شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ,25 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۰
گزارش عصرهامون از تهدید سلامت شهروندان در فضای مجازی ؛
فروش دارو با برند تلگرام!/ سلامت جامعه بازیچه دست سودجویان
 
در حالی سلامت شهروندان بازیچه دست عده ای سودجو قرار گرفته که این روزها شاهد پیچیده شدن نسخه علاج بخش بیماری ها از خدمات آرایش- بهداشتی گرفته تا تجویز داروهای گیاهی دست ساز در کانال های تلگرامی هستیم.
به گزارش عصرهامون، یادش بخیر روزگاری نه چندان دور که چوب حراج به سلامتی شهروندان نخورده بود تبلیغات پزشکی، محدود به بیلبوردها و پلاکارد‌ها می‌شد، اما حالا رفته رفته، بساط این تبلیغات به فضای مجازی کشیده شده است. به گونه ای که صفحات مختلف فضای مجازی این روزها جولانگاه افراد ماهر و غیرماهری شده که برای درج تبلیغات، شایعات عجیب و غریب یا عکس هایی از حریم خصوصی خود و دیگران از آن استفاده می کنند.
 

 
این فضای باز و نامحدود در حالی سلامتی مردم را به مخاطره انداخته که این روزها شاهد پیچیده شدن نسخه علاج بخش بیماری ها از خدمات آرایش- بهداشتی گرفته تا عمل های جراحی یا تجویز داروهای گیاهی دست ساز و غیره در کانال های مختلف هستیم؛ نکته قابل تامل اینجاست که هیچ نظارت جدی هم بر روی تبلیغات این کانال ها صورت نمی گیرد به گونه ای که افراد غیرپزشک هم وارد گود شده و تبلیغ می‌کنند که این اقدام آنها علاوه بر اینکه به اقتصاد ملی ضربه می‌زند موجب پدید آمدن اشتغال کاذب و از سوی دیگر سلامت جامعه را هم به خطر انداخته است زیرا بسیاری از خدمات پزشکی تبلیغ شده در فضای مجازی از سوی افراد غیرمتخصص انجام می‌شود که می‌تواند بیمار را بیمارتر یا باعث بروز بیماری در فرد سالمی شود که گول تبلیغ های این چنینی را خورده است.
 

روز گذشته نیز خبری در یکی از این کانال ها مبنی بر "درمان دردها و مشکلات بانوان" و "فروش سرمه اصل دست ساز با روغن گیاهی" منتشر شده بود که گویا این داروی دست ساز به صورت مجازی با مراجعه به صفحه شخصی فروشنده به فروش می رسید.
 

 
علی ای حال علاوه بر شبکه های ماهواره ای تبلیغات پزشکی و سلامتی در فضای مجازی هم قوز بالای قوز شده و این مهم در حالی است که علی رغم اینکه هویت فرد تبلیغ دهنده هم کاملا معلوم است، اما برخورد قطعی با این گونه تبلیغات گمراه‌کننده صورت نمی‌گیرد به گونه ای که هر روز شاهد تبلیغات بیشتری در این زمینه هستیم.
 

تهدید سلامت مردم و ارائه اطلاعات نادرست، پرآسیب ترین وجه حضور این گروه های تلگرامی است که در بیشتر موارد نیز مدیران این گروه ها و کانال ها، هیچ سررشته و تخصصی در حوزه سلامت ندارند و صرفا مطالب اینترنتی را از منابع نامطمئن، کپی می کنند و بدون سنجش صحت و سقم مطالب، محتواهای غیرعلمی را در گروه های تلگرامی منتشر می کنند.
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۸۰۸۰


ارسال