يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ,31 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: با توجه به وجود بیماران مبتلا به سل و مالاریا در سیستان وبلوچستان مقاوم شدن بیماری های عفونی در مقابل آنتی بیوتیک زنگ خطری برای مردم این استان است.
به گزارش عصرهامون، در حالی با شروع فصل سرما و زمستان شاهد شیوع بیماری های میکروبی و ویروسی تنفسی در بین آحاد مردم هستتیم که برخی خانواده ها بدون مراجعه به پزشک و تجویز دارو؛  یک داروخانه را نشانه گرفته و برای خرید بدون نسخه قرص های استامینوفن، آدلت کلد و کلداکس و آموکسی سیلین  راهی می شوند و از نسخه پیچی برخی داروسازان استفاده می کنند.
آنتی‌بیوتیک‌ها بعد از مسکن‌ها دومین دسته از داروهای پرمصرف کشور محسوب می‌شوند که بسیاری از آنها را می‌توان بدون نسخه پزشک از داروخانه‌ها تهیه كرد.
همین امر باعث شده بسیاری از افراد با ظهور اولین نشانه‌های سرماخوردگی یا مشکل در دفع ادرار و غیره مثل «نقل و نبات» آنتی‌بیوتیک مصرف کنند.
 

در همین راستا معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در نشست خبری آنتی بیوتیک ها با بیان اینکه مردم هیچ کشوری در جهان به اندازه ایران، آنتی بیوتیک مصرف نمی کنند، گفت: مصرف آنتی بیوتیک در ایران 16 برابر استاندارد دنیا است.
مهدی  طباطبایی در تکمیل مطلب فوق بیان کرد: مصرف آنتی بیوتیک در ایران 16 برابر استاندارد دنیاست یعنی در کشور سالیانه به اندازه کل اتحادیه اروپا این دارو استفاده می شود ومقاومت دارویی نتیجه خودسرانه استفاده از آنتی بیوتیک هاست که به دنبال آن روند درمان طولانی تر وهزینه های درمان افزایش می یابد .
وی افزود: با توجه به اینکه مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک ها سبب مقاوم شدن بیماری ها در انسان و دام در مقابل این دارو شده، عمر آنتی بیوتیک ها در حال پایان یافتن است.
وی ادامه داد: براساس هشدار سازمان جهانی بهداشت سالیانه 700 هزار نفر به دلیل ابتلا به عفونت ها و میکروب های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک جان خود را از دست می دهند و اگر مسئولان بهداشتی درمانی چاره ای نیندیشند  تا سال 2050 این مرگ و میر به بیش از 10 میلیون نفر می رسد که از مرگ و میر ناشی از سرطان ها بیشتر خواهد بود.
معاون بهداشتی دانشگاه تصریح کرد: مردم هیچ کشوری در جهان به اندازه ایران، آنتی بیوتیک مصرف نمی کنند و این مصرف بی رویه و خودسرانه موجب بروز مقاومت های میکروبی و عفونت های بیمارستانی شده است.
 

 
وی یادآور شد: ایرانی ها بی رویه آنتی بیوتیک مصرف می کنند و حتی برای بیماری های ویروسی و سرماخوردگی در زمان مراجعه به مراکز درمانی و مطب ها از پزشکان درخواست تجویز آنتی بیوتیک می کنند و از سوی دیگر با بیماری های نوپدید روبرو هستیم که در همه جهان نیز اتفاق می افتد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان خاطرنشان کرد: با توجه به وجود  بیماران مبتلا به سل و مالاریا در استان سیستان وبلوچستان  مقاوم شدن بیماری های عفونی در مقابل آنتی بیوتیک زنگ خطری برای مردم این استان است.
دکتر طباطبایی افزود: امسال وزارت بهداشت برنامه هایی را برای مقاومت میکروب ها در مقابل آنتی بیوتیک ها در نظر گرفته که با همکاری رسانه ها تلاش داریم مضرات مصرف زیاد آنتی بیوتیک ها را به مردم اطلاع رسانی کنیم.
معاون دانشگاه لوم پزشکی زاهدان آموزش پزشکان و دامپزشکان برای تجویز اصولی آنتی بیوتیک ها، اطلاع رسانی از مضرات مصرف آنتی بیوتیک ها به مردم و بررسی وضعیت میکروبی بیماری ها با رشد و توسعه زیرساخت های آزمایشگاهی را مهمترین گام ها برای پیشگیری از افزایش مقاومت بیماری ها در مقابل آنتی بیوتیک دانست.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۹۵۳


ارسال