جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ ,22 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
مسئول کمیته اطلاع رسانی ستاد مردمی اربعین سیستان و بلوچستان با اشاره به رایزنی های دیپلماتیک و برگزاری چندین جلسه میان مرزبانان دو کشور گفت: مقرر شد تا مرز از سوی پاکستان بازگشایی و انجام امور گمرکی زوار این کشور با حضور ماموران گذرنامه در داخل اتوبوس ها انجام شود.
به گزارش عصرهامون، چندین هفته است که مردم سیستان و بلوچستان گروه گروه در حال خدمت رسانی به زائران پاکستانی اربعین حسینی در نقطه صفر مرزی میرجاوه و زائر سرای امام رضا(ع) زاهدان می باشند.
این کار با مشارکت بسیار خوب مردم شیعه و سنی و نهادها دولتی و غیردولتی در حال انجام است اما طی روزهای اخیر مرز میرجاوه از سوی کشور پاکستان بسته شد و هر لحظه بر تعداد زائران پاکستانی که کشور ایران را برای رسیدن به راهپیمایی عظیم اربعین حسینی انتخاب کرده بودند افزوده می شد تا آنکه مسئولان لشکری و کشوری، مرزبانان و اعضای ستاد اربعین حسینی کشور وارد عمل شدند و شب گذشته مرز میرجاوه بازگشایی شد.
 

باتوجه به شنیده ها مقرر شده تا کار گمرکی زائران از سوی کشور پاکستان در داخل اتوبوس های خود زوار انجام شود.
در طی این مدت خادمان افتخاری زائران پاکستانی اربعین که در نقطه صفر مرزی میرجاوه مستقر بودند بیکار ننشسته و آب، غذا و لوازم ضروری را از پشت نرده ها بین زوار پاکستانی توزیع می کردند.
 

علی ای حال در حالی طی روزهای اخیر چند هزار زائر پاکستان اربعین به دلیل کم‌کاری ‌پاکستان، در داخل خاک این کشور در مرز مانده‌ و امکان خروج آنها به سختی فراهم می شد که طبق شواهد موجود این افراد از داشتن‌ حداقل امکانات رفاهی محروم بودند و ماموران پاکستانی با چوب، لوله های سبز و چوب های گلف و سنگ به سمت مردم کشور خود حمله ور شده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند.
 
 مرز میرجاوه برای تردد زائران اربعین پاکستانی بازگشایی شد
سیدمجتبی طباطبایی‌زاده  مسئول کمیته اطلاع رسانی ستاد مردمی اربعین سیستان و بلوچستان در همین خصوص به خبرنگار عصرهامون با اشاره به رایزنی های دیپلماتیک و برگزاری چندین جلسه میان مرزبانان دو کشور گفت: با نتیجه دار شدن پیگیری ها، روند خروج زائران حسینی از کشور پاکستان افزایش یافته و دیگر شاهد مشکلات و مصائب روزهای گذشته در مرز پاکستان نیستیم؛ به گونه ای که می توان گفت اگر چه روند ورود زائران به کندی صورت می گیرد اما مشکلات تردد در نقطه صفر مرزی ایران و پاکستان حل شد.
وی با بیان اینکه دولت پاکستان با حفظ حرمت انسانی و کرامت زائران اربعین در حال خدمت رسانی به زوار است، افزود: مقرر شده تا در صورت امکان، ماموران گذرنامه با حضور در داخل اتوبوس های زوار، امور گمرکی آنها را انجام دهند تا دیگر زمان زیادی از آنها تلف نشود.
به گفته این مسئول طی روزهای گذشته و با توجه به بروز برخی سوءتفاهم ها، عده زیادی از زائران اربعین، در داخل کشور پاکستان محبوس شده و امکان خروج به سختی فراهم می شد که در حال حاضر شاهد تردد روان و قابل قبولی هستیم.
 طباطبایی در پایان از زحمات و پیگیری های همه مسئولان استانی، شهرستانی، نظامی، ستاد مردمی اربعین و خصوصا رسانه ها قدردانی کرد.

فیلم وضعیت زائرین اربعین حسینی در مرز پاکستان را در لینک زیر مشاهده کنید: 
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۳۹۴


ارسال