يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ,7 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان با اشاره به کاهش آمار مبتلایان به تب برفکی گفت: سیستان وبلوچستان جزء پاک ترین استان های کشور شناسایی شده است.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از زاهدانه، دکترمهدی حسینی در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته دامپزشکی در سالن جلسات اداره کل دامپزشکی استان برگزار شد با بیان اینکه همه ساله چهاردهم مهرماه بعنوان روز دامپزشکی نامگذاری شده است، اظهار داشت: سازمان دامپزشکی کشور به منظور تامین بهداشت دام، فرآورده های مربوط به آن و پیشگیری از بیماری های دامی؛ با هدف حفظ سرمایه های دامی و ارتقاء سطح بهداشت عمومی جامعه تاسیس شد.
وی با اشاره به پایش های اداره دامپزشکی استان که 181 مورد بیماری را بر روی کلیه جمعیت دام، طیور، آبزیان و زنبورعسل انجام می دهد، گفت: از این تعداد 111 بیماری مربوط به جمعیت دامی، 34 مورد بیماری های مختلف دامی، 23 مورد آبزیان و 13 مورد زنبور عسل می باشد.
این مسئول بیان کرد: از تعداد بیماری های مربوط به جمعیت دامی 56 مورد بیماری اخطاری و 55 مورد بیماری گزارشی می باشد که در خصوص بیماری های اخطاری باید مورد مشکوک کمتر از 12 ساعت شناسایی و راه های کنترل آن شروع شود.
وی در زمینه بیماری های گزارشی نیز تصریح کرد: این بیماری ها نیز باید شناسایی شود تا نقشه و راهی برای جلوگیری از شیوع آن بیماری به سایر نقاط داده شود.
حسینی با اشاره به اینکه در سالهای اخیر کنترل خوبی بر روی بیماری های دامی صورت گرفته است، افزود: نمونه بارز اقدامات موثر، کاهش کانون تب برفکی در استان می باشد که در سال 1392 از 58 کانون به شش کانون در سال 1395 کاهش پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان کمترین آمار مبتلایان به تب برفکی را دارد، گفت: در اواخر سال 94 و اوایل سال95 که کل کشور درگیر بیماری تب برفکی بودند، سیستان وبلوچستان جزء پاکترین استان ها شناسایی شد.
مدیرکل دامپزشکی استان در خصوص بیماری طاعون نشخوار کننده نیز گفت: از 51 کانون که در سال 91 وجود داشت این مهم سیر نزولی پیدا کرد به گونه ای که امسال به 3 کانون رسیده است.
وی با بیان اینکه «سل» بیماری مشترک بین انسان و دام است، افزود: کانون بیماری سل از تعداد 11 مرود به 4 کانون کاهش یافته است.
این مسئول با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون هیچ گزارشی از رخداد بیماری تب مالت در استان گزارش نشده است، بیان کرد: از 53 کانون تب مالت که در سال 91 وجود داشت این آمار به یک کانون در سال 94رسید که امسال نیز تاکنون گزارشی در این خصوص ارائه نشده است.
حسینی با بیان اینکه هیچ موردی از بیماری لکه سفید میگو در استان مشاهده نشده است، گفت: در سه سال گذشته علی رغم اینکه استان های پرورش دهنده میگو درگیر بیماری لکه سفید بودند در استان برداشت میگو بدون بروز بیماری بوده بگونه ای که در این راستا امسال برای اولین بار صادرات میگو از استان به روسیه و کشورهای خلیج فارس به میزان 182 تن انجام شده است.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۸۸۷۲
مرجع : پایگاه خبری زاهدانه


ارسال