دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ ,18 February 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۷
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوال عصرهامون؛
درج تبادل فرهنگی سیستان و بلوچستان با کشورهای همسایه در تفاهم نامه امضاشده
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:تبادل فرهنگی سیستان و بلوچستان با کشورهای پاکستان و افغانستان در دستور کار وزارت خانه قرار گرفته است.
به گزارش عصرهامون، سید عباس صالحی در نشست خبری با جمع بندی دستاوردهای سفر به سیستان و بلوچستان در پاویون فرودگاه بین المللی زاهدان در پاسخ به سوال خبرنگار این پایگاه خبری در مورد تبادلات فرهنگی سیستان و بلوچستان با دو کشور همسایه و برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: با توجه به اینکه سیستان و بلوچستان از موقعیت ارتباطی خوبی با 2 کشور پاکستان و افغانستان که دارای اشتراکات فرهنگی و تاریخی فراوانی با ایران هستند برخوردار است در تفاهم نامه امضا شده با استانداری، تبادلات با این کشورها در قالب هفته های فرهنگی، حضور هنرمندان در این کشورها، اجرای کارهای مشترک و شکل گیری بازار محصولات فرهنگی و هنری در فضای ارتباطی این استان با این کشورها پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: در قالب این تفاهم نامه، در حوزه رسانه، فیلم، کتاب و غیره برنامه های متعددی پیرامون تبادل با این 2 کشور از طریق سیستان و بلوچستان مطرح شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر پیگیری توسعه فرهنگی سیستان و بلوچستان توسط این وزارتخانه گفت: 30 میلیارد تومان اعتبار مالی و نقدی برای توسعه فرهنگی این استان در قالب تفاهم نامه میان این وزارتخانه و استانداری تعیین شده و این موضوع و حمایت از حمایت از برنامه ها، رویدادها و زیرساخت های این حوزه در استان از طریق معاونت های مختلف به طور جدی پیگیری می شود.
وی افزود: علاوه بر حمایت معاونت ها، در روز اول سفر به این استان، تفاهم نامه ای با اعتبار سه ساله میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری سیستان و بلوچستان با هدف توسعه فرهنگی این خطه از کشور امضا شده که فرصت مناسبی برای بهبود وضعیت زیرساخت های این بخش است.
صالحی  گرامیداشت مفاخر استانی، برگزاری جشنواره های متعدد به شکل ملی و منطقه ای، نمایشگاههای متنوع در زاهدان و دیگر شهرستان های سیستان و بلوچستان به عنوان نمونه برگزاری نمایشگاه کتاب علاوه بر زاهدان در سه شهرستان دیگر از جمله حمایت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و همچنین حمایت از هنرمندان رشته های مختلف و اهالی فرهنگ و رسانه سیستان و بلوچستان در این تفاهم نامه قید شده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: این تفاهم نامه می تواند زمینه خوبی برای پیشبرد اهداف در مسیر توسعه فرهنگی و هنری سیستان و بلوچستان باشد و امیدواریم فضا برای گام های بعدی فراهم شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: 10 پلاتو برای اجرای تئاتر در شهرستان های متعدد سیستان و بلوچستان در دستور کار قرار گرفته که اجرایی شدن آن با اولویت پیگیری می شود.
وی با اشاره به ارزیابی پروژه های نیمه تمام فرهنگی و هنری سیستان و بلوچستان در سفر دو روزه خود به این استان گفت: پروژه های نیمه تمام این استان به طور جدی مورد پیگیری خواهد شد تا با کمک اعتبارات استانی و ملی به سرانجام برسند.
این مقام مسئول همچنین در رابطه با وضعیت تنظیم بازار کاغذ بیان کرد: در بحث بازار کاغذ عوامل متعددی از جمله افزایش جهانی قیمت کاغذ و افزایش قیمت ارز تاثیر داشته، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنار مصرف کنندگان کاغذ قرار گرفته چرا که این وزارتخانه نه وارد کننده کاغذ و نه متصدی این امر است و ما در کنار مصرف کنندگان کاغذ مثل روزنامه ها و ناشران قرار داریم که مسیر مصرف کاغذ روان تر و ارزان تر شود.
وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کمیته های مشترکی که با وزارت صمت(صنعت، معدن و تجارت) و تشکل های مطبوعات و نشر حضور داشته برای حرکت به سمت قیمت پایه تلاش کرده و نتیجه این نشست ها تعیین قیمت پایه کاغذ است.
صالحی تاکید کرد: قیمت پایه کاغذ مشخص شده و این قیمت از ناحیه وزارت صمت و سازمان حمایت مورد تایید قرار گرفته و سازمان حمایت موظف شده از این قیمت حمایت و با گرانفروشان کاغذ برخورد کند و در این زمینه امیدواریم مسیر یافتن قیمت پایه به تعادل قیمت کاغذ در بازار کمک کند.
به گفته وی کاغذی که اکنون در کشور وجود دارد تا چند ماه کفاف وضعیت موجود نشر و مطبوعات را می دهد، اما برای اینکه بتوان نیاز ماههای آینده را در این زمینه تضمین کرد، باید در بانک مرکزی سفارش ارز به شکل پیوسته اتفاق افتد تا در ماههای آینده بتوانیم تضمین لازم را داشته باشیم و کاغذ با همین قیمت پایه عرضه شود.
وی در رابطه با روند مجوز مطبوعات بیان کرد: در رابطه با مجوز مطبوعات چند نگاه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد یکی اینکه داشتن نشریات جزو حقوق شهروندان است و این خود فضای خوبی برای آزادی بیان فراهم می کند و از سخت گیری ها در بحث خرید و فروش امتیاز مطبوعات کاسته می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: نگاه دوم اینکه به خاطر شرایط اقتصاد رسانه و مطبوعات و کمک به شکل گیری مطبوعات حرفه ای، مجوزها با این وسعت عرضه نشود و نگاه سوم اینکه مطبوعاتی که تازه به میدان آمده اند انتظار حمایتی از حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دولت را نداشته باشند.
وی تصریح کرد: باید به مطبوعاتی که تازه مجوز می گیرند گفته شود که تا سه سال انتظار حمایت یارانه و غیره را نداشته باشند و در طول سه سال اگر قوام پیدا کردند مسیر خود را ادامه می دهند.
دکتر صالحی تاکید کرد: این نگاه سوم با برخی شرایط که فواید هر 2 نگاه دیگر را با هم جمع کند اکنون مورد بررسی قرار گرفته و طرح خواهد شد.
عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: در بحث یارانه مطبوعات هم بسته حمایتی در سال 97 توسط معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شده و مراحل نهایی خود را طی می کند، تغییراتی را در این بسته حمایتی خواهیم داشت.
صالحی تاکید کرد: به نظر می رسد یارانه مطبوعات نسبت به حجم مطبوعات کشور کافی نیست اما در این بسته حمایتی امیدواریم حمایت عادلانه تر و مناسبت تری انجام شود.
وی افزود: منابع حمایتی ما در حوزه بیمه بالا نیست اما با این وجود در فضای بیمه و حمایت از خبرنگاران گفت و گوی خوبی را با صندوق بیمه هنرمندان و معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم و تا چند ماه آینده به فضای بیمه خبرنگاران 2 هزار و 400 نفر اضافه می شوند و به حدود سه هزار نفر می رسند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تلاش های متعددی با وجود شرایط کشور در زمینه محدودیت منابع برای حمایت از اهالی فرهنگ و هنر در حال انجام است و در بحث ارتقای حمایت از مستمری بگیران و پیشکسوتان فرهنگ و هنر پرداختی ها افزایش پیدا می کند.
وی در رابطه با سفر خود به میرجاوه نیز گفت: این سفر با این مبنا اتفاق افتاد که بتوانیم در این شهر پرافتخار در حوزه فرهنگ و موسیقی حضور یابیم و به خانواده هنرمند فرهیخته ای که اخیرا فوت کرده سربزنیم و تسلیت حضوری بگویم و از مرز دیدن کنیم.
وی افزود: فضای مرