه سه ساله 600 میلیارد تومان به سیستان و بلوچستان تزریق خواهد شد.
این مسئول با اشاره به اینکه امسال با 170 میلیارد تومان از این اعتبارات موافقت شده است، افزود: با اعتباراتی که از محل اعتبارات عدالت آموزشی اختصاص می یابد تا پایان سال 96 این کاستی ها به همراه مدارس خشت و گلی حذف خواهد شد.
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۸۸۷۰
مرجع : پایگاه خبری زاهدانه


ارسال