دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ,15 October 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۶
به مناسبت سالروز شهادت محمد حسین فهمیده؛
220دانش آموز شهید سهم سیستان وبلوچستان از دفاع مقدس
 
220دانش آموز شهید سهم سیستان وبلوچستان از دفاع مقدس است که این آمار نشان از دلدادگی این دانش آموزان به کشور داشته که سنگر مدرسه را به بهانه حفظ از کشورشان ترک و در جبهه‌های 8 سال دفاع مقدس حضور یافتند.
 به گزارش عصرهامون، هشتم آبان ماه هرسال یادآور خاطرات رزمنده کوچکی است که با نثار جان خود، بر سرخی و طراوت خون شهیدان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی افزود.
 شهید محمد حسین فهمیده همان دانش آموز شجاع و ولایتمداری است که معمار کبیر انقلاب اسلامی از وی به عنوان رهبر نام می برد لذا سالروز شهادتش باعث شد تا یاد و خاطره 36 هزار دانش‌آموز شهید دفاع مقدس در اذهان زنده بماند و حماسه آفرینی این شهدای دانش آموز در کشور موجی از وحدت، همدلی و ولایت مداری را به وجود آورد و تقویت کند. چرا که در دوران هشت سال جنگ تحمیلی در میان داوطلبان به میدان جنگ، دانش‌آموزان بیشترین حضور را داشته و نامشان را در کنار مردان بزرگ این دیار قهرمان‌ پرور به ثبت رسانند.
در سیستان و بلوچستان حدود 220 شهید دانش آموز وجود دارد که این آمار نشان از دلدادگی این دانش آموزان به کشور داشته که سنگر مدرسه را به بهانه حفظ از کشورشان ترک و در جبهه‌های 8 سال دفاع مقدس حضور یافتند.
علی ای حال تدریس ایثار شهید فهمیده در مدارس و محافل باعث شد تا سال ها بعد از رشادت این شهید بزرگوار شهدایی که ایثار فهیمده را از بر بودند و از او الگو می گرفتند بار دیگر حماسه ای همچون فهمیده در قلب ها ثبت کنند.
شهید حسینعلی عالی، مسلم کیخا و محمد گلدوی از جمله شهدای استان سستان وبلوچستان هستند که مدال شهید فهمیده را بر شانه آویختند و موجب ثبت خاطراتی جاودانه در دفتر تاریخ جنگ و رشادت های جوانان این مرز و بوم شدند.
 
شهید عالی سردار 19 ساله عملیات کربلای 5
شهید حسینعلی عالی در سن ۱۴ سالگی به جبهه‌های حق عليه باطل رفت و در عمليات‌های والفجر۸، کربلای یک و کربلای ۵ شرکت کرد.
قابلیت های وی و دقت عملش فرماندهان را واداشت تا مسئوليت واحد اطلاعات عمليات لشکر ۴۱ ثارالله را به او بسپارند و با آغاز عمليات کربلای ۵ وی مسئوليت فرماندهی اطلاعات لشکر ۴۱ ثار‌الله و مسئوليت محور را بر عهده گرفت.
در شب عملیات کربلای ۵ در حالی که وقت تنگ بود و نيروهای رزمنده بايد از ميادين مين می‌گذشتند حسينعلی آخرين نماز را با عشق شهادت قامت بست و پس از سلام به آسمانيان بر روی سيم‌های خاردار خوابيد تا معبر نيروهای اسلام باز شود که در همين حال تيري به پهلوی سردار ۱۹ ساله لشکر ۴۱ ثار‌الله اصابت کرد و از همین رو سرلشکرقاسم سلیمانی از وی در این عملیات به عنوان نوجوان شجاع زابلی یاد که راه را برای پیروزی رزمندگان با قامتش باز کرد.
 
