يکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ ,24 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۰
گزارش عصرهامون از 17 هزار مسکن غیر استاندار جنوب شرق؛
کوچه های بی نام و نشان دستاورد بی مهری به مسکن مهر/متقاضیان همچنان خانه‌دارشدن را انتظارمی‌کشند
 
مسکن مهر طرحی بود که در دولت نهم و دهم در دستور کار قرار گرفت و باعث ایجاد نقطه امید در بین قشرهای کم درآمد برای خانه دار شدن شده بود به گونه ای که در قالب این پروژه جوانان بسیاری برای بهره مندی از این طرح امیدوار شده و برای تشکیل زندگی مستقل برنامه ریزی کرده بودند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون، دولت های نهم و دهم در قالب این طرح، زمین رایگان در اختیار تعاونی ها و متقاضیان مسکن سه خانواری در حواشی شهرها قرار داد که بر اساس آن تسهیلات مناسبی از طریق بانک مسکن به متقاضیان ارائه دادند.

براساس گفته «محمد سعیدی کیا» وزیر مسکن و شهرسازی سیاست اصلی دولت نهم برای پاسخگویی به مخاطبان طرح مسکن مهر بود که به موجب این طرح مقرر بود تا سالانه تعداد یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی، زمین در سطح کشور واگذار شود.
 

طرح مسکن مهر در ابتدا در قالب بند (د) تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۸۶ آغاز شد و سپس بر مبنای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، به صورت پیوسته در دستور کار قرار گرفت.

مبنای اصلی مسکن مهر بر این امر مبتنی است که ارزش زمین، بخش قابل توجهی از هزینه تمام شده مسکن را به خود اختصاص می‌دهد، این سهم در کل کشور در دوره ۳۵ ساله برابر ۴۰ درصد و در دهه اخیر برابر ۴۵ درصد بوده است.
 

با آنکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص مسکن مهر  گفته بودند« اگر احتمالاً با اصل طرح مسکن مهر و یا نحوه تزریق اعتبارهای بانکی به آن مخالفتی وجود دارد، اما این را هم بدانیم که اکنون چند میلیون نفر چشم‌انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار به‌طور جدی پیگیری شود و به اتمام برسد» ولی این طرح در دولت یازدهم رنگ و بوی کمتری به خود گرفته و حتی کار به جایی رسیده که وزیر راه و شهر سازی مسکن مهر را طرح مزخرفی عنوان کرده است.
عملکرد دولت یازدهم در بخش مسکن، اگرچه از نگاه برخی مسئولان و کارشناسان مورد انتقاد جدی قرار می‌گیرد، اما از سوی دیگر برخی نیز بر این باورند که با توجه به ظرفیت‌های موجود و وضعیت اقتصادی، عملکرد دولت در این حوزه نسبتا مثبت ارزیابی می‌شود و هرچند دولت بیش از این برای تامین مسکن نیازمندان ورود می‌کرد، اما به دلیل محدودیت منابع مالی، این هدف محقق نشد.

علی ای حال طرح مسکن مهر در سیستان و بلوچستان از سال 86 و پس از سفر استانی هیئت دولت به زاهدان شروع شد و در این زمینه دولت وقت متعهد شد تا 22 هزار و 300 واحد خانه در این استان بسازد که در سال های بعد به دلیل استقبال مردم تعداد تعهد ساخت واحد های مسکن مهر این استان تا 23 هزار و 408 واحد افزایش یافت.
از آنجایی که این طرح دارای مشکلات فراوانی است به گفته بسیاری از ساکنان مهر شهر، این پروژه در استان براساس اقلیم منطقه ساخته نشده و از وجود بسیاری از امکانات از جمله درمانگاه، پارک، روشنایی، آسفالت، مخابرات، سرویس عمومی حمل و نقل شهری محروم می باشد و هیچ خدماتی حتی جمع آوری زباله به صورت منظم برای آن در نظر گرفته نشده است.

هرچند که در زاهدان چندی پیش بوستان مهر راه اندازی شد و هر 20دقیقه یک بار در روزهای غیر تعطیل اتوبوس خط واحدی از منطقه گذر می کند اما در سایر مناطق مسکن مهر استان این گونه نیست.

یکی از ساکنان مهر شهر زاهدان با ناراحتی از وضعیت مهر شهر معتقد است استاندارد سازی در مهر شهر ملاک قرار نگرفته و بسیاری از ساختمان ها غیر استاندارد ساخته شده به گونه ای که شکایت از تعاونی ها و پیمانکاران توسط بهره برداران هم به جایی نرسیده است.

«پوریا ج »عقیده دارد اگر از نظر بهداشتی و خدمات رسانی شهری به مناطق مسکن های مهر استان توجهی نشود، به زودی شاهد بروز انواع مشکلات بهداشتی و به خطر افتادن جان ساکنان این مناطق خواهیم بود.

به گفته «صادق خ» یکی دیگر از ساکنان مهر شهر زاهدان، مسکن مهر یکی از طرح های خوب در راستای خانه دار شدن خانواده های کم درآمد جامعه است اما رسیدگی و اتمام پروژه ها یک موضوع ضروری است که باید پیگیری شود.

مدیرکل راه وشهرسازی سیستان و بلوچستان فروردین ماه امسال به تسنیم گفته بود از ابتدای شروع طرح، تاکنون ۱۷ هزار و ۸۱۸ واحد از مجموع ۲۰ هزار و ۸۰۰ واحد مسکن مهر موجود در سطح استان به بهره‌برداری رسیده که 11 هزار و 75 واحد با اعتباری معادل 553 میلیارد تومان در حوزه اداره‌کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان بوده و از مجموع هزار و 727 واحد مسکن مهر باقیمانده زیرمجموعه این اداره‌ کل، 850 واحد با اعتبار 40 میلیارد تومان آماده افتتاح می باشد و 927 واحد باقیمانده تا هفته دولت سال 96 به پایان می‌رسد.
 
به گفته مسعود مالکی، تاکنون 8 مدرسه، 6 مسجد و یک کلانتری با اعتباری بالغ بر 98.5 میلیارد ریال توسط راه و شهرسازی در سایت‌های مسکن مهر استان احداث شده و یا در حال ساخت است و 78 مدرسه، 13 مجتمع درمانی، 17 سالن ورزشی، 20 باب مسجد و 5 کلانتری با اعتبار 1940.6 میلیارد ریال نیز برای این مجموعه‌ها مورد نیاز است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان26فروردین ماه سال95 در کارگروه اقتصادی سیستان و بلوچستان وعده تکمیل چهار هزار و 700 واحد نیمه تمام مسکن مهر در استان تا پایان سال95 و بسته شدن پرونده مسکن مهر را داده بود.

منبع:جوان
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۵۴۰۰


ارسال