سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ ,18 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۹
رئیس جمهور در جمع مردم سیستان:
منطقه آزاد سیستان تحولی عظیم در تجارت و اشتغال ایجاد می کند/ گاز مهر97 به زابل می رسد
 
رئیس جمهور با بیان اینکه ایجاد منطقه آزاد یک تحول بزرگ تجاری و اشتغال به وجود می آورد، گفت: ما لایحه مناطق آزاد به ویژه سیستان راسال گذشته به مجلس شورای اسلامی تقدیم کردیم و امیدواریم مجلس شورای اسلامی در سال جاری منطقه آزاد سیستان رابه تصویب برساند.
به گزارش عصرهامون، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جمع مردم سیستان در ورزشگاه شهید حسینی طباطبایی زابل با بیان اینکه مردم سیستان و بلوچستان در طول تاریخ ایران و در تاریخ انقلاب اسلامی همواره مسئولیت سنگین حراست از ایران عزیز و مرز های شرق کشور را بر عهده داشته اند، اظهار کرد: اگر چه به ظاهر سیستان وبلوچستان دارای تنوع مذهبی و قومی است اما در واقع همه مذاهب از یک درخت به نام اسلام و پیامبر(ص) و قرآن سرچشمه می گیرند و افتخار همه ما این است که ایرانی ومسلمان هستیم.
وی ادامه داد: دریاچه هامون به عنوان مرز ایران و شبه قاره هند بود و مردم این دیار فرهنگ عظیم اسلام را به شبه قاره هند و شرق جهان اسلام بردند؛ از همین رو  سیستان سرزمین علما، شهدا و به ویژه آیت الله سیستانی است که برای تمامی شیعیان و اهل سنت عراق دارای محبوبیت است چرا که به فرمان و جهاد او، مردم در برابر تروریست ها قیام کرده اند.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه هیچ وقت مردم این منطقه و کشور فرصتی را برای تروریست فراهم نیاورده اند، بیان کرد: ما امروز در یک جایگاهی زندگی می کنیم که افتخار ما آن است که وحدت و اتحاد را حفظ کرده ایم.
وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان با همه تنوع، وحدت، مرزبانی و مرزداری خود از ایران بزرگ و از فرهنگ اسلام در طول تاریخ حفاظت کرده است، افزود:  شما در انقلاب اسلامی، در دفاع مقدس حتی در زلزله غرب کشور هم حضور یافتید و به مردم کرمانشاه کمک کردید مردمی که همه جا دلشان مالامال از عشق اسلام و ایران است، این وحدت مردم سیستان وبلوچستان نشان می دهد که ایران در تمام شرایط متحد است.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی با بیان اینکه امروز خوشحالیم که ملت های منطقه توانستند در برابر تروریست ها فائق آیند، گفت: در این دهه هایی که در عراق، لبنان، سوریه و غیره شاهد اختلافات بین مذاهب و گروه ها بودیم و گاهی جنگ در شهرها و ترور داشتند مردم دلاور ایران اعم از شیعه و سنی در سراسر کشور وحدت و ایمان خود را به خوبی حفاظت و حراست کردند به گونه ای که تروریست ها در همه جا جز ایران رخنه کردند و دلیل آن وحدت، ایمان مردم و اسلام بود.
 

