يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ,9 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۵
گزارشی از هزار و یک مشکل مهرنشینان مسکن مهر؛
هدر رفت بیت المال با نیمه کاره رهاکردن واحدهای مسکن مهر/ از کوچه های بی نام و نشان تا استفاده از مصالح بی کیفیت در ساخت
 
عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه نیمه کاره رها کردن واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی به صلاح نیست، گفت: رفع ایرادات وارده به واحدهای بدون متقاضی مسکن مهر منجر به صاحب خانه شدن افراد متقاضی مسکن که توان مالی بالایی ندارند، خواهد شد.
به گزارش عصرهامون، سقفی مهربان بر سر بی خانه ها با عنوان طرح مسکن مهر گرچه بسیاری از اقشار مختلف جامعه را صاحب خانه کرد اما برخی کاستی های موجود در روند اجرایی آن باعث گلایه مندی شهروندان شده است.
بیشتر کوچه‌های مهرشهر زخمی عمیق بر تن دارند دوری از مرکز شهر از یک سو و نداشتن آسفالت، جدول کشی نامناسب، نامگذاری نبودن خیابان ها و سردرگمی شهروندان از جمله مشکلات و زخم های عمیق دیگر این دیار دور افتاده از مرکز شهر است که به قول برخی مسئولان تا زمانی که تحویل شهرداری نشود امکاناتی هم به شهروندان ارائه نمی شود.
این کمبودها و کاستی ها در حالی رخ می دهد که تامین امکانات آسایش و رفاه شهروندان از جمله کارهایی است که همه خواستار آن هستند. اما وقتی فراهم کردن یک امتیاز، به قربانی شدن امکان دیگر منجر می‌شود و چهره‌ای نامطلوب پیش روی مردم می‌گذارد، دیگر خوشایند نیست.
 
هزارو یک مشکل مهرنشینان
بیان این مطلب بدین جهت است که روزانه شاهد وقوع تصادفات زیادی در ورودی مهرشهر هستیم بگونه ای که میدان های غیر استاندارد، جداول نامناسب، تاریکی معابر باعث وقوع حوادث ناگواری می شود که گاها چندین مصدوم هم برجای می گذارد زیرا نبود دور برگردان باعث شده رانندگان خلاف قانون عمل کرده و برای صرفه جویی در وقت و بنزین که این روزها قیمت آن سر به فلک کشیده مسیرهای تردد را خلاف رانندگی کنند و یا هرازگاهی شهروندان به صورت خودجوش اقدام به جابجایی جداول بین خیابان کرده تا مسیر رفت و برگشت خود را باز کنند.
استفاده از امکانات و تجهیزات یا لوازم برقی و لوله کشی های بی کیفیت از دیگر معضلاتی است که به گفته اهالی مسکن مهر شهر زاهدان آتش گرفتن ناگهانی هواکش دستشویی، اتصال و آتش گرفتن سیم های برق داخل پذیرایی و غیره از جمله نمونه هایی است که بارها سکنه این مجتمع ها را مات و مبهوت کرده است.تخلیه نخاله های ساختمانی در کوچه پس کوچه های مهرشهر زاهدان قصه ای تکراری دیگری است که منجر به گلایه و نارضایتی شهروندان به ویژه ساکنین مجتمع فرهنگیان ولایت شده به گونه ای که آنها ضمن تاکید بر این موضوع که چرا خانه ها را بدون تجهیزات رفاهی و ایمنی تحویل سکنه دادند، از مسئولان استانی خواستار رسیدگی ویژه به این موضوع شدند.
وجود سگ های ولگرد به صوت دسته ای، آبگرفتگی و سد معبر توسط ماشین های سنگین از دیگر معضلاتی است که این اهالی با آن مواجه هستند.
 
سرنوشت مبهم ۷۵هزار واحد مسکن‌مهر بدون متقاضی
علیم یارمحمدی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با یکی از رسانه ها با اشاره به اظهارات مطرح شده در خصوص بسته شدن پرونده مسکن مهر تا پایان امسال اظهار کرد: در حال حاضر بیش از 75 هزار واحد مسکن مهر مشکل دار بوده از این رو بدون متقاضی هستند.
وی عدم جانمایی مناسب، نبود زیرساخت های لازم و همچنین نداشتن مطالعات دقیق منطقه ای را دلیل بدون متقاضی بودن این 75 هزار واحد مسکن مهر دانست و ادامه داد: دولت برای واگذاری واحدهای بدون متقاضی مسکن مهر باید شرایط ویژه ای را در نظر بگیرد.
 


معافیت های مالیاتی انگیزه برای خریدار و متقاضی ایجاد می کند
یارمحمدی در تکمیل مطلب فوق خاطر نشان کرد: معافیت های مالیاتی و کسر مقدار قابل ملاحظه ای از قیمت تمام شده واحدهای این چنینی مسکن مهر می تواند انگیزه خوبی برای خریدار و متقاضی ایجاد کند.
 
نیمه کاره رها کردن واحدهای بدون متقاضی مسکن مهر به صلاح نیست
وی با بیان اینکه نیمه کاره رها کردن واحدهای بدون متقاضی مسکن مهر به صلاح نیست، ادامه داد: اکنون که هزینه های بسیار برای ساخت این نوع واحدها شده، دولت باید با در نظر گرفتن سازوکاری متقاضی را راضی به خرید این نوع واحدها کند تا به این ترتیب سرمایه های کشور هدر نرود.
 
آمار متقاضیان مسکن مهر افزایش پیدا کرده است
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه افراد متقاضی مسکن در سال ها اخیر بیشتر شده است، بیان کرد: رفع ایرادات وارده به واحدهای بدون متقاضی مسکن مهر منجر به صاحب خانه شدن افراد متقاضی مسکن که توان مالی بالایی ندارند، خواهد شد.تحویل واحدهای مسکن مهر به تنظیم بازار مسکن کمک می کند
وی با اشاره به اینکه تعامل دستگاه های مختلف در کاهش زمان تکمیل واحدهای مسکن مهر لازم است، تصریح کرد: دولت باید هر چه سریع تر با تامین زیرساخت های مسکن مهر باقی مانده نسبت به تکمیل و تحویل آن ها طبق تعهد اقدام کند، زیرا تحویل این واحدها می تواند تا حدود بسیاری به تنظیم بازار مسکن کمک کند.
 
دولت راهکارهای تکمیل واحدهای مسکن مهر را پیگیری کند
وی با بیان اینکه تعیین تکلیف واحدهای باقی مانده مسکن مهر و به روز کردن شرایط آن ها از حیث رفع نواقص عاملی برای افزایش متقاضی برای این واحدها است، افزود: دولت باید با تشکیل جلسات منظم راهکارهای تکمیل این واحدها را پیگیری کند.
یارمحمدی در پایان خاطر نشان کرد: دولت برای اینکه تعامل مجلس به ویژه کمیسیون عمران در خصوص بسته شدن پرونده مسکن مهر را داشته باشد، باید آمار دقیقی از واحدهای نیمه کاره و بدون متقاضی ارائه دهد که این مهم تاکنون عملیاتی نشده است.
 
منبع: جوان
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۷۴۷۵


ارسال