پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ ,21 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۴
عصرهامون گزارش می دهد
همه پرسی کردستان عراق برای ایجاد چالش در کشورهای منطقه / اسرائیل با حمایت از ان به دنبال اهداف خاص است
 
جمعی از کارشناسان سیاسی و علمای سیستان و بلوچستان در رابطه با همه پرسی کردستان عراق گفتند: این کار یک برنامه بلند مدت و سناریو و برنامه جدید دولتهای غربی به خصوص آمریکا، انگلیس و اسرائیل است.
به گزارش عصر هامون، جمعی از علما و  کارشناسان سیاسی سیستان و بلوچستان در گفت وگوهای مختلف در رابطه با همه پرسی کردستان عراق گفتند: این کار یک طرح در راستای رسیدن به اهداف شوم دولت های غربی می باشد.
دکتر سلطان علی میر در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون افزود: جریان همه پرسی که به نظر من تنها «مسعود بارزانی» پشت  این جریان نیست واین کار یک سناریو و برنامه دراز مدتی می باشد که توسط دولت های غربی و رژیم صیونیستی در دستور کار قرار گرفته است.
وی ادامه داد: کشورهای مسلمان باید در این خصوص هوشیار باشند، آنها تا کنون هر گونه فتنه و حرکتی را که در سطح منطقه اجرا کرده اند به شکست منجر شده است.
وی اظهار کرد: آخرین ترفندی که  کشورهای غربی در دستور کار داشتند ایجاد و حمایت از گروه هک های تروریستی به مثل داعش بود و به این موضوع هم دلشان را خوش کرده بودند تا به وسیله آنها بتوانند به کشورهای اسلامی و مردم مسلمان منطقه ضربه بزنند که تا کنون نتیجه ای جز شکست برای آنها در پی نداشته است.
وی بیان کرد: این همه پرسی یک سناریوی جدید است که کشورهایی همچون  ایران، عراق و سوریه را به نوعی با چالش مواجه کنند و این مسئله منحصر به تنها یک منطقه نمی شود و تبعات مختلف سیاسی، امنیتی و قومی دارد، آنها با یک حرکت حساب شده در پی این اقدام می باشند و خود اقلیم کردستان هم دارد دچار یک اشتباه جدی استراتژیک می شود زیرا هیچ متحد منطقه ای را نتوانسته در کنار این کار خود داشته باشد و شکست سیاست های فرامنطقه در منطقه خصوصا در سوریه باید یک درس عبرتی برای آنان باشد که سیاستی که از بیرون طراحی و در داخل منطقه ای اجرا شود سرانجامی نخواهد داشت.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: در خصوص این همه پرسی و اهداف آن کشورهای منطقه به مثل ایران، عراق،  سوریه و ترکیه مخالفت کرده اند و با با وجود این موضوع آنها با نپختگی سیاسی خود دارند دست به این اقدام می زنند، تاکید ما بر وحدت و امنیت ملی عراق است چرا که این کشور دارد هویت ملی و مذهبی و تمامیت ارضی خود را بدست می آورد.
وی هدف اصلی این نوع حرکات را ضربه زدن به این موفقیت و خط پیروزی ایجاد شده کشور عراق عنوان کرد و گفت: دولت های غربی ایجاد تنش و تفرقه بین مردم مسلمان و کشورهای اسلامی را در دستور کار خود قرار داده اند تا بدین روش بتوانند به مسلمانان و جهان اسلام لطمه بزنند.
وی در پیشنهادی گفت: کشور ایران با دعوت از سران کشورهای عرب، اعضای اکو، کنفرانس کشورهای اسلامی و غیره سعی کند تا همه را با اینگونه حرکات دشمنان که قصد لطمه زدن و ایجاد تفرقه بین مسلمانان را دارند آَشنا کنند.
اسرائیل با حمایت از جداسازی کردستان از عراق به دنبال اهداف خاصی است
مدرس حوزه علمیه اهل سنت روستای زنگیان سراوان در این خصوص گفت: اسرائیل با حمایت از جداسازی کردستان از عراق به دنبال منافع خود می باشد چرا که دشمن درجه اول جوامع اسلامی به دنبال ضرر به جوامع اسلامی است.
