چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ ,21 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۹
در گفت وگو با کارشناسان حوزه اقتصاد مقاومتی مطرح شد
مردمی شدن اقتصاد مهم ترین مؤلفه اقتصادمقاومتی/نقش بسیج سازندگی در فعالیت های تولیدی غیر قابل انکار است
 
به عقیده کارشناسان حوزه اقتصاد مقاومتی توجه به تولید ملی و حمایت از آن لازمه و مقدمه تحقق اقتصاد مقاومتی است که در این راستا نباید از نقش مردم در تولید غافل شد.
به گزارش عصرهامون، رهبر معظم انقلاب در سالهای اخیر توجه بسیاری به تولید و اقتصاد مقاومتی داشته و در این راستا دستگاه ها سعی بر تحقق این فرامین دارند.
یکی از مزیت های توجه به تولید، اقتصاد مقاومتی و مردمی شدن اقتصاد، مقاوم سازی اقتصاد با هدف مقابله با قدرت کشورهای استکباری است.
براساس نظر کارشناسان، محدودسازی اقتصاد دولتی و آزادسازی اقتصاد می تواند به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کند اما اقتصاد مقاومتی نیازمند برنامه ریزی استراتژیک و راهبردی مبتنی بر مردمی کردن اقتصاد و حضور پررنگ بخش خصوصی است.
نقطه شروع تحقق اقتصاد مقاومتی باید اصلاح مصرف، ایجاد ثبات نسبی در قیمت ها و همچنین مردمی کردن اقتصاد باشد.
در این خصوص با دو کارشناس این حوزه مصاحبه هایی توسط خبرنگاران ما در راستای اطلاع رسانی به آحاد مردم انجام شده است که در ادامه می خوانید.
نقش مردم در تولید پر رنگ تر دیده شود
استادیار اقتصاد دانشگاه صنعتی شاهرود در این خصوص گفت: مردمی شدن  اقتصاد به لحاظ مفهومی به معنای مشارکت دادن مردم در امر اقتصاد است.
محمد میرباقری در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون افزود: هدف اقتصاد این است که تولید در جامعه افزایش پیدا کند و در این راستا باید از تجهیزات و یا از نیروی کار استفاده کرد و هر دو باعث رشد اقتصادی و تولید کشور می شود.
وی ادامه داد: برخی مواقع تنها از تجهیزات استفاده می شود و پول به صاحب دستگاه ها می رسد تولید انجام می شودو رشد اقتصادی داریم اما نیروهای کار بیکارند.
وی اظهار کرد: کار تولید را می توانیم با نیروی کار انجام دهیم تا چند خانواده از این درآمد برخوردار باشند و از اثرات آن هم می توان به توزیع عادلانه درآمد در کشور، کمتر شدن فقر در جامعه و شادابی مردم اشاره کرد.
وی گفت: در کشور هند که بیش از یک میلیارد نفر جمعیت دارد، کار تولید توسط مردم انجام می شود و مردم دارای درآمد هستند، آنها می توانستند که کار را با تجهیزات انجام دهند اما تاجایی که امکان دارد دارند از نیروی مردمی استفاده می کنند تا مردم بیکار نبوده و دارای یک درآمد باشند.
وی بابیان این که باید تنها در مواقع ضروری از تجهیزات استفاده کرد، بیان کرد: اشکالی که در دولت یازدهم وجود داشت این بود که دولت می گفت رشد اقتصادی کشور از منفی به مثبت افزایش پیدا کرده اما مردم می گویند پس چرا جوانان بیکار هستند و این دلیلش بهره گیری زیاد از تجهیزات در تولید کشور است، در سیاست گذاری باید نقش نیروی کار هم دیده شود و آنها را در تولید مشارکت دهیم.
این استادیار داشنگاه صنعتی شاهرود گفت: یک دیدگاه دیگر اساتید علم اقتصاد، مشارکت دادن مردم در بورس است اما از کل تعداد اساتید اقتصاد و اقتصاد دانان کشور شاید تنها 50درصد با بورس آشنائیت داشته باشند و در آن سهام خریداری کرده باشند و مابقی حتی اطلاعی از بورس نداشته و تنها اسمش را شنیده باشند و با این وضع اطلاع داشتن مردم از بورس هم مشخص است.
