شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ ,18 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۳۵
در نشست هم اندیشی مدیران و سردبیران رسانه های استان مطرح شد
ضرورت برگزاری جلسات تخصصی در حوزه مسائل امنیتی/ اصحاب رسانه خواستار برخورد با رسانه ها و کانال های غیرمجاز شدند
 
نشست هم اندیشی مدیران با اصحاب رسانه و هیئت مدیره خانه مطبوعات سیستان وبلوچستان تحت عنوان" نشست هم اندیشی و کارگاه آموزشی فصلی مدیران و سردبیران رسانه ها" در محل هتل استقلال زاهدان برگزار شد.
به گزارش عصرهامون، شب گذشته به مناسبت روز قلم اولین نشست هم اندیشی مدیران با اصحاب رسانه و هیئت مدیره خانه مطبوعات سیستان وبلوچستان تحت عنوان" نشست هم اندیشی و کارگاه آموزشی فصلی مدیران و سردبیران رسانه ها"با حضور مسئولين فرهنگي استاني،در محل هتل استقلال زاهدان برگزار شد.
در این مراسم اصحاب رسانه به بیان مشکلات و دغدغه های صنفی خود مبنی پرداختند همچنین بر وجود کانال ها و گروه های تلگرامی غیرمجاز که اقدام به انتشار اخبار و شایعات کذب می کنند، اشاره کردند و عدم دسترسی به اطلاعات لازم در حوادث امنیتی، عدم پاسخگویی مدیران، عدم برگزاری نشست های خبری متداول در دستگاه های دولتی؛ عدم اعتماد به رسانه ها در بحران ها و غیره را از دیگر مشکلات طرح و مورد بررسی قرار گرفت .
مرتضی سلطانی نژاد معاون فرهنگی ومطبوعاتی اداره كل فرهنگ وارشاد اسلامی،با تبريک بزرگداشت روز قلم،نقش رسانه هادرجامعه را مهم دانست و گفت: رسانه ها در انعكاس اخبار حساسيت بيشتری داشته باشند، زيرا گاهی پردازش به بعضی از موضوع ها آب به خاكريز دشن ريختن است.
سلطانی نژاد افزود: دشمن يک پيام را مديريت می كند و با يک شيب ملايم،بذر نااميدی،در دل مردم می كارد.
وي ادامه داد: اگر مسئولی در ترازوی نقد قرار گيرد، اين نقد بايد كاملا منصفانه باشد.
محمد هادی طهرانی مقدم مدیرعامل خانه مطبوعات سیستان وبلوچستان هم در این مراسم ضمن تبریک روز قلم با بیان اینکه در خانه مطبوعات استان نگاه حزبی، گروهی،جناحي و قومی جایگاهی ندارد، اظهار کرد: دغدغه و نگرانی همیشگی اصحاب رسانه در خصوص عدم پاسخگویی مسئولان در زمان معین و انتشار اخبار کذب از مراجع بدون مجوز است که آنها خواستار رسیدگی و ساماندهی این موضوع از مسئولان قضایی و امنیتی هستند تا از آسیب های احتمالی در مواقع ضروری جلوگیری کنند.
وی گفت: اگر اصحاب رسانه یک موضوع را به صورت دوستانه و هماهنگ فاقد از هرگونه حزبی مطالبه و پیگیری کنند قطعا آن کار نتیجه می دهد، در این راستا تعاملات و دوستی ها نباید مانع مطالبات شود زیرا ضرر را خود اصحاب رسانه می کنند.
طهرانی مقدم در ادامه با بیان اینکه خانه مطبوعات با کمک اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان پیگیر مسائل صنفی خبرنگاران است، افزود: یکی از نیاز های استان در حوزه مطبوعات راه اندازی مجتمع رسانه ای است که رسانه های فاقد مکان در آن محل مستقر شوند و هزینه های جاری آنان کاهش یابد.
وی خواستار پاسخگویی به موقع مسئولین امنیتی استان در حوادث مرتبط با حوزه آنها شد و گفت: اقدام به موقع در این خصوص مانع انتشار اخبار کذب در سطح جامعه و تخریب افکار عمومی می شود.
مدیر عامل خانه مطبوعات استان در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: در این راستا نیاز است تا جلسه ای با مسئولان امنیتی و اطلاعاتی و مدیران و سردبیران رسانه های استان برگزار شود و موارد لازم مورد بحث قرار گیرد.
طهرانی مقدم خاطر نشان کرد: داشتن امنیت پایدار در یک جامعه نیازمند وجود رسانه های فعال و پویا و همکاری و مشارکت آنها با دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی است، بر همین اساس می طلبد در مواقع وقوع حوادث امنیتی و بحران ها دستگاه ها، اطلاعات لازم را در سریعترین زمان در اختیار رسانه ها از جهت آگاهی رساندن به مردم و جلوگیری از التهاب در جامعه بگذارند.
 
در پایان این مراسم نیز بیانیه ای از طرف خانه مطبوعات استان سیستان و بلوچستان قرائت شد که متن آن به شرح ذیل است:
 
بسمی تعالی
مطبوعات نه تنها در دنیا به عنوان رکن چهارم دموکراسی شناخته می شوند بلکه در قوانین کشور ما نیز تکالیف و رسالت های سنگینی بر دوش آنها نهاده شده است که انجام این تکالیف و وظایف مستلزم همکاری و تعامل کلیه نهادها و دستگاههای دولتی و غیردولتی و به رسمیت شناختن جایگاه رسانه ها و خبرنگاران در مجامع مختلف است. قانون شفافیت اطلاعات و دسترسی آزاد به اطلاعات در این زمینه به روشنی وظایف دستگاهها و نهادهای دولتی را مشخص کرده است.
اما متاسفانه در عمل نه تنها این قوانین اجرا نمی شوند بلکه بسیاری از مدیران دستگاهها و نهادهای دولتی و خصوصی جایگاه رسانه و خبرنگاران را به رسمیت نشناخته و گاها شاهد برخوردهای نامناسب و بدور از شان با جامعه خبرنگاری هستیم و خبرنگاران با مشکلات فراوانی برای پوشش اخبار و اطلاع رسانی به مردم مواجه هستند بعضا نیز با برخوردهای نسنجیده و سلیقه‌ای و محدودیت‌هایی برای پوشش رسانه‌ای رویدادهای مختلف روبرو می‌شوند.
خانه مطبوعات استان سیستان و بلوچستان، ضمن انتقاد از این نوع برخوردها انتظار دارد مسئولان عالی استان شرایطی را فراهم کنند تا اصحاب رسانه بتوانند به وظایف و رسالت خود بدرستی عمل کرده و نقش مثبت و سازنده ای در تعامل میان مردم و مسئولان و انعکاس مسایل و مشکلات آنان داشته باشند.
لذا انتظار می رود که نهادها و دستگاههای مختلف همکاری بیشتری با اهالی رسانه داشته باشند تا آنها بتوانند در شرایط سالم و مناسب‌تری، وظایف‌شان را به نحو احسن انجام دهند.

گزارش تصویری نشست هم اندیشی مدیران و سردبیران رسانه های استان
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۳۳۸


ارسال