سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ ,18 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۹
در مراسم بهره‌برداری مرحله نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی مطرح شد:
تشکر از قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه پاسداران و نیروی دریایی در اجرای پروژه/ تعامل سرآغاز وحدت و همبستگی است
 
رئیس جمهور در مراسم بهره‌برداری مرحله نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار ضمن تشکر از قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه پاسداران و نیروی دریایی در اجرای این پروژه گفت: تعامل سرآغاز وحدت و همبستگی است و اعتدال راهیست که ما را به تعامل سازنده و گسترده می رساند.
به گزارش عصرهامون، حسن روحانی در مراسم بهره‌برداری مرحله نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی که در سالن همایش‌های بین‌المللی منطقه تجاری چابهار برگزار شد با بیان اینکه افتتاح فاز اول بندر شهید بهشتی در چابهار در ایام فرخنده میلاد پیامبر و امام صادق و از طرف دیگر در ایامی افتتاح می شود که شرایط منطقه ای ما یک قدم بهتر است، اظهار کرد: از قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه پاسداران و نیروی دریایی وتمام دست اندرکاران در این پروژه کمال تشکر را داریم.
وی بیان کرد: عده ای فکر می کردند منطقه ما منطقه جنگ، نزاع، برخورد شیعه و سنی، افراطیون و سرزمین حضور دخالت های خارجی است که از همه این ها یک قدم فاصله گرفته ایم مردم این منطقه نشان داده اند بین اقوام و مردم این منطقه هیچ گونه فاصله ای وجود ندارد.
وی گفت: در این راستا علمای شیعه و سنی نخبگان و روشنفکران چه در ایران و چه د رکشورهای منطقه گام های بلندی برداشتند آنچه برای همه ما مهم است این است که باید همه به فکر همبستگی، اتحاد و منافع بیشتر در این منطقه باشیم.
وی با بیان اینکه راهی جز اعتدال وجود ندارد افراطی گری و خشونت به هرنامی و در هرکشوری که باشد پایانش ویرانی، خسارت و نابودی است، افزود: سرآغاز اعتدال باور همدیگر است باید همدیگر را به رسمیت بشناسیم  و مردم منطقه منافع کشورهای همسایه و دیگران را به رسمیت بشناسند و اقوام، فرهنگ و قومیت ها را زیر چتر فرهنگ ملی کشورهای منطقه به رسمیت بشناسند اگر کسی فکر می کند دین و مذهبش بهتر است باید در عمل نشان دهد نه زبان.
رئیس جمهور با بیان اینکه تعامل سرآغاز وحدت و همبستگی است و اعتدال راهی است که ما را به تعامل سازنده و گسترده می رساند، گفت: برای تعامل بین کشورها فرهنگ و سیاست جایگاه خود را دارد و فرهنگ ما در این منطقه متصل است و از مدیترانه و آفریقا گرفته تا ایران و شبه قاره هند و اقصی نقاط آسیا و غیره ما دارای فرهنگ ریشه دار و بخش بزرگی از این منطقه دارای فرهنگ مشترک هستیم اما در عین حال اقتصاد نقش بسیار مهمی دارد و باید اقتصاد کشورها را برای ایجاد وحدت به هم متصل کنیم.
وی با بیان اینکه در اقتصاد همه ما به هم نیاز داریم، افزود: اگر کشوری فکر کند از هر نظر بی نیاز است حتما اشتباه کرده همه ما به هم نیازمندیم و این نیاز می تواند در صورتی که در چهارچوب صحیح تعریف شود نیازی باشد که به وحدت بیشتر بیانجامد.
روحانی خاطر نشان کرد: اگر کشور های مختلف بتوانند در مسیر، جاده، ریلی، بندری و غیره همدیگر را بیابند و منافع مشترک را در آن را ببینند منافع مشترک باعث وحدت و امنیت می شود، امنیت تنها با قدرت نظامی به دست نخواهد آمد اگر همه کشورهای منطقه در کنار هم و نیازمند و متصل به هم بودیم منافع مشترک را احساس کردیم این ها ما را به هم متصل می کند.
