يکشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۷ ,22 July 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۱
گزارش عصرهامون از افزایش بی رویه اجاره مسکن؛
هزینه هنگفت برای خانه 50 متری/ آوار گرانی بر سر مستاجران
 
این روزها در حالی مستاجران سیستانی و بلوچ هنگام مواجه شدن با مشاوران املاک با قیمت های عجیب و غریب اجاره بها مسکن شوکه می شوند که به گفته اکثر آنها ،از عهده اجاره خانه های سنگین برای یک خانه محقر و کوچک بر نمی آیند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون، این روزها در حالی مستاجران سیستانی و بلوچ هنگام مواجه شدن با مشاوران املاک با قیمت های عجیب و غریب اجاره بها مسکن شوکه می شوند که از سویی در بازپرداخت اجاره خانه ها وا مانده و از سوی دیگر چاره ای جز پذیرش زور و سلطه املاکیان و صاحبان خانه را ندارند.
یادش بخیر روزگاری نه چندان دور که تجملگرایی مد نبود اما صفا و صمیمیت بین اعضای خانواده موج می زد هنگام ازدواج، پسر خانواده به خوبی و خوشی بدون هیچ محدودیت یا شرط خاص و غیرقابل انجامی از سوی خانواده زن به زندگی در منزل پدری، روزگار خود را سپری کرده تا به قول معروف دستشان به دهانشان رسیده و برای خود فکر جا و مکانی کرده و سرپناهی خریداری کنند. اما امروز گرچه بیکاری و وضعیت اقتصادی داد مردم به ویژه جوانان را درآورده که افرادی که قصد ازدواج داشته باشند علی رغم پذیرش مهریه سنگین و خرید طلا و جواهرات باید به فکر خانه ای مستقل برای عروس خانم باشند تا شاید بتوانند با فراهم کردن هزاران درخواست از نوع تجملگرایی و چشم وهمچشمی یک بله از زیر زبان همسر آینده شان گرفته و به قول معروف زیر سقف مشترک زندگی بروند.
زندگی مشترکی که آغاز آن با مرثیه های غم انگیز گرانی، تورم و بیکاری، بی پولی و بی خانه بودن شروع می شود. این جمله زبان حال یک زوج زاهدانی به نام های فریبا و امید است که سه سال پیش زندگی مشترک خود را با اجاره یک آپارتمان 80 متری بدون تجهیزات در مهرشهر زاهدان آغاز کردند و امروز که آواره بنگاه های ملاک شده اند متحیر هستند که چگونه خانه ای کرایه کنند که توان پرداخت اجاره آن را داشته باشند.
 


به گفته فریبا، همسر وی تعمیرکار است و در فصول خاصی از سال بر سر کار است حالا با این اجاره خانه های بالای 500 هزار تومان درمانده است که کجا می تواند سرپناه دیگری برای خود ایجاد کند بر همین اساس لابه‌لای دفتر اجاره بها مشاوران املاک خانه در حال گشت و گذار هستند تا خانه ای محقری پیدا کنند که اجاره‌اش بیشتر از درآمدشان نباشد.
در همین رابطه میثم دیگر شهروند زاهدانی در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون با بیان اینکه از مسئولان امر خواستار نظارت ويژه بر قيمت مسكن و اجاره بهای آن هستیم، گفت: مگر درآمد ماهیانه یک جوان بیکار که شغلش کارگری در مغازه این و آن است چه مقدار می باشد که باید ماهیانه برای یک خانه حداکثر 90 متری 500 تا 700 هزار تومان اجاره بها پرداخت کند.
 
 
 
وی با بیان اینکه پرداخت چنین هزینه هایی برای زوج های تازه کمرشکن است، افزود: خودتان را جای ما بگذارید تا بدانید انصاف چیز خوبی است این حساب و کتاب افزایش ناگهانی کرایه خانه ها با چه اصول و معیاری انجام می شود که مستاجران زیر بار سنگین اجاره بها کمر خم کرده و درمانده اند.
مردای یکی از شهروندان چابهاری با بیان اینکه پیدا کردن یک خانه برای یکسال همچون کابوس شبانه برای وی و اعضای خانواده اش شده است، گفت: 22 روز است که به دنبال یک منزل اجاره ای می گردم که پول پیش آن مناسب و از عهده کرایه آن نیز برآیم اما هرچه به بنگاه های املاک سر می زنم فایده ای ندارد.
به راستی که این روزها افزایش اجاره بها برای مستاجران از کابوس های شبانه وحشتناک تر شده به گونه ای که خواب را از چشمان مستاجران ربوده و آنها را آواره این بنگاه آن بنگاه برای یافتن یک خانه محقر با اجاره بهای کم کرده است که در این راستا می طلبد مسئولین امر نظارت بیشتری بر این موضوع داشته باشند چرا که اجاره نشین ها از عهده اجاره خانه های سنگین بر نمی آیند.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۶۹۳۴


ارسال