چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ ,20 February 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۹
در حاشیه بازدید وزیر کشور از طرح 46 هزار هکتاری دشت سیستان مطرح شد
هدف اصلی طرح جلوگیری از مهاجرت مردم بود/ 59 درصد اعتبارات تخصیص یافته است
 
مدیر طرح آبیاری با لوله 46 هزار هکتار از مزارع دشت سیستان هدف از اجرای این طرح را جلوگیری از مهاجرت مردم دانست و گفت: از 757 میلیون اعتبار مصوب شده تاکنون فقط 59 درصد آن تخصیص پیدا کرده است.
به گزارش عصرهامون، صبح امروز وزیر کشور به همراه سایر مسئولان کشوری و استانی از طرح ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان بازدید کرد.
در حاشیه این بازدید محمدجواد صالحی نژاد مدیر طرح آبیاری با لوله 46 هزار هکتار از مزارع دشت سیستان مساحت کل دشت سیستان را 203 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: طرح انتقال آب با لوله به دشت سیستان برای انتقال سالیانه ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب تخصیصی به بخش کشاورزی از چاه نیمه های یک، دو و چهار طراحی شده تا بتواند آب مورد نیاز ۴۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دشت سیستان  را تامین کند.
وی در تکمیل مطلب فوق بیان کرد:این طرح با عنوان ۴۶ هزار هکتار شناخته می شود به گونه ای که مساحت اراضی کشاورزی 150 هزار هکتار، مساحت تامین آب اراضی 46 هزار هکتار و متوسط آب تخصیصی در هر هکتار 8 هزار و 700 مترمکعب است که در این راستا کل اعتبار مصوب وزارت جهاد مبلغ 757 میلیون دلارمعادل173/27 میلیارد ریال می باشد که از این میزان اعتبار تاکنون 59 درصد آن حدود493 میلیون دلار و معادل6میلیارد و93میلیون ریال تخصیص پیدا کرده است.
صالحی نژاد هدف از اجرای این طرح را جلوگیری از مهاجرت مردم دانست و افزود: حفظ و پایداری سیستان، احیای کشاورزی، حفظ اکوسیستم، بهره برداری هوشمندانه و بهینه از منابع، تبدیل منطقه به قطب محصولات کشاورزی و حل مشکلات اشتغال از دیگر اهداف این طرح است.
وی ادامه داد: برای سهولت اجرا کل منطقه بر اساس مرزهای سیاسی عوارض طبیعی و همگرایی اجتماعی به ۱۶ ناحیه عمرانی تقسیم شد که هر ناحیه به طور متوسط دارای ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی کشاورزی می باشد که فقط امکان تامین آب مطمئن برای حدود ۲ هزار و ۸۷۵ هکتار از هر ناحیه فراهم است.
مدیر طرح آبیاری با لوله 46 هزار هکتار از مزارع دشت سیستان  خاطر نشان کرد: در شهرستان زابل نواحی عمرانی ۱ و ۲، در شهرستان نیمروز نواحی عمرانی ۱ و ۲ و ۳ و در شهرستان زهک نواحی عمرانی ۱ و ۲ و ۳ و در شهرستان هامون نواحی عمرانی ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و در شهرستان هیرمند نواحی عمرانی ۱ و ۲ و ۳ و ۴ در حال انجام است.


انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۳۹۶


ارسال