دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ ,18 February 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۵۴
در دومین روز از سفر وزیر فرهنگ و ارشاد به سیستان وبلوچستان؛
ارتباط با کشورهای همسایه از اولویت های دولت است/ساخت فیلم از مفاخر سیستان بسیار مهم است
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین روز سفر به سیستان و بلوچستان در بین هنرمندان و مسئولان زابل گفت: ساخت فیلم از مفاخر سیستان بسیار مهم است که در قالب ساخت فیلم سینمایی با همکاری بنیاد فارابی می توان اقدام کرد.
به گزارش عصرهامون، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که از صبح روز پنجشنبه وارد سیستان و بلوچستان شده، در  دومین روز سفر مورخ جمعه دوازدهم مردادماه جاری به زابل و میرجاوه سفر کرد.
 
ارتباط با کشورهای همسایه از اولویت های دولت است
عباس صالحی در نشست با فرمانداران و ائمه جمعه سیستان در سرسرای فرمانداری زابل اظهار کرد: ارتباط با کشورهای همسایه از اولویت های دولت است.
وی با بیان اینکه بخشی از شناسنامه و نمادی از هویت ایرانی ما در سیستان رقم خورده است، افزود: فتوت، آزادگی و جوانمردی با این سرزمین پیوند خورده است.
وی بیان کرد: از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون یک و نیم میلیون دانشجو در حوزه هنر تربیت کرده ایم.، 342 هزار دانشجوی هنر در 143 واحد دانشگاهی در سطح کشور در حال تحصیل هستند، همچنین 4 هزار و 50 اموزشگاه آزاد هنری در سطح کشور مشغول فعالیت هستند.
صالحی در تکمیل مطلب فوق ادامه داد: سهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از بودجه با این دایره منابع انسانی و موسسات درگیر با حوزه فرهنگ و هنر 13 درصد است، در فضای فرهنگ و ارشاد اسلامی به علل مختلف از جمله حجم نیروهای قراردادی و 6 الی 7 هزار کارمند که سه هزار نفر آنان قراردادی هستند محدودیت های مالی را به وجود می آورند.
صالحی تصریح کرد: در وزارت فرهنگ و ارشاد به طرف تغییر مسیر بودجه ها از مرکز به استانها هستیم به گونه ای که در بودجه هر معاونت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک برش استانی قرار دادیم.
وی ادامه داد: در سال 92 که معاون فرهنگی وزارت ارشاد شدم 80 درصد بودجه در تهران مصرف می شد و این را تا پایان دوره در این مسئولیت به 45 تا 48 درصد رساندیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: کاستن از بودجه ها در مرکز و بستن تفاهم نامه های روشن با استانها در اولویت این وزارتخانه است، خیلی از استانها نسبت به پایتخت از توانایی فرهنگی، هنری، دینی و قرانی بالاتری برخوردارند و یا در رقابت هستند.
وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان ششمین استانی است که به ان سفر کرده ایم و این تفاهم نامه سه ساله به امضا رسیده است، در این تفاهم نامه ها نگاه به هم افزایی با منابع استانی است.
صالحی افزود: در حیطه های زیرساختی، رویدادی و برنامه ای تفاهم نامه ای با استانداری سیستان و بلوچستان امضا شد و امکانات ترکیبی وزارت ارشاد و استانداری در خدمت هنر این استان قرار گرفت.
وی تصریح کرد: با توجه به پهناوری سیستان و بلوچستان و اینکه در این سفر امکان دیدن تمام شهرستانها نبود در چند ماه آینده سفر دیگری به این استان خواهم داشت.
وی ادامه داد: باید تلاش کنیم که سیستان با چهره زیبا و فاخرش به ایران و جهان به نمایش گذاشته شود، البته بررسی مشکلات ناشی از خشکسالی سیستان نیز باید مورد توجه باشد در همین راستا برای تکمیل زیرساخت ها تلاش می کنیم مجموعه ها و مجتمع های در حال اجرای زابل را در اولویت قرار دهیم.