دومین شهید فهمیده استان 
شهید بسیجی مسلم کیخا یکی از شهدای خنثی کننده توطئه شوم تروریست ها بود که با شهادت خود به عمر آنهایی که حادثه هولناک 25 اسفند سال 1384 دشت تاسوکی واقع در میانه جاده زابل و زاهدان را آفریدند و تعداد 23 نفر از محبان اهل بیت را به شهادت رساندند و همچنین در حادثه ای دیگر تعدادی از پرسنل نیروی انتظامی را در شهرستان زاهدان به رگبار گلوله بستند و به شهادت رساندند و حادثه دارزین جاده بم- کرمان و چندین و چند حادثه مشابه دیگر انجام دادند را خاتمه داد.
 25 بهمن ماه سال 1385 ساعت 06:45 صبح روز چهارشنبه عده ای ناجوانمردانه خودروی حامل کارکنان نیروی زمینی سپاه پاسداران را که در مسیر بلوار ثارالله زاهدان در حال حرکت بود با نقشه ای شوم و از قبل طراحی شده منفجر نمودند که منجر به شهادت و زخمی شدن چندین تن از این عزیزان شد.
شهید مسلم کیخا که گوئی به ایشان الهام شده بود که به شهادت خواهد رسید، صبح حادثه پس از شنیدن انفجار سراسیمه از منزل بیرون آمده و وقتی با چنین صحنه غم انگیز و دلخراش رو به رو و عاملین این جنایت هولناک را مشاهده می نماید به تعقیب آنها پرداخته و یکی از آنها را از پشت سر در بغل می گیرد.
 همدست شرور پس ازطی مسافتی با موتور سیکلت جهت آزادی دوستش برگشته و شهید مسلم کیخا را تهدید به شهادت می کند ولی شهید فرد شرور را رها نمی کند تا اینکه او را هدف چند تیر قرار می دهد اما شهید کیخا با توجه به اینکه از طرف شرور تیر باران و به شدت زخمی شده بود باز هم رفیق او را رها نمی کند و طبق نقل شاهدان عینی صحنه هر تیری که به شهید اصابت می کرد با ذکر یا حسین (ع) دستانش را می فشرد و از هم باز نمی کرد که مبادا  فرد شرور فرار کند. تا اینکه جمعیت میرسند و فرد شرور و همدستش را دستگیر می کنند و شهید مسلم کیخا هم در همان جا به آرزوی دیرینه اش (که شهادت بود) می رسد. این اقدام شهید مسلم کیخا موجب می شود تا شرور دستگیر شده به جنایات خود و همدستانش اعتراف و در پی آن چندین مخفیگاه و خانه تیمی اشرار کشف و تعدادی از آنها دستگیر و تعدادی نیز به درک واصل شوند.
این عمل قهرمانانه، شجاعانه و با بصیرت او که مشابه شهادت شهید حسین فهمیده بود باعث شد که مردم استان به او لقب شهید فهمیده استان دهند.
 
فرزند مسجد، شهید مسجد 
شهیدمحمد گلدوی ، پس از شهید «مسلم کیخا»، سومین شهید فهمیده استان است. بسیجی دلاوری که در مسجدجامع زاهدان چشم به جهان گشود، برای حفظ این مکان مقدس و جلوگیری از فاجعه بزرگ انسانی، در همین مکان به خیل شهدا پیوست.
هم زمان با برگزاری مراسم جشن میلاد امام حسین(ع) و دعای کمیل، بود که فردی با پوشش زنانه قصد ورود به مسجد را داشت تا فاجعه ای بزرگ خلف کند اما بصیرت و ایثار شهید گلدوی سبب شد که از ورود این شخص جلوگیری شود .
این شخص که در دقایق آخر برای ورود به صحن مسجد به زور متوسل شده بود باعث شد که شهید گلدوی او را محکم در بغل بگیرد تا از ورودش به مسجد جلوگیری شود در همين هنگام تروريست جنايتكار با كشيدن ضامن بمباقدام به انفجار مي كند. 
طی دو انفجار پنجشنبه شب مسجدجامع زاهدان 27 نفر شهيد و 169 نفر مجروح شدند.
رشادت شهید گلدوی  از بروز یک فاجعه بزرگتر انسانی جلوگیری کرد و این شهید  با ایثارگری و عمل قهرمانانه خود در واقعه انفجار مسجد جامع زاهدان  یاد و خاطره شهید حسین فهمیده را در اذهان زنده کرد و به یک الگوی ایثارگرانه و جاوید برای مردم و کشور تبدیل شد.
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۳۲۱


ارسال