رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان:

عامل تحریک مردم به اغتشاش در ایرانشهر دستگیر شد/ رسانه‌ها موضوع تعرض را درست منتشر نکردند

31 خرداد 1397 ساعت 13:13

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: طی روزهای اخیر و در حاشیه پرونده واقعه ایرانشهر یک عامل تحریک مردم به اغتشاشات در یکی از تجمعات دستگیر شده است.


به گزارش عصرهامون، حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه گفت: در حاشیه پیگیری پرونده اتفاق ایرانشهر، یک نفر در جریان تجمع مردم در ایرانشهر دستگیر شد که به دنبال تحریک جوانان و مستند سازی و ضبط تصاویر بوده است .
وی افزود: این فرد تلاش داشت از این تجمع مردم بهره برداری دیگری انجام داده و خوارک خبری برای رسانه های بیگانه فراهم کند.
وی ادامه داد: فرد دستگیر شده برادری در خارج از کشور دارد که در رسانه های بیگانه فعالیت می کند و ارتباط او با این فرد خارج نشین در حال بررسی بوده و موضوع همکاری وی با سرویس های جاسوسی هنوز تائید نشده است.
وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده واقعه ایرانشهر نیز گفت: این جریان، به مثل دیگر اتفاقات یک پرونده عادی و معمولی بود و به مثل این پرونده چندین پرونده دیگر نیز در دست بررسی بوده و یا احکامی نیز صادر شده و برای برخی از متهمان حکم اعدام صادر و اجرا شده است.
وی تاکید کرد: نباید این اتفاق رسانه ای و در شبکه های مجازی به این شکل پخش می شد، دستگاه قضایی به طور جدی در حال پیگیری این موضوع است.
وی ادامه داد: در این پرونده، سه نفر مدعی تجاوز به عنف شده اند و تنها یک نفر به پزشکی قانونی مراجعه کرده و پزشکی قانونی هم این موضوع را تایید کرده است.
وی با اشاره به اقدام مولوی طیب ملازهی در ارائه مطلب تجاوز به دختران ایرانشهری در نماز عید فطر امسال، بیان کرد: اگر برای دستگاه قضایی سوء نیت مولوی عیان شود با او براساس قوانین و مقررات برخورد می کنیم، در چند روز گذشته در نشست علما و معتمدین ایرانشهر خود علما هم اذعان کرده اند مساله به آن صورت که در خطبه نماز عید فطر عنوان شده، نبوده است.
این مسئول اظهار کرد: در این جریان، اصل موضوع ربایش یک دختر را تکذیب نمی‌کنم، موضوع اتفاق افتاده اما نه آن طور که مولوی گفته و در رسانه‌ها منتشر شده است.
وی تصریح کرد: در اتفاقی که در ایرانشهر رخ داد موضوع این بود که یک دختر خانم مورد ربایش قرار گرفته و این قضیه مربوط به روز سه شنبه و قبل از عید فطر بوده که فرد در روز چهارشنبه شناسایی و دستگیر شده است.
وی اضافه کرد: دو پرونده برای این موضوع تشکیل شده یک پرونده در دادسرای ایرانشهر با موضوع آدم ربایی و یک پرونده در دادگاه کیفری یک ایرانشهر در موضوع تجاوز به عنف تشکیل شده است.
رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: دستورات قضایی در روز چهارشنبه و پنج شنبه قبل از روز عید فطر و قبل از اینکه کسی مطلع شود اعلام شده و به دنبال مراجعه یک خانم، مجموعه دستگاه قضایی بررسی و پیگیری را آغاز کرد.
وی اضافه کرد: به تریبون کشاندن این موضوع نه شرعا درست است و نه قانونی اما به هر حال این اتفاق به تریبون و رسانه ها رسید و یک کلاغ چهل کلاغ شد که اصلا موضوع آنچه در فضای مجازی منتشر شده نیست.

