چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ,12 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۴
گزارشی از اختلال کانال های دیجیتال در جنوب شرق؛
300 روستا قربانی قطعی شبکه های دیجیتال/ شبکه های ماهواره ای جایگزین برنامه های صدا و سیما
 
شبکه های دیجیتال تلویزیون در برخی از روستاهای حوزه بلوچستان استان سیستان و بلوچستان دریافت نمی شود این موضوع باعث بروز مشکلاتی برای مردم شده است.
به گزارش عصرهامون، بسیاری از مردم ساکن در روستاهای جنوب سیستان و بلوچستان، از اختلال های شبکه های تلویزیونی و دیجیتال گلایه مند بودند و این موضوع در تماسهایی با خبرنگاران ما این خطه از کشور مطرح کرده اند.
از بیستم بهمن ماه 93 که فرستنده دیجیتال شبکه های تلویزیونی در شهرستان دلگان به صورت رسمی راه اندازی شد، کانال های دیجیتال تلویزیون در اکثر روستاهای این منطقه دریافت نمی شوند و یا مردم دو یا سه شبکه را از طریق آنالوگ که کیفیت بسیار پایینی دارند و در برخی از روستاها از آنتن های ماهواره ای برای دریافت شبکه های تلویزیونی اقدام می کنند،هرچند که بعد از آن فرستنده های دیجیتال دو سال بعد در بخش جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان راه اندازی شده اما باز هم دریافت این شبکه ها مثل بخش مرکزی دلگان در محدوده بخش جلگه بوده و در روستاها قابل دریافت نیست.
یکی از اهالی دهستان هودیان شهرستان دلگان در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه شبکه های دیجیتال تلویزیون در این منطقه دریافت نمی شود، گفت: علیرغم اینکه این دهستان و روستاهای اطراف آن جمعیتی بالغ بر 6 هزار نفر جمعیت دارد اما خبری از فرستنده های دیجیتال نیست.
م. رحمتی با تاکید بر اینکه دو یا سه کانال تلویزیونی از طریق آنتن های آنالوگ در این منطقه دریافت می شود، تصریح کرد: متاسفانه برخی از مردم برای دریافت شبکه های تلویزیون به آنتن های ماهواره ای روی آورده اند.
وی با بیان اینکه مسئولان باید نسبت به رفع این معضل و مشکل در دهستان هودیان شهرستان دلگان اقدام کنند، اظهار کرد: در صورتی که نسبت به رفع این معضل اقدام نکنند، مشکلات فرهنگی و اجتماعی استفاده از ماهواره گریبانگیر مردم محروم این منطقه خواهد بود.
یکی از ساکنان شهرستان خاش با بیان اینکه صدا و سیما نیاز مهمی برای خانواده های این منطقه به شمار می رود ضرورت توجه مسئولان و رسیدگی به مشکلات این حوزه را خواستار شد.
م. میربلوچ  زهی به خبرنگار ما گفت: به نظر می رسد صدای مردم این منطقه به مسئولان صدا و سیما نرسیده زیرا وقتی مردم از تصاویر صدا و سیما محروم باشند به استفاده از ماهواره گرایش پیدا می کنند.
وی اضافه کرد: متاسفانه بارها موضوع عدم دسترسی مردم به شبکه های دیجیتال را انعکاس داده ایم اما پیگیری لازم صورت نگرفته است.
یکی از ساکنان روستاهای بخش مرکزی نیکشهر در این زمینه گفت: اکثر روستاهای این مناطق فاقد دسترسی به شبکه دیجیتال می باشند و برای بهره گیری از تلویزیون اجبارا از ماهواره استفاده می کنیم.
ع.بلوچزهی در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: بارها از سوی شورای اسلامی ، نمایندگان و مسئولان پیگیر این موضوع هستیم اما تاکنون نتیجه ای نیافته ایم.
وی از مسئولان درخواست کرد تا پیگیر مشکلات مردم باشند.
یکی دیگر از شهروندان خاشی تیز گفت: پخش با کیفیت کانالهای دیجیتال، مسابقات ورزشی و توجه به نیازها سبب می شود مردم از نگاه کردن برنامه های ماهواره ای و دسترسی به شبکه های بیگانه دلسرد شوند که در همین راستا امیدواریم به نیازهای ساکنان این منطقه مرزی پاسخ داده شود.
سعید ایرندگانی در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: مدتهاست خرابی تجهیزات مخابراتی و تلویزیونی خاش به فرمانداری منتقل شده اما مشکل همچنان باقی است.
وی اظهار کرد: آنگونه که معلوم است راهی جز استفاده از ماهواره نداریم یا اینکه باید برای تماشای تلویزیون به شهرستانهای هم جوار مهاجرت کنیم، با گذشت چند سال از فعالیت سیستم پخش دیجیتال در شبکه های صدا و سیمای کشور متاسفانه دریافت سیگنال دیجیتال شبکه های تلویزیونی در شهرستان خاش همچنان با قطعی های مکرر و بی کیفیتی تصاویر رو به رو است.
در تلاش برای رفع مشکلات دیجیتال هستیم
مدیر کل صدا و سیمای سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما در این زمینه گفت: در سالهای اخیر تمام تلاش مسئولان برای رفع مشکلات عدم دسترسی برخی مناطق شبکه دیجیتال بوده و براین اساس بسیاری از روستاهای استان دارای شبکه دیجیتال شده اند.
محمود دولت کردستانی افزود: هم اینک پوشش دیجیتال در سیستان و بلوچستان به بیش از90درصد رسیده و امیدواریم به زودی شاهد پوشش صد درصدی آن باشیم.
وی ادامه داد: حدود 300روستا دارای مشکل شبکه دیجیتال در جنوب سیستان و بلوچستان داریم که تحت پوشش قرار دادن همه آنها در دستور کار قرار گرفته است.
وی خاطر نشان کرد: کوهستانی بودن منطقه و پراکندگی روستاها از جمله مشکلات موجود در این زمینه می باشد.
 
انتهای پیام//پ
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۹۹۸۵


ارسال