وی اذعان کرد: گردش مالی در کشورها در سه بخش بورس، بانک و بیمه ها انجام می شود و در دیگر کشور های صنعتی بورس و بیمه که امنیت آور است مورد استفاده بیشتر می باشد تا بانک ها، اما در کشور ما بورس توسط دولت دارد کوبیده می شود چرا که گردش سیستم بانکی کشوردارای وجوه بسیار زیادی است و تامین مالی از طریق بانک ها انجام می شود و دولت دست این نهادها را در بسیار از امور باز گذاشته است.
وی با بیان این مطلب که این نوع سیستم دارای اشکال است، گفت: باید برای هر شعبه پلیسی بگذاریم تا شعب بانک را مورد نظارت قرار دهد تا اولا از اعتباراتی که میخواهد اعطاء کند عدول نکرده و آنها را به فامیل ها و نورچشمی ها ندهد و این درحالی است که در بورس این گونه تخلفاتی به وجود نمی آید، اگر مدیر کارخانه ای تخلف کند، سهاد آن نهاد افت پیدا می کند و براین اساس تخلفی صورت نمی گیرد.
وی با تائید کارهای جهادی و فعالیت های تولیدی خرد بسیج سازندگی اظهار کرد: این فعالیت ها درصورتی که درخالتی در بازار ایجاد نکند می تواند در مدت 5تا6سال بسیار موثر باشد و نیازهای خانواده ها را تامین کند اما برای تداوم تداشتم این کارهای تولیدی باید دولت در کنار تولید کنندگان برای صادرات به فعالیت بپردازد.
مردمی شدن اقتصاد کاری است که بسیج سازندگی انجام می دهد
مسئول بسیج سازندگی سپاه سلمان سیستان و بلوچستان نیز در این زمینه گفت: امروزه دنیا در علم اقتصاد  به این نکته رسیده که سود در فروش محصول نیست بلکه باید به فرآوری آنها پرداخت تا به سود رسید که متاسفانه بهترین کاری که دولتمردان مادارند انجام می دهند فروش محصولات بر سر درخت است  که این هنر نیست، در این استان به این پهناوری و گستردگی یک صنایع تبدیلی  و یا کارخانه فرآوری میوه جاتی به مثل خرما پیدا نمی شود.
سرهنگ علی اکبر جعفری در پاسخ به سوال خبرنگار ما در زمینه نقش بسیج سازندگی درتحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در 22اسفندسال95در دیدار با اعضای شورای خبرگان رهبری و تاکید ایشان بر این مطلب که «مردم باید اقتصاد مقاومتی را در زندگی خود ببینند که اکنون نمی بینند»، اظهار کرد: فرمایش مقام معظم رهبری چند بعد  دارد  که شامل مردمی کردن اقتصاد، دخیل کردن مردم در اقتصاد و مساعدت اقتصادی دولت می باشد، مردمی کردن اقتصاد کاری است که بسیج سازندگی دارد انجام می دهد یعنی ما با بدنه جامعه و مردم داریم کار می کنیم، تسهیلات در اختیارشان می گذاریم آموزشهای لازم را به آنها داده و یک حرفه ای را به افراد آموزش می دهیم که این حرفه منجر به این بشود که یک کار اقتصادی کوچک و زودبازده را در دستور کارشان بگذارند که تحقق فرمایش مقام معظم رهبری که مردمی کردن اقتصاد است.
وی گفت: مردمی شدن اقتصاد یعنی مشارکت مردم در بحث ها و فعالیت های دولت و دولت هم باید به آنها کمک کند که در این بخش یک مقدار مشکل داریم، دولت در 4سال گذشته در سیستان و بلوچستان به دنبال پروژه های کلان بوده که نمونه آن فولاد مکران بوده و این کار خوبی می باشد و ما هم با آن مخالف نیستیم و دولت سرمایه گذاری خارج از کشوری و یا خارج استانی را به استان می آورد که برای آینده استان بسیار خوب است.
مسئول بسیج سازندگی سپاه سلمان استان اظهار کرد: سیستان و بلوچستان با تمام ظرفیت هایی که دارد، استان محرومی است، در حال حاضر در حوزه سیستان شاهد مهاجرت مردم از روستاها و تخلیه آنها هستیم، مردم استان در حال حاضر  سبد زندگی، رزق و خدمت رسانیشان خالی و تهی است، ما اعتقاد داریم اول باید این روند زندگی را نگه داشت، وضع موجود را حفظ و شکم مردم را سیر کرد و بعد از آن پروژه ها و طرح های دیگر را در دستور کار قرار داد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۸۶۶۷


ارسال