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: فعلا متهمانی که تحت تعقیب قضایی قرار دارند، چهار نفر هستند یک نفر دستگیر شده و سه نفر تحت تعقیب قرار دارند.
وی ادامه داد: یک خودرو که در این اتفاق از آن استفاده شده شناسایی و روز پنج شنبه توقیف شده که در آن آثار و ادوات جرمی به مثل چشم بند، نقاب ها و غیره کشف شده اما تعداد اینها که سه نفر بوده اند.
یا چهار نفر، هنوز برای ما ثابت نشده اما به طور یقین از دو نفر بیشتر بوده اند، حتی سیم کارتی که متعلق به خانمی بوده که شکایت کرده در خودرو بوده و نمی توان اصل موضوع را تکذیب کرد اما افراد شناسایی شده اند و تلاش برای دستگیری افراد ادامه دارد.
وی گفت: در حال حاضر شاکی تجاوز به عنف سه خانم هستند از این سه نفر یک نفر راضی شده به پزشکی قانونی مراجعه کند و پزشکی قانونی هم تجاوز را تایید کرده و آن دو نفر دیگر به هر دلیل، راضی نشده اند به پزشکی قانونی مراجعه کنند.
رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان ادامه داد: اگر در ادامه تحقیقات ثابت شود که بین دختر خانم شاکی و متهم ارتباطات دوستانه سابقه داشته حالا چه پیامکی، تلفنی و حضوری و رفت و آمدی باهم داشته اند که آن ارتباطات سبب این موضوع شده، آن زمان دادگاه به گونه‌ای دیگر با متهم برخورد می کند.


پرونده شمشادی در تهران در حال بررسی است
وی در خصوص پرونده خبرنگار شمشادی که با انتشار عکسی مدعی شد مردم سیستان از گرسنگی گوشت گربه می خورند، اظهار کرد: بعد از این توهین، هیچ کسی از مردم برای شکایت به دادگستری و مراجع قضایی مراجعه نکرد اما دستوری به دادستان زاهدان به عنوان مدعی العموم داده شد تا برای این موضوع تشکیل پرونده و ورود جدی داشته باشد، در حال حاضر با توجه به عدم حضور این خبرنگار در استان، نیابت قضایی گرفته شده و پرونده در تهران در دست پیگیر قرار دارد.

پرونده استاد هتاک به جرم توهین به مقدسات مذهب اهل سنت در دست پیگیری است
وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده استاد دانشگاه آزاد اسلامی که به مقدسات اهل سنت توهین کرده بود، نیز گفت: پرونده وی نیز به جرم توهین به مقدسات مذهب اهل سنت در دست پیگیری قرار دارد.

پرونده کیشکور همچنان در دست پیگیری است
رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان در زمینه پرونده کیشکور نیز گفت: این پرونده نه تنها در استان بلکه در دیگر استان ها نیز شاکیان فراوانی دارد به طوری که تنها از استان گلستان 3هزار نفر از وی شکایت کرده اند و به دستور مقامات مربوطه بررسی و رسیدگی به این پرونده به سیستان و بلوچستان سپرده شده و در گام اول پرونده را برای رسیدگی بهتر از سرباز به مرکز استان انتقال دادیم.
وی گفت: مبلغ برآورد شده بدهی مردم از متهم این پرونده چندصد میلیارد تومان بوده و تنها توانسته ایم حدود 3میلیارد تومان از وی با توقیف منزل و غیره دریافت کنیم، پرونده در حال حاضر همچنان در دست پیگیری است و امیدواریم به زودی به نتیجه برسد.
وی در ادامه به تشریح برنامه‌های هفته قوه قضاییه در سیستان و پرداخت و اظهار کرد: از فردا برنامه‌های هفته قوه قضاییه با عنوان قوه قضائیه و حمایت از کار آفرینی کالای ایرانی امنیت اقتصادی و مبارزه با قاچاق، آغاز می‌شود.
خبرنگار: پوریا جهانتیغی
انتهای پیام//


کد مطلب: 103063

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/sound/103063/عامل-تحریک-مردم-اغتشاش-ایرانشهر-دستگیر-رسانه-ها-موضوع-تعرض-درست-منتشر-نکردند

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/