پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ ,12 December 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۸
سیستان و بلوچستان رنگین کمان معادن کشور
 
سیستان و بلوچستان به واسطه داشتن ظرفیت های بکر معدنی از اولویت های نخست دولت در بخش اکتشاف محسوب می شود و با توجه به محدوده های کشف شده و تنوع مواد معدنی، به عنوان رنگین کمان معادن کشور در سالهای اخیر نام گرفته است.
به گزارش عصرهامون، معدن و اکتشافات معدنی در ایران دارای سابقه ای طولانی و پرافتخار می باشد صدها نام بجای مانده از روزگاران گذشته مانند آهنگران، کوه زر و کوه نقره گواه این تاریخ پرگوهر و قدمت آن است.
از آنجایی که نقش معادن و منابع در رشد اقتصادی کشورها انکار ناپذیر است یکی از مهمترین و اساسی ‌ترین پایه‌های اقتصاد هرکشوری منابع معدنی و ذخایر تحت اراضی آن کشور است، معادنی که تامین کننده مواد اولیه مورد نیاز بسیاری از صنایع بوده و در امر خودکفایی صنعتی، ایجاد اشتغال مولد و افزایش تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه یک کشور نقش بسزایی دارند.
این استان به جهت ساختار زمین شناسی خاستگاه مناسبی برای مواد معدنی است و تنوع کانی های معدنی شناسایی شده در آن نشان دهنده استعداد بالقوه در بخش معدن است که سهم قابل توجه معادن و ذخایر معدنی در شکل گیری صنایع استان اهمیت بخش معدن را به عنوان زیرساخت توسعه و تامین کننده مواداولیه صنایع بزرگ و پایدار نشان می دهد.
از جمله ظرفیت ها و ذخایر معدنی کشف شده در این خطه از کشور به تفکیک ماده معدنی و براساس گواهی های کشف شده شامل مس، گچ، آلوویوم، لوماشل، آهک، آهن و آهن پلاسری، سنگ لاشه، نیکل، تیتانیوم، منگنز، ،آنتیموان، کرومیت، طلا، سیلیس، زئولیت، پوزولان، تراورتن، سنگهای تزئینی مرمر، مرمریت، تراورتن و گرانیت و غیره است که این موارد بستری برای سرمایه گذاری در بخش خصوصی نیز محسوب می شوند.
سیستان و بلوچستان از حیث داشتن عناصر معدنی فلزی نیز از کم نظیر ترین استان های کشور محسوب می شود و بیشترین میزان آهن پلاسری، مس و آنتی مُوان کشور را با پراکندگی وسیع دارد.
ظرفیت معدنی استان تنها به عناصر فلزی خلاصه نمی شود و بستر سنگی آن بیشترین سنگ تزئینی گرانیت را در خود انباشته است و از همین رو اگر به معادن بیشتر توجه شود اقتصاد منطقه و کشور نیز رو به رشد می رود.
سرمایه گذاری قریب به 92میلیارد ریالی در بخش معدن طی 6ماه اول امسال
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: طی شش ماه اول امسال قریب به 92میلیارد ریال در بخش معدن سرمایه گذاری صورت گرفته است.
نادر میرشکار در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: مجوزهای معدنی صادر شده در نیمه نخست امسال به ترتیب شامل 9 فقره پروانه اکتشاف، چهار فقره گواهی کشف، 8 فقره پروانه بهره برداری و 3 فقره مجوز برداشت پروژه های عمرانی با مجموع سرمایه گذاری 91 میلیارد و 887 میلیون و 500هزار ریال و اشتغال 137 نفر در سطح استان می باشد.
وی ادامه داد: عمده مواد معدنی مورد اکتشاف سالجاری شاملل کانی های فلزی (کرومیت، منگنز، پلی متال)، مصالح ساختمانی (شن و ماسه رودخانه ای، مخلوط کوهی)، انواع سنگ های تزئینی و نما (مرمریت و مرمر) و مواد معدنی مورد بهره برداری نیز شامل فلزی (مس و آهن)، غیر فلزی (کائولن، کلسیت)، مصالح ساختمانی (آهک)، تزئینی ها و نما ( تراورتن، گرانیت، تراکیت ) با ذخیره 12 میلیون و 459 هزار تن بوده است.
