چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ ,20 February 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۵
وزیر کشور در زهک؛
طرح توسعه سیستان وبلوچستان نوشته شده است/ افتتاح بازارچه مرزی دوست محمد
 
وزیرکشور گفت: طرح توسعه برای سه استان کشور نوشته شده که یکی از آن استان ها سیستان وبلوچستان است.
به گزارش عصرهامون، گام بعدی وزیر کشور دیدار با بزرگان و معتمدان زهک در سالن اقبال لاهوری آموزش و پرورش زهک بود.
وی در این دیدار با بیان اینکه از حضور در کنار مردم سیستان وبلوچستان خوشحال هستم، اظهار کرد: چندین بار در زمان دوره مدرک دکتری به زابل آمده ام زابل را از لحاظ علمی و تحقیقی به خوبی می شناسم؛ واقعیت این است منطقه سختی و مشکلات دارد قبول و طبیعت خدا است ما این را قبول داریم.
وی گفت:هنگامی که به محضر رهبر معظم انقلاب مشرف شدیم بیان کرده ایم که سیستان وبلوچستان شرایط بحرانی دارد در همین راستا طرح توسعه برای سه استان کشور نوشته شده که یکی از آن استان ها سیستان وبلوچستان است همچنین دو کارگروه ویژه مرز داریم که یک کارگروه شورای توسعه‌ای شرق و غرب است و ۹ استان مرزی عضو هستند، یکی از اقدامات آن این است که ریسک امنیتی سرمایه‌گذاری در این استان‌ها را دولت قبول کند وسرمایه گذاری هایی که در منطقه مرزی انجام می شود میزان سود تسهیلات آن باید از سایر استان ها کمتر باشد.
وی ادامه داد: جمهوری  اسلامی در چهل سال از عمر خود فراز و فرودهای زیادی داشته است و با همان روش های تحریمی در حال پیشرفت است، یکی از راه های اداره کشور در دوران تحریم این است که به استان ها اختیارات بیشتری در زمینه های اقتصادی داده شود.

وزیر کشور تصریح کرد: زابل تمدن تاریخی بالایی دارد و از نظر رشادت مردم آن زبانزد هستند.
وی در بخش دیگر سخنان خود بیان کرد: سیستان با کم آبی مواجه است باید طرح آب های ژرف را اجرا کنیم که هزینه های زیادی برای آن انجام شده و امیدواریم به نتیجه برسد.
وی با بیان اینکه عامل موثر توسعه در منطقه مردم هستند، ادامه داد: دولت مصمم است  در این شرایط خاص کشور به سیستان وبلوچستان کمک کند گام هایی که در دست دارد ماندگار است در این راستا باید تلاش و از همه ظرفیت ها استفاده کنیم.
رحمانی فضلی افزود:همه می دانیم مناطق مرزی ما به ویژه سیستان وبلوچستان عقب افتادگی هایی دارد که باید به آنها رسیدگی شود.

فقر و بیکاری همچنان گریبانگیر مردم سیستان است
جمشید رخشانی نسب گفت: علیرغم تلاش های جمهوری اسلامی‌ایران در راستای خدمات رسانی به سیستان از جمله برق رسانی،ایجاد مراکز بهداشت و درمان و تحصیل رایگان اما متاسفانه فقر و بیکاری همچنان گریبانگیر مردم سیستان است.
وی افزود: با توجه به اینکه شغل اصلی مردم کشاورزی و صیادی بوده است؛ دو دهه خشکسالی در منطقه همه ی هستی و نیستی آنان را به یغما برده است.
رخشانی نسب تصریح کرد: راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت در نظر گرفته شود تا زندگی جدیدی جایگزین زندگی سنتی مردم سیستان شود.
فرماندار زهک ادامه داد: امید است با حضور وزیر کشور مشکلات شناسایی و در دولت و مجلس مطرح شود تا مرحمی بر دردهای چندین ساله مردم سیستان باشد.
 
صنعت در سیستان وجود ندارد
حجت الاسلام حسن خدری گفت: بیش از ۷۰ درصد مردم سیستان در روستا زندگی می کنند که به دلیل خشکسالی و مشکل آب شرب ، زندگی آنها از بین رفته است.
وی با بیان اینکه صنعت در سیستان وجود ندارد، افزود: در تمام دنیا مرز به عنوان یک فرصت محسوب می شود اما هنوز نتوانسته ایم مرز سیستان را ساماندهی کنیم تا از آن‌ به نفع مردم استفاده شود.
امام‌جمعه زهک تصریح کرد: بسیاری از طرح های میلیاردی در سیستان رها شده است و استفاده ای از آنها نمی شود که این امر نشانه مدیریت ضعیف در سیستان است.
 

افتتاح بازارچه مرزی دوست محمد
گام بعدی وزیر کشورمان در سفربه سیستان ورود به شهرستان هیرمند و افتتاح بازارچه مرزی دوست محمد بود.
رحمانی فضلی وزیر کشور در این مراسم گفت : اولويت سفر ما مسائل اقتصادي و اشتغال در منطقه است.
محمد علی پیری فرماندار هیرمند در حاشیه این مراسم گفت: جانمایی بازارچه در شهر دوست محمد، دسترسی مردم سیستان و فعالیت در این بازارچه را آسان‌تر خواهد کرد .
بازارچه مرزی در شهر دوست محمد جهت معیشت مردم ساخته شده و توریست درمانی و صادرات اولویت فعالیت این بازارچه خواهد بود.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۴۰۰


ارسال