وی تصریح کرد: چابهار یک نقطه درخشان در این منطقه است بندر و ساحل چابهار است که می تواند ملت های این منطقه را بهتر به هم متصل کند و منافع مشترک را برای مردم این منطقه تعریف کند ارزش چابهار در سایه وحدت مردم در سیستان و بلوچستان و امنیتی که مردم در استان به وجود آوردند است اگر سیستان و بلوچستان امن نباشد بندر چابهار بی ارزش می شد این امنیت در سایه وحدت در میان مذاهب و اقوام به وجود می آید.
رئیس جمهور با تاکید بر این مطلب که اساس امنیت را مردم به وجود خواهند آورد، گفت: در کشور های منطقه سابقه دیرینه روابط دوستانه را تجربه کردیم سالیان دراز ما با کشور های شرق همیشه همزیستی بسیار خوب و مسالمت آمیزی داشتیم گاهی منطقه جنوب گاهی شمال و غرب مشکلاتی داشته اما در منطقه شرق کمتر در تاریخ مشکلات داشتیم و این مایه بزرگی برای امنیت منطقه است.
وی با بیان اینکه مشکلات در منطقه با گفت و گو قابل حل است، ادامه داد: ما با وحدت و برادری و اتحاد در کنار هم مشکلات را حل کنیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه ترانزیت یکی از مسیرهای اتصال کشورها با یکدیگر است گفت: چابهار در موقعیت ممتازی قرار گرفته تا ما بتوانیم کشورهای آسیای میانه را به اروپای شرقی متصل کنیم.
وی ادامه داد: در بندر چابهار ظرفیت لازم را برای رفت و آمد بار و مسافر فراهم کنیم، امروز ظرفیت بندر از ۲ و نیم میلیون تن به ۸ و نیم میلیون تن افزایش پیدا می‌کند تا کشتی‌های ۱۰۰ هزار تنی بتوانند در این بندررفت و آمد کنند ما به دنبال فازهای بعدی در این بندر هستیم.
روحانی ادامه داد: به دنبال اتصال این بندر با کشور های منطقه از طریق جاده بهتر و ریل هستیم همانطور که وزیر راه اشاره کرد باید جاده بین چابهار به زاهدان به طول 40 کیلومتر که مشکل دارد را حل و فصل و تبدیل به بزرگراه کنیم و باند دوم احداث شود.
وی تصریح کرد: باید به دنبال یک رقابت سازنده با یکدیگر باشیم هیچوقت با انحصار و رقابت منفی مشکلات حل نمی شود باید رقابت مثبت و سازنده باشد تا به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.
روحانی ادامه داد: اینکه در مسائل زیست محیطی در تکمیل فاز اول مورد مراعات قرار گرفته بسیار مهم است ما انسان ها با توسعه صنعت و تکنولوژی به طور طبیعی در طبیعت دخالت می کنیم و این دخالت هرچه کمتر باشد به نفع همه انسان ها خواهد بود.
رئیس جمهور در تکمیل مطلب فوق بیان کرد: تخفیف به کشتی ها از لحاظ قیمت کار بسیار خوبی برای جاذبه بندر شهید بهشتی است  امروز خوشحالی ما تنها به خاطر پیشرفت اقتصادی در یک بندر و توسعه یک استان در ایران نیست از اینها مهمتر مسیری برای تعامل و وحدت بیشتر بین کشورهای منطقه است تا از طریق این راه ها کشورها به یکدیگر نزدیکتر شوند زیرا تنها راه اصلی امنیت در کل منطقه این است که اتصالات اقتصادی، علمی و فرهنگی را بیشتر کنیم.
روحانی در پایان با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم از طریق راه آهن چابهار را به ریل اصلی کشور متصل کنیم، خاطر نشان کرد:  خبر رشد ۲۷ درصدی راه آهن چابهار بسیار خوشحال کننده است.
 انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۰۵۷


ارسال