وی گفت: چنانچه بخش خصوصی برای راه اندازی سینما در زابل حضور پیدا کند امادگی لازم برای تجهیز این سینما با همکاری استانداری سیستان و بلوچستان وجود دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با ساخت استودیو موسیقی در زابل گفت: بر اساس سیاست های دولت تدبیر و امید ابتدا باید طرح های نیمه تمام به اتمام برسد بنابراین امکان ساخت این استودیو در شرایط حاضر فراهم نیست.
وی ادامه داد: نمایشگاه کتاب در مراکز استانها برگزار می شود اما در زابل برای نخستین بار امسال برگزار خواهد شد.
وی با بیان اینکه ارتباط با دانشکده های هنر یکی از برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، افزود: به دنبال ایجاد اتاق های گفتگو هستیم که یکی از این اتاق ها فرهنگ و علم است.
وی ادامه داد: ساخت فیلم از مفاخر سیستان بسیار مهم است که در قالب ساخت فیلم سینمایی با همکاری بنیاد فارابی می توان اقدام کرد، ساخت فیلم که بتواند مفاخر سیستان را به نمایش در آورد یک کار بسیار ارزشمندی است، تهیه کننده و کارگردانی اگر فیلم نامه ای را بیاورد که در شان ان موضوع باشد وزارت ارشاد از طریق بنیاد فارابی همکاری می کند.
صالحی در رابطه با ارتقای اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زابل به اداره کل گفت: برخی از بخش های ساختاری به اداره استخدامی کشور باز می گردد و به تنهایی بر عهده وزارت ارشاد نیست، با توجه به اینکه سیستان و بلوچستان استانی پهناور است باید بحث های ساختاری ان متناسب با پهناوری استان مدیریت شود.
وی ادامه داد: در حوزه عکس و هنرهای تجسمی در چند شاخه در این تفاهم نامه نکاتی در حمایت از این بخش دیده شد و قول می دهیم امکان حمایت از جشنواره ملی عکس نگاران فراهم شود و اجرای آن ادامه پیدا کند.
وی افزود: در سیستان و بلوچستان فرصت های فراوانی در بخش های طبیعی، تاریخی و انسانی وجود دارد اما از این استان تصویرسازی درستی ارائه نشده که عکاسان می توانند در کنار دیگر مجموعه ها چهره واقعی و مثبت از این نقطه از ایران اسلامی نشان دهند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: چند ماه قبل مسئول صندوق اعتباری هنر به سیستان و بلوچستان سفر کرد و اکنون نیز بحث حمایت از هنرمندان دنبال می شود و بانک اطلاعاتی هنرمندان استان که می تواند مقدمه ای باشد برای حمایت از این قشر مورد توجه وزارت فرهنگ و ارشاد است.
وی ادامه داد: همچنین برگزاری نمایشگاه هنری در کشورهای همسایه برای استان های مرزی در این تفاهم نامه دیده شده و جشنواره خوشنویسی اقوام ایرانی در سیستان و بلوچستان ایده ای است که می تواند به کمک اتحاد اقوام ایرانی بیاید.
وی ادامه داد: در حوزه ارتقای شاخص های کتابخوانی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کارهای مختلفی از جمله پایتخت کتاب ایران، جشنواره روستاهای دوستدار کتاب، شبکه های مروجان کتابخوانی و جام باشگاههای کتاب با هدف شکل دهی جریان اجتماعی به سمت کتابخوانی انجام شده است.
صالحی با تاکید بر اینکه به مرور می توان دانه های تسبیح را در کنار هم قرار داد گفت: طرح های متعددی در دولت قبل و این دولت در ارتباط با کتاب فروشی ها اجرا شده است.


سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به میرجاوه
وزیر ارشاد عصر امروز به شهرستان میرجاوه سفر کرد.
سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز به شهرستان میرجاوه سفر کرد.
وی در این سفر از مرز میرجاوه و زائر سرای این شهرستان بازدید و سپس با خانواده پیشکسوت موسیقی بلوچی، شادروان زنگ شاهی که هفته گذشته دار فانی را وداع گفت دیدار و گفت و گو کرد.
در این سفر صالحی ضمن دیدار با هنرمندان شهرستان میرجاوه برای ساخت مجتمع فرهنگی در این شهرستان که از دغدغه های دیرین هنرمندان بود قول مساعدت داد.
برگزاری کنگره ملی هنرمندان استان در شهرستان میرجاوه از دیگر خواسته های مسئولین این شهرستان از وزیر ارشاد بود.
انتهای پیام//
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۹۵۷


ارسال