مولوی بزرگزاده مدرس حوزه علمیه اهل سنت روستای زنگیان شهرستان سراوان در گفت و گو با شستون با اشاره به اینکه همه پرسی کردستان در عراق از تاکتیک های اسرائیل است، افزود: اسرائیل و آمریکا از تجزیه عراق به دنبال ایجاد تنش در منطقه و استقرار یک پایگاه برای خود می باشند چرا که در منطقه اقلیم کردستان دکل های نفتی پر درآمدی وجود دارد.
وی جدایی کردستان از عراق را یک اشتباه بزرگ برشمرد و گفت: کشور عراق به صراحت و قاطعیت اعلام کرده که این اقدام غیر قانونی بوده و همه مردم عراق باید از قانون اساسی این کشور عمل کرده و بهترین روش حل مسائل اختلاف برانگیز در خود کشور می باشد.
مدرس حوزه علمیه اهل سنت روستای زنگیان شهرستان سراوان خاطر نشان کرد: در ناملایمات سیاسی در هر کجا دشمن از جریان و یا طیف خاصی حمایت و تشویق کرد همگان آگاه می شویم که با این حمایت هدف خاصی همچون نابودی جوامع اسلامی، اختلاف میان شیعه و سنی و یا اهداف شخصی را در بر دارد.
مولوی بزرگ زاده با اشاره به اینکه جداسازی اقلیم کردستان از عراق موجب بحرانی شدن وضعیت این کشور می شود، افزود: این حرکت فقط به نفع اسرائیل و آمریکا می باشد چرا که تنها حامیان اصلی جداسازی این استان از عراق این دو کشور هستند.
وی تصریح کرد: ضربه زدن به جوامع اسلامی از اهداف اصلی صهیونیست است که جداسازی کردستان از این قاعده مستثنی نیست چرا که جداسازی این استان و تبدیل آن به کشور مستقل منجر به تکه تکه شدن عراق یک پارچه و تنش میان شیعه و سنی در این کشور می شود.
مدرس حوزه علمیه اهل سنت روستای زنگیان با تأکید بر اینکه اسرائیل به دنبال منافع خود است و حافظ مسلمانان نیست، ابراز امیدواری کرد: سیاسیون کشور عراق مقابل این اقدام را منجر به تنش در منطقه می شود را بگیرد تا شاهد استقرار فضایی  آرام و بدون هیچ‌گونه درگیری در منطقه باشیم.
حمایت اسراییل از همه پرسی اقلیم کردستان عراق سناریویی برای ازبین بردن عراق واحد است
مدرس حوزه دارالعلوم سراوان گفت: حمایت اسراییل از همه پرسی جدای اقلیم کردستان عراق سناریویی برای ازبین رفتن عراق واحد و ایجاد اختلاف قومی و مذهبی در این کشور است.
مولوی بزرگ زاده درباره حمایت اسراییل از اجرای همه پرسی در کردستان عراق، در گفت و گو با خبرنگار لادیز، اظهار کرد: حمایت اسراییل از همه پرسی جدای اقلیم کردستان عراق سناریویی برای ازبین رفتن عراق واحد و ایجاد اختلاف قومی و مذهبی در این کشور است و زمانی که کشوری دراختلافات قومی ومذهبی گرفتار شد، راه برای نفوذ دشمن برای از بین بردن ابهت مسلمین وسرمایه انسانی و ملی آن فراهم می شود.
وی با اشاره به لزوم وحدت مسلمانان عراق، افزود: مهمترین اصل برای اسلام وسرزمین های اسلامی اتحاد و وحدت است، اتحاد جغرافیایی جدای از وحدت نیست چراکه وقتی سرزمینی از آنها جدا شد بستر اختلاف افکنی وجولان برای دشمنان آماده می شود و اسراییل و استکبار جهانی به دنبال منافع خود در خاورمیانه هستند.
وی با اشاره به اهداف تفرقه افکنانه اسراییل در عراق، خاطرنشان کرد: این رژیم برای امنیت خودش اینبار دست به اجرای سناریوی جدایی کردستان عراق زده تا باحمایتش هم به نفت آنها برسد هم کشوری با حمایت خود ایجاد و متحدی برای خود در خاورمیانه فراهم کند.