وی اظهار کرد: با توجه به  برنامه های هدف این سازمان در طی امسال، در خصوص شاخص های اختصاصی ( صدور مجوزهای معدنی شامل پروانه اکتشاف، گواهی کشف و پروانه بهره برداری) و همچنین اشتغال این بخش در راستای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، در حال حاضر در بخش صدور پروانه بهره برداری 68درصد، صدور گواهی کشف 44 درصد از کل برنامه هدف سالجاری محقق شده که نسبت به دوره مشابه سال قبل از نظر صدور پروانه اکتشاف 350 درصد، از نظر صدور گواهی کشف 100 درصد، از نظر صدور پروانه بهره برداری 14 درصد و از نظر مجموع اشتغال 82 درصد پیشرفت داشته و با توجه به برنامه ریزی های انجام شده امید می رود تا پایان امسال به هدف پیش بینی شده دست یابیم.
این مقام مسئول در زمینه برنامه دولت برای جلوگیری از خام فروشی و خروج مواد معدنی از استان تاکید کرد: بر اساس ماده 113 آیین نامه اجرایی قانون معادن مصوب 1392 (در راستای اجرای ماده 28 قانون)،  همکاری و مساعدت ارگان های دولتی برای اجرای طرح های زیربنایی واحدهای صنایع معدنی و تسهیل در احداث واحدهای مرتبط با این بخش کاملاً مشهود بوده و در این راستا، احداث کارخانه فولاد چابهار و تولید نورد و محصولات آهنی در استان – احداث کارخانه فرآوری منیزیت در استان – احداث کارخانه فرآوری تیتانیوم در شهرستان فنوج - ایجاد کارخانه تولید شمش آنتیموان در استان که اولین کارخانه فرآوری و تولید شمش آنتیموان در خاورمیانه می باشد، در دستور کار قرار گرفته است و برخی از آنها نیز به سرانجام رسیده و اشتغال خوبی را نیز ایجاد کرده است.
سیستان و بلوچستان به لحاظ ساختار زمین شناسی، خاستگاه مناسبی برای انواع مواد معدنی می باشد و آثار و نشانه های موجود نیز گواه بر این ادعا است.
وی تصریح کرد: زون فلیشی نهبندان - خاش، بلوک لوت و زون مکران و بخش های رسوبی و کربناته قدیمی، مجموعه های پوسته اقیانوسی و مجموعه های آذرین نظیر توده گرانیتی زاهدان و کوه سفید سراوان، کمپلکس های ولکانوپلوتونی بزمان - تفتان و لار، زون فلیشی ناحیه مکران، حوضه رسوبگذاری جوان هامون جازموریان، دشت سیستان و سواحل دریای عمان بسترهای مناسبی برای کانی زایی می باشد و بر این اساس می توان متناسب با شرایط استان و اولویت بندی قابلیت ها، راهبرد توسعه استان را طراحی و برنامه عملیاتی آن را نیز تدوین کرد.
این مقام مسئول تاکید کرد: روند فعالیت های معدنی و رشد فزاینده شاخص های بخش معدن استان نسبت به سال های گذشته و ارتقای جایگاه معدن استان نسبت به کشور در سال های اخیر نشان می دهد که این بخش می تواند به عنوان محور توسعه استان قلمداد شود.
وی گفت: ظرفیت‌های معدنی استان از مزیت های اقتصادی استان به شمار می رود که پیشنهاد شده تا مسئولین استانی در تصمیم‌گیری برای ایجاد زیرساخت‌ها و توسعه منطقه‌ای و همچنین هدایت درست سرمایه‌گذاران، به این بخش توجه ویژه کنند.
در شرایط فعلی اقتصاد ایران و تحریم‌های گسترده اقتصادی، یکی از مهمترین مزیت‌های ایران برای گذر از این بحران، تکیه بر منابع معدنی و پتانسیل‌های بالقوه در داخل کشور است که از این طریق و با خلق مزیت رقابتی، تهدیدها به فرصت تبدیل شوند.
کشوری که با نیروی جوان و تحصیل کرده مواجه بوده  و امکانات موجود در آن با وسعت زیاد و پراکنده است، بر این اساس از آنجایی که این معادن در نقاط دورافتاده و محروم قرار گرفته ‌اند اگر یک استراتژی تعریف شده در بخش اکتشاف آنها برنامه‌ریزی شود، قطعا از کوچ بی‌رویه قشرتحصیل کرده‌ و حتی شاغلان نقاط محروم کشور به مراکز شهرها جلوگیری خواهد شد و گام موثری در پیشرفت اقتصادی منطقه و همچنین رفع معضل بیکاری برداشته خواهد شد.
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۷۹۲


ارسال