وی تصریح کرد: هیچگاه اسلام در این سرزمین رابطه ای با خشونت نداشته و مردم آن فرصتی برای تروریست ها فراهم نکردند بلکه با وحدت، یکپارچگی و اتحاد در کنار هم ایستادگی کردند.
رییس جمهور با عنوان اینکه پایگاه های اصلی داعش در منطقه از بین رفته که امیدواریم اساس تروریست در منطقه نابود شود، گفت: عشق ما به پیامبر ،کتاب ما قران و راه نجات ما وحدت، انسجام و برادری است چرا که همه ما یک اخلاق محمدی داریم و ما همه از شیعه و سنی عاشق خاندان رسالتیم و در پی اتحاد و انسجام هستیم و ما یار و یاور همه مسلمانان در سراسر منطقه خواهیم بود.
وی با بیان اینکه دولت یازدهم همه تلاشش این بود که نسبت به سیستان وبلوچستان تلاش کند که کمبودهای انباشته تاریخی را تا حدی جبران کند، افزود: مقدار بودجه عمرانی که دولت یازدهم برای سیستان وبلوچستان در چهار سال دولت یازدهم گذاشت و اجرا کرد 2 و نیم برابر چهار سال قبل بود که این نشان می دهد ما همه توان خود را برای توسعه استان به کار گرفته ایم البته کمبودها و نیاز استان بیشتر است که می طلبد تلاش های بسیار زیادی برای این استان انجام شود.
وی ادامه داد: در جلسه وزرا در تهران تصمیم گرفته شد ۲۴ طرح دولت دوازدهم که در استان سیستان و بلوچستان در سال های ۹۶ و ۹۷ اجرا خواهد شد دارای ارزش هزار و38 میلیارد تومان است.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی خاطر نشان کرد: سفر دولت دوازدهم را از سیستان و بلوچستان آغاز کردم استانی که در مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری 96 در سطح بالایی بود و مردم با حضور خود در این انتخابات دین خود را نسبت به اسلام، انقلاب و ایران به خوبی ادا کردند.
وی ادامه داد: قول من به مردم زابل در سال 93 این بود که در زابل بتوانیم 46 هزار هکتار زمین را با کشاورزی مدرن آباد کنیم و دراختیار مردم قرار دهیم از این 46 هزار هکتار 10 هزار هکتار از نظر کارهای زیربنایی آماده است و از لحاظ برق رسانی در همین ایام هزارو 500 هزار هکتار برق رسانی خواهد شد و آغاز به کار می کنند.
وی در تکمیل مطلب فوق بیان کرد: تا پایان سال هم 10 هزار هکتار زمین فعال خواهد شد و مابقی هم در سال 97 و اوایل سال 98 اجرایی خواهد شد تا بتوانیم از همه 46 هزار هکتار که قول داده شده بود استان سیستان وبلوچستان و زابل از آن بهره مند شوند و تحولی بزرگ آغاز شود خوشحالیم این قولی که به مردم داده شده در حال اجرا و پیاده شده است و بقیه آن هم اجرا و عملیاتی می شود.
وی با بیان اینکه ایجاد منطقه آزاد یک تحول بزرگ تجاری و اشتغال به وجود می آورد، گفت: ما لایحه مناطق آزاد به ویژه سیستان راسال گذشته به مجلس شورای اسلامی تقدیم کردیم و امیدواریم مجلس شورای اسلامی در سال جاری منطقه آزاد سیستان رابه تصویب برساند منطقه آزاد سیستان حق و خواسته شما مردم است ما هم وظیفه داشتیم به عمل کنیم و لایحه مربوطه را به مجلس دادیم که اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
 

