پنجشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۷ ,20 September 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۶
در ادامه هجوم سگ های ولگرد در جنوب شرق کشور؛
پرسه زنی سگ های ولگرد در دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان/ هاری در کمین دانشجویان است
 
جولان سگ‌های ولگرد به عنوان میهمان ناخوانده در دانشگاه آزاد اسلامی سبب ایجاد رعب و وحشت برای دانشجویان شده است.
به گزارش عصرهامون، در حالی طی ماه های اخیر شاهد جولان سگ های ولگرد در شهرهای مختلف سیستان وبلوچستان هستیم که علاوه بر شهروندان این روزها دانشجویان نیز با این مشکل دست و پنجه نرم کرده به گونه ای که در تماسی که تعدادی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان و ساکنین کوی اساتید دانشگاه سیستان وبلوچستان با این پایگاه خبری داشتند عنوان کردند که سگ های ولگرد در این دو مکان جولان کرده و باعث نگرانی آنها هستند.
یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد که نخواست نامی از وی فاش شود به خبرنگار عصرهامون گفت: وجود سگ های ولگرد در این مکان به یک چالش جدی تبدیل شده؛ به گونه ای که وجود این سگ ها باعث ایجاد رعب و وحشت در بین دانشجویان شده است.
وی ادامه داد: سگ‌های ولگرد محیطی پر از ترس برای دانشجویان ایجاد کرده‌اند و از سویی خطر ابتلا به بیماری‌های خطرناک به واسطه این حیوان همچون هاری وجود دارد که این دغدغه آسایش را از این قشر تحصیلکرده سلب کرده است.
 

یکی از اساتید دانشگاه نیز با اشاره به وجود این معضل در کوی اساتید دانشگاه سیستان وبلوچستان گفت: ‌مهمترین معضلات و مشکلات ناشی از افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد، شیوع بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان، افزایش آن در جمعیت دامی و انسان و انتقال بسیاری از بیماری‌ها از سگ به انسان است.
وی افزود: این روزها علاوه بر سطح شهر و خبرهای موجود در زمینه گارگرفتگی حیوانات شاهد هجوم سگ های ولگرد در کوی اساتید هستیم که این امر یک چالش جدی به شمار می رود و می طلبد مسئولان چاره ای اساسی بیندیشند زیرا این مهم باعث ناراحتی ساکنین این منطقه شده است.
در همین رابطه مجید طباطبایی سرپرست خدمات شهری شهرداری زاهدان در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی عصرهامون بیان کرد: دانشگاه ها، بیمارستان ها، پادگان ها یا حتی مجتمع های مسکونی که دور آنها چهار دیواری است هیچ خدماتی از شهرداری شامل حال آنها نمی شود و باید خود این نهادها اقدام کنند.
وی گفت: قبل از این موضوع نیز اگر تماسی از سوی دانشگاه ها، بیمارستان ها یا پادگان ها و غیره گرفته می شد نیروهای پیمانکار یا تیرانداز شهرداری به محل اعزام می شدند به این علت که گاها این سگ های ولگرد عواقب خیلی بدی به دنبال دارند و شهرداری به آن نهاد خدمات ارائه می کرد؛ اما در چنین مواقعی خود نهادهای مورد نظر باید اقدام کنند.
 

 
1760 مورد حیوان گزیدگی گزارش شده است
پیش از این نیز جواد اکبری‌زاده،‌ معاون بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی زابل در گفت‌وگو با یکی از رسانه ها اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون یک هزار و 760 مورد حیوان گزیدگی(گازگرفتگی سگ) در منطقه سیستان گزارش شده که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش بیش از 3 برابری را نشان می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه در طول سال گذشته یک هزار و 314 نفر در منطقه سیستان شامل 5 شهرستان زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز دچار حیوان گزیدگی شدند، افزود: در پی این حیوان گزیدگی‌ها 7 شهروند سیستانی با ابتلا به بیماری هاری جان خود را از دست داده‌اند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۸۸۸۷


ارسال