پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ,13 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۲
افزایش معتادین بی خانمان در جوان ترین شهر کشور
 
شهرستان ایرانشهر با عنوان جوان ترین شهر کشور در رنج بیکاری و عدم رسیدگی روز به روز بر تعداد معتادین افزوده و سهم قابل ملاحظه معتادین غیر بومی در این شهرستان نیز غیر قابل انکار است.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از پهره؛ اعتیاد به عنوان یکی از آسیب های جدی جوامع شناخته می شود ولی با توجه به  فراگیری سریع انواع متفاوت دخانیات صنعتی و سنتی تا به امروز راهکاری قطعی برای برچیدن این آسیب پیدا نشده است.
در آمارهای غیر رسمی بر اساس آخرین گزارشی که از سوی دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر در سال گذشته اعلام شد این شهرستان دارای 30 هزار معتاد است.
ابراهیم نرماشیری رئیس اداری بهزیستی ایرانشهر گفت: تاکنون اقدامات زیادی در راستای پیشگیری و درمان صورت گرفته منتهی با توجه به آمار رو به افزایش اعتیاد در ایرانشهر می طلبد مراکز وسیع تری در این شهر تدبیر شود.
وی با اشاره به این نکته که سن اعتیاد در این شهرستان رو به کاهش است افزود: زن و مرد و کودک درگیر این معضل هستند از این رو سال گذشته مرکز سرپناه شبانه ویژه معتادین مرد راه اندازی شد اما این مرکز به تنهایی جوابگوی نیاز شهرستان نیست.
 

 
رئیس اداره بهزیستی ایرانشهر با اشاره به این نکته که در مراکز ترک اعتیاد سطح شهر علاوه بر مشاوره معتادین خود معرف؛ سرنگ و کاندوم به صورت رایگان توزیع می شود گفت: خوشبختانه تا حدود قابل توجهی با فرهنگ سازی های انجام شده با مهار بیماری های عفونی از تعداد معتادین تزریقی کاسته شده است.
نرماشیری تصریح کرد: کارشناسان دلسوز این مرکز با حضور در محله های آسیب زای سطح شهر انواع آسیب های پیرامون اعتیاد را شناسایی و خطرات اعتیاد را آموزش می دهند اما از آن جا که معتادین در گوشه کناره های مخروبه های سطح شهر مواد مصرف می کنند؛ قشر آسیب پذیر در معرض خطر رو آوردن به اعتیاد هستند.
 

وی با تشکر از ارگان هایی که نسبت به ریشه کنی اعتیاد احساس وطیفه دارند گفت: فرهنگ سازی هایی که در گوشه و کنار شهر از طریق دیوار نوشته و نصب بیل برد و سایر برنامه های فرهنگی صورت گرفته تا به الان خیلی موثر بوده که تقاضا داریم با تکرار همین روند در روستاها به کاهش چشمگیر تعداد معتادین کمک کنند.
رئیس اداره بهزیستی ایرانشهر با ابراز تاسف از روند رو به رشد معتادین بی خانمان در سطح شهرستان گفت: خوشبختانه با مشاوره هایی که به افراد خود معرف و نادم از مصرف مواد مخدر داده می شود جمعیت خوبی برای پاکی مشتاقند اما با مواجه کمبود مراکز عملا نتیجه دلخواه را شاهد نیستیم که باید با توسعه مراکز موجود این شرایط بهبود یابد تا هر چه زودتر هدف ما که بازگشت معتاد به محیط خانواده است فراهم شود.
نرماشیری همت همگانی ارگان ها را راه رسیدن به موفقیت در این مسیر عنوان کرد و گفت: برای پیشگیری از اعتیاد کارشناسان ما در مدارس و مهدهای کودک آموزش هایی را می دهند و بر این باوریم با سرلوحه قرار دادن کار فرهنگی و آموزش تاثیر زیادی در کاهش آسیب اعتیاد خواهیم داشت.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۵۲۲۱
مرجع : پهره


ارسال