روحانی در خصوص بازارچه های مرزی نیز گفت: به وزیر کشور تاکید می کنم همه توان خود را با کمک نماینده ولی فقیه در استان، استاندار، امام جمعه اهل سنت زاهدان و همه مردم برای پیگیری بحث بازارچه های مرزی به کار گیرد.
وی در خصوص مسئله گاز رسانی افزود: در سال 93 وقتی در زاهدان به مردم قول دادم لوله گاز را در دولت یازدهم به این شهر برسانیم و مشعل گاز را روشن می کنیم برخی از دوستان تعجب کرده و گفتند کار سختی است وقتی مشعل روشن شد دل همه مردم برای این حرکت بزرگ روشن شد که در همین زمینه به بانک مرکزی و بانک ها دستور داده ام هر خانه ای که در زاهدان می خواهد لوله کشی کند تا دو میلیون وام به آنها بدهند تا این کار سرعت گیرد، امید است همه آنهایی که گاز به درب خانه آنها رسیده و قصد لوله کشی دارند این وام را بگیرند.
روحانی با بیان این مطلب که لوله کشی از زاهدان به زابل به زودی آغاز خواهد شد و لوله گازی هم که در نظر گرفتیم بیش از نیاز مردم خواهد بود و در صنایع هم به کار گرفته می شود، گفت: به طور موقت از مهر ماه سال آینده گاز به زابل خواهد رسید و همزمان با لوله کشی از طریق سی ان جی گاز را به زابل خواهیم رساند و در سال آینده گاز به زابل خواهد رسید، در این راستا از استاندار سیستان وبلوچستان می خواهم این مسئله را دنبال کند و اگر مشکلی در اجرای طرح پیش آمد با من در تماس باشد تا این وعده عملی شود.
وی با بیان اینکه تنها بندر اقیانوسی و بزرگترین بندر تجاری ما در آینده در ایران بندر چابهار خواهد بود، گفت: بندر چابهار باید سیستان و بلوچستان را به آسیای مرکزی و افغانستان متصل کند که در این راستا اولین محموله های گندم به افغانستان از طریق بندر چابهار ارسال شده است.
رئیس جمهور با بیان اینکه فردا فاز اول بندر شهید بهشتی چابهار با ظرفیت هشت و نیم میلیون تن افتتاح خواهد شد، افزود: افتتاح این بندر توسعه سیستان و بلوچستان را دربردارد؛ همچنین طرح راه آهن که چابهار را به زاهدان و زاهدان را به بیرجند و مشهد متصل خواهد کرد شروع شده و برای اجرای آن چهار هزار میلیارد تومان اعتبار لازم است که با سرمایه داخلی و خارجی افتتاح خواهد شد.
وی در ادامه سخنان خود بیان کرد: قرارداد بین افغانستان و ایران باید اجرایی شود وحق آبه ایران از افغانستان گرفته شود، با افغانستان رابطه دوستانه داریم و برای این کار یک قرارداد بزرگ با ان بسته شده که بخشی از این قرار داد حق آبه هامون است و دولت تمام توان خود را در این زمینه به کار گرفته است.
 

وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان سه کشور بزرگ منطقه افغانستان، پاکستان و عمان را به ایران متصل کرده است، افزود: تلاش داریم روابطمان با این سه کشور بهتر از همیشه باشد، ما خواستار منطقه امن و قدرتمند هستیم و رقابت ما با دیگران در زمینه همکاری برای توسعه است.
روحانی در تکمیل مطالب فوق تصریح کرد: ما خواهان فاصله نیستیم ما نمی خواهیم بین ایران و کشورهای همسایه و دنیای عرب و دنیای اسلام فاصله باشد، بنابراین اگر بعضی از کشورها همسایه خود را سه سال است که بمباران کردند و به داعش کمک کردند تقصیر مانیست، ما خواهان دوستی با همه و به دنبال وحدت و یگانگی هستیم.
وی یکی از برنامه هایی دولت دوازدهم را دادن مدیریت جامعه به جوانان و بانوان عنوان کرد و گفت: در سیستان و بلوچستان در شوراها و در فرمانداری ها و بخشداری ها بانوان حضور دارند چرا که اصل بر شایستگی است و شیعه و سنی بودن، مرد یا زن بودن و یا بلوچ و سیستانی بودن ارجحیتی ندارد.
رئیس جمهور با بیان اینکه در زمینه کشاورزی، حق آبه، توسعه بندر و راه آهن، در زمینه نیروگاه ها و آب های بهداشتی آشامیدنی استان تلاش خواهد شد، تصریح کرد: سیستان و بلوچستان به واسطه دارا بودن چابهار سرزمین چهار بهار، سیستان سرزمین تاریخی و سایر شهرستان ها سرزمین گردشگری است بنابراین از طریق گردشگری و توسعه راه آهن شاهد استانی آباد در آینده خواهیم بود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۰۲۰


ارسال