مولوی بزرگ زاده تاکید کرد: مسلمانان باید با درنظرگرفتن و تاکید براصول ومشترکات و دست برداشتن از مسائل فرعی که ثمره اش اختلاف است بر اتحاد و احترام متفابل تاکید کنند چراکه ایجاد خصومت درباره مسائل جزئی و تفرقه افکنی کار دشمنانی است که قصد دارند تا تخم اختلاف را بین مسلمین بارور کنند.
خواب غرب برای ملت عراق تعبیر نخواهد شد
امام جمعه اهل سنت شهرستان سرباز نیز در این زمینه گفت: بی شک نقشه های شوم استکبار برای اقلیم کردستان باشکست مواجه خواهد شد چراکه ملت عراق طعم همبستگی همگانی در برابر داعش را چشیده و آن را فراموش نخواهند کرد.
مولوی عنایت الله رسولی زاده در گفت و گو با خبرنگار پاپایا، اظهار داشت: موضوع همه پرسی در اقلیم کردستان عراق را باید از زاویه های مختلف مورد برسی قرار داد چرا که این موضوع میتواند موجبات مشکلات زیادی برای ملت عراق شود.
وی افزود: حمایت اسرائیل از همه پرسی کردستان خود نشان دهنده برنامه ریزی غرب و استکبار جهانی برای آینده عراق است.
امام جمعه اهل سنت شهرستان سرباز با تاکید بر اینکه وحدت و یکپارچگی ملت عراق موجب شکست داعش شد، بیان کرد: اگر امروز داعش در باتلاق عراق گرفتار شده و هرروز شاهد پیروزی جدیدی از جبهه های حق بر علیه هستیم تنها به دلیل وحدت ملی و همکاری همه اقوام و مذاهب عراق بود که این مهم خود نشان دهنده اهمیت حفظ وحدت و یکپارچی در جامعه عراق است.
وی ادامه داد: حمایت کشوری که سابقه ای جز نسل کشی مسلمین ندارد از همه پرسی و جدایی میان ملت عراق، نشان دهنده حقیقتی تلخ برای ملت عراق است.
رسولی زاده با تاکید بر اینکه زمزمه استقلال کردستان عراق ادامه نقشه از نیل تا فرات اسرائیل است، خاطرنشان کرد: تفرقه اندازی و روشن کردن آتش جنگ داخلی نقشه شومی است که سالهاست توسط کشورهای استکباری مورد توجه قرار گرفته و باعث نابودی ملت های بسیاری شده است و آتش جنگ های داخلی بزرگی را شعله ورکرده که تنها سوزاننده مردم و زیرساخت های کشور هدف است.
وی در پایان با بیان این مطلب که تجربه داعش به ملتهای مسلمان درس وحدت و یکپارچگی داد، تصریح کرد: هیچ آدم عاقلی پس از دیدن تفرقه داعش و پاسخ خوب وحدت ملی در عراق و سوریه به این جنگ خانمان برانداز، وحدت را فدای نقشه های دشمنان اسلام نخواد کرد و بی شک تبلیغات استکبار و دشمنان اسلام نمی تواند ملت فهیم‌کردستان عراق را تحت تاثیر قرار داده و موجب دودستگی در این کشور بزرگ اسلامی شود.
وحدت عراق با خطر بزرگی مواجه است
کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه زابل گفت: با توجه به شرایط منطقه امروزه جدایی کردستان از عراق می تواند باعث بروز مشکلاتی در منطقه شود.
احمد ملاشاهی در گفتگو با پایگاه خبری ندای هیرمند، افزود: موضوع همه پرسی و جدایی کردستان عراق از این کشور بحث قدیمی بوده که اکنون با به پایان رسیدن عمر داعش در این کشور و در پی اعلام توافق احزاب سیاسی کُرد اقلیم کردستان برای اجرای همه پرسی به مرحله اجرا منتقل شده است.
وی ادامه داد: با توجه به شرایط منطقه امروزه جدایی کردستان ازعراق می تواند باعث بروز مشکلاتی در منطقه شود؛ براین اساس حفظ وحدت و یکپارچگی در این کشور مهمترین مسئله ای است که می تواند اکنون برای دولت مردان عراق پیش رو باشد.
