شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ ,24 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
یک کارآفرین خاشی گفت: از جمع آوری گیاهان دارویی و فروش آنها، سالانه بیش از 12میلیون تومان درآمد دارم.
به گزارش خبرنگار اقتصادی عصرهامون، عرصه های اقتصاد مقاومتی و بهره گیری از ظرفیت های موجود در محل زندگی از مهمترین مواردی می باشد که به طور جدی در دستور کار دولت و مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است.
این فعالیت ها شامل پرورش ماهی، پرورش دام و طیور، کشاورزی و غیره می باشد و نهادهای مختلفی با ورود به این عرصه و حمایت از افراد علاقمند در راستای ترویج این فعالیت مهم برآمده اند.
 

فاطمه شهنوازی یکی از جمله این افراد است که پا به این عرصه گذاشته و توانسته مخارج زندگی خود و خانواده خود را از این محل تامین کند.
این کارآفرین 53 ساله با بیان اینکه از سال 85 برای تامین مخارج خانواده اقدام به شناسایی ظرفیت های گیاهان دارویی کرد، گفت: با آموزش وهمکاری 20 نفر از بانوان منطقه اقدام به جمع اوری حدود 170  نوع از گیاهان دارویی مناطق بیابانی و کوهستانی  می کند و با خشک کردن، بسته بندی و فروش آنها، ماهیانه حدودیک میلیون تومان درآمد دارد.
 

 
این کارآفرین در کنار تلاش برای تامین معیشت خانواده، در دانشگاه نیز به ادامه تحصیل در رشته کشاورزی پرداخته و هم اکنون دانشجوی کارشناسی ارشد رشته زراعت می باشد، افزود: بیشترین گیاهان دارویی از محدوده کوه تفتان و کوه بیرک جمع آوری می کنیم و تا کنون موفق به کسب چندین تقدیرنامه از مراجع مختلف شده و درچندین نمایشگاه داخل و خارج  استان در زمینه گیاهان دارویی شرکت کرده است.
وی تصریح کرد: با جمع آوری گیاهان دارویی در 9ماه از سال، توانسته ام به طور میانگین ماهانه یک میلیون تومان درآمد برای خودم کسب کنم و با این درآمد علاوه بر تامین معیشت خانواده، درحال درس خواندن نیز می باشم.
شهنوازی معتقد است در صورت حمایت مسئولین تولید و عرضه گیاهان دارویی را از سنتی به صنعتی می توان تبدیل و شهرستان خاش را قطب تولید و عرضه گیاهان دارویی کرد.
 

وی با گلایه از برخی نهادها افزود: متاسفانه پرداخت وام های 16 درصد بسیار برای ما سنگین است، ما در فکر راه اندازی شرکت و برند سازی محصول گیاه هان دارویی شهرستان خاش می باشیم اما برای این کار نیازمند وجود زیرساخت بوده و باید با دریافت تسهیلات آنها را تامین کنیم اما پرداخت این تسهیلات با بهره بالا و بدون داشتن فرصت، امکان پذیر نیست.
این کارآفرین با بیان اینکه در برخی از مواقع بیش از 20نفر با وی در کار جمع آوری گیاهان دارویی همکاری می کنند، ادامه داد:  چرای بی رویه دامها از گیاهان دارویی، نبود صنایع تبدیلی و بسته بندی گیاهان دارویی از مشکلات منطقه است که این موضوع باعث خرید بسیار ارزان گیاهان توسط دلالان و فروش با قیمت بسیار بالای آنها به دیگران شده است.

وی خاطر نشان کرد: در نمایشگاه های داخلی و خارجی بسیاری شرکت کرده ام و گیاهان دارویی مورد توجه بسیاری قرار گرفته و برخی نهادها هم آماده قرارداد بستن با ما بودند اما به دلیل نبود شرکت ثبت شده این امکان وجود نداشت.
شهنوازی بیان کرد: به فکر راه اندازی گلخانه پرورش گیاهان دارویی در منطقه تفتان هستم که اگر این موضوع تحقق پیدا کند علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار، میتوانیم گیاهان دارویی بهتری را به متقاضیان عرضه کنیم.
وی در پایان خاطر نشان کرد: جوانان و افراد جویای کار می توانند با بهره گیری از ظرفیت نعمات خدادادی به مثل گیاهان دارویی برای خود ایجاد شغل کنند و نباید منتظر شغل دولتی باشند.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۲۶۵۸


ارسال