پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ ,22 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۴
دردی به بزرگی یک فاجعه؛
مرگ 108 نفر در جنوب شرق بر اثر سوءمصرف مواد مخدر/ زاهدان رکورددار آمار تلفات اعتياد
 
مدیرکل پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان از جان باختن 108 نفر بر اثر سوءمصرف مواد مخدر در استان خبر داد و گفت: زاهدان رکورددار آمار تلفات اعتیاد بوده است.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون، همزمان با پیشرفت جامعه بشری نگرانی خانواده ها از بروز رفتارهای پرخطر در بین جوانان و نوجوانان از قبیل اعتیاد، خشونت و غیره نیز افزایش پیدا کرده است.

در این زمینه علاوه بر کاهش سن اعتیاد بیشترین عامل گرایش به اعتیاد در جوانان شامل مشکلات خانوادگی، عدم دوستی والدین با فرزندان، فقر مادی، بیکاری، دوستان ناباب، چشم وهم چشمی، تنهایی و حس کنجکاوی است که سالانه علاوه بر اینکه آمار بالای قربانیان را بخود اختصاص داده آسیب جدی هم بر پیکر خانواده وارد می کند.

البته ناگفته نماند که شرایط جغرافیایی و اقلیمی خاص سیستان و بلوچستان و قرارگرفتن این استان در مجاورت بزرگترین کشور تولیدکننده مواد مخدر موجب شده‌ تا دود ناشی از قاچاق مواد مخدر همواره در چشم مردم این استان برود.

در این رابطه رضا عبدی مدیرکل پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان از رشد دو درصدی تلفات سوءمصرف مواد مخدر در استان خبر داد و اظهار داشت: در سال گذشته 108 نفر بر اثر سوءمصرف مواد مخدر در استان جان خود را از دست دادند که این آمار نسبت به سال قبل 105 نفر بوده است.

وی با اشاره به اینکه از كل تلفات مواد مخدر 87 نفر مرد و 21 نفر زن بودند، گفت: تعداد مردان فوت شده بر اثر سوء مصرف مواد در سال قبل از آن 90 و تعداد زنان 15 نفر بوده است.

مدیرکل پزشکی قانونی ادامه داد: شهرستان های زاهدان با 79،‌ ایرانشهر با 16 و سراوان با 8 نفر بيشترين و شهرستان های زابل و نیکشهر هرکدام با 2، و خاش با یک نفركمترين آمار تلفات اعتياد را داشته اند.

وی تصریح کرد: بيشترين متوفيان سوءمصرف مواد مخدر به دليل عوارض مصرف طولاني مدت جان خود را از دست داده اند كه تعداد اين افراد 87 نفر ثبت شده است.

عبدی افزود: در اين مدت 19 نفر نيز بر اثر مسموميت حاد و دو نفر به دليل مصرف روانگردان ها جان باختند.
لازم به ذکر است سال گذشته بيشترين آمار تلفات سوءمصرف مواد مخدر با 14 فوتي در آبان و بهمن ماه و كمترين آن با 3 نفر در مهر ماه گزارش شده است.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۴۴۵۰


ارسال