ملاشاهی بیان کرد: همانطور که بسیاری از کشور ها این حرکت را اشتباه بزرگ دانسته اند، موضع اصولی ایران نیز مبتنی بر حمایت از حاکمیت عراق و یکپارچگی آن می باشد زیرا اقلیم کردستان جزئی از جمهوری عراق است.
کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: حمایت اسرائیل از جدایی کردستان عراق نشان می دهد که تا چه اندازه به دنبال شیطنت در منطقه است و در این راستا سازمان ملل در این خصوص واکنش منفی نشان داده و مخالف جدایی است و حفظ و یگپارچگی کشور عراق را دنبال می کند.
وی با بیان اینکه وحدت عراق با خطر بزرگی مواجه است گفت: پیش بینی کارشناسان از این اقدام این است که جدایی کردستان از عراق موجب دامن زدن به بحران منطقه خواهد شد.
استکبار به دنبال ایجاد تفرقه در جهان اسلام است
امام جمعه اهل سنت هامون گفت: وحدت و یکدلی تنها رمز پیروزی بر دشمنان به شمار می رود چرا که استکبار جهانی با ایجاد تفرقه در جهان اسلام به دنبال تسلط بر کشورهای مسلمان است.
مولوی عبدالله حسن زهی در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا، افزود: دفاع اسرائیل از بحث همه پرسی در کردستان عراق و جدایی ملت مسلمان این کشور از هم، به خوبی پشت پرده این نقشه شوم را برای جهانیان روشن کرده است.
وی تصریح کرد: جدایی میان ملت عراق و تفرقه افکنی باعث قدرت گرفتن مجدد داعش در منطقه و تداوم نسل کشی در این کشور جنگ زده خواهد شد.
مولوی حسن زهی با اشاره به اینکه غرب به دنبال ایجاد دودستگی در میان ملت عراق است، بیان کرد: دودستگی و جنگ داخلی خواسته اصلی غربی هاست چراکه می توانند با استفاده از فضای جنگ و درگیری به راحتی دخالت های بیجای خود را در منطقه خاورمیانه گسترش دهند.
امام جمعه اهل سنت شهرستان هامون ادامه داد: اگر موضوع همه پرسی در عراق عملی شده و ملت کرد تحت تاثیر تبلیغات دشمنان رای به جدایی و استقلال دهند این نقشه در دیگر کشورهای اسلامی نیز عملی شده و بی شک مشکلات بسیاری برای همه ملت های مسلمان جهان ایجاد خواهد شد.
وی در پایان با تاکید بر لزوم حفظ همبستگی و وحدت میان اقوام، تصریح کرد: عراق باید به این رمز و نکته کلیدی توجه ویژه ای داشته باشند.
تجزیه عراق و سوریه؛ پلی برای دسترسی به ایران
کارشناس فعال سیاسی چابهار گفت: حمایت علنی رژیم غاصب صهیونیستی از برگزاری این همه پرسی در اقلیم کردستان عراق، حتما مؤيد این قضیه است که زادگان و حامیان داعش حال که نتوانسته اند به زور سلاح و تجاوز به هدف تجزیه عراق دست پیدا کنند در پی آنند تا از این طریق و با حساب باز کردن روی تاثیر گروهک های هم پیمان داعش در این اقلیم بر روی مردم کردستان، بتوانند این منطقه به شدت مهم از نظر جغرافیایی به لحاظ نزدیکی به مرزهای جمهوری اسلامی ایران را از دولت ضدصهیونیستی عراق جدا کنند.
 مرتضی دهقان در گفت  گو با خبرنگار چهاربهاران، اظهار کرد: درصورت تجزیه عراق و جدایی اقلیم کردستان، این بخش جدا شده برای تثبیت استقلال و کسب ابتکار عملی  مستقل از دولت عراق در عرصه سیاست خارجی، قهرا در دامن محور ضدمقاومت یعنی عربستان سعودی و اسرائیل صهیونیستی خواهد افتاد و از طرفی محور ضد مقاومت به خوبی متوجه هست که درصورت حصول این استراتژی، خود را به مرزهای کشور ایران خواهد رساند که می‌شود که درنتیجه آن، بایست شاهد گسیل نیروهای نظامی تروریستی در این ناحیه باشیم.
فعال سیاسی شهرستان چابهار خاطرنشان کرد: با وجود این اوصاف اما نیروهای نظامی امنیتی کشور ایران با تجهیز به امکانات نظامی و از آن مهمتر تقوای الهی و اعتقاد راسخ بر ولایت، همچنان در حال مبارزه با جبهه کفر و نفاق و انحراف هستند و حتما اتفاقات حین و بعد از انتخابات همه پرسی کردستان هر نتیجه ای که داشته باشد کوچکترین تحرکی برای قوت دادن مجدد به تروریست ها، از دید تيزبين و همیشه بیدار طرفین محور مقاومت، چه دولت عراق و چه سپاه قدس جمهوری اسلامی دور نخواهد ماند.
حرکات جدایی طلبانه با حمایت رژیم صهیونیستی و غرب انجام می شود
کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با دلگان پرس با اشاره به همه پرسی اقلیم کردستان عراق، اظهار کرد: قطعا این حرکات جدایی طلبانه با حمایت رژیم صهیونیستی و غرب انجام می شود.
رضا خادمی با تاکید بر اینکه همه طرف ها در عراق با این موضوع مخالف هستند، تصریح کرد: صهیونیست ها به دنبال تجزیه عراق هستند تا بتوانند به راحتی برنامه های خود را در منطقه پیاده کنند.
این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه مسلمانان باید بدانند دست دنیای استکبار در تمامی اقدامات جدایی طلبانه و تفرقه افکنانه شریک است، عنوان کرد: دنیای اسلام باید دست استکبار را از روی منافع مسلمانان قطع کند.
خادمی گفت: مردم اقلیم کردستان عراق باید وضعیت سودان را که با همه پرسی تجزیه شد نگاه کنند.
وی ادامه داد: سودان از کشوری که مردم آن اتحاد داشتند، با اقدامات غربی ها و دنیای استکبار تجزیه شد.
این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: در گذشته انگلیس به دنبال تجزیه کشورهای اسلامی بوده و اکنون این ماموریت به رژیم صهیونیستی واگذار شده است.
همه پرسی اقلیم کردستان خلاف قانون اساسي و تهديدي جدي بر مسئله اتحاد و وحدت ملي است
کارشناس ارشد و تحلیلگر مسائل سیاسي شهرستان خاش با اشاره به ماجرای همه پرسی در اقلیم کردستان عراق، اظهار كرد:  برگزاري اين همه پرسي بر خلاف قانون اساسي و تهديدي جدي بر مسئله اتحاد و وحدت ملي است.
محمد موسوي نژاد در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما با بيان اينكه تنها اسرائيل از اين همه پرسي حمايت كرده است، تصريح كرد: حمايت اين كشور صهيونيستي جاي تعجب دارد و بايد ايران اسلامي مواضع حساس تر و قابل توجه تري در اين خصوص داشته باشد.
موسوي نژاد بيان كرد: بدون شك ماجراي همه پرسي در اقليم كردستان سبب تجزيه عراق يكپارچه خواهد شد و تمامي همه پرسي هاي كردستان پيامدهاي خطرناكي براي منطقه دارند.
وي با بيان اينكه بايد ايران و تركيه با يكديگر در خصوص همه پرسي در اقليم كردستان مشورت كنند، گفت: ايران اسلامي موافق اجراي اين همه پرسي نيست و لذا بايد مقامات اقليم كردستان به اين مسئله توجه كنند.
اين تحليگر سياسي اذعان كرد: بدون شك با جدا شدن اقليم كردستان، پايگاهي براي رژيم صهيونيستي در اين منطقه ايجاد مي شود  و با توجه به حضور بخش حساس خاورميانه در اين منطقه و درآمدهاي نفتي بالا اين مسئله بسيار بحراني و حساس است و شرايط براي آينده بسيار خطرناك خواهد شد.
وي اظهار كرد: همه پرسي در اقليم كردستان تهديدي جدي براي كشورهاي ايران و تركيه است و سود اين همه پرسي تنها به جيب استكبار جهاني و ايادي آنان مي روند و دود و ضرر آن نيز به چشم مردم خواهد رفت و لذا اجراي اين همه پرسي از پايه و اساس نادرست است.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۸۰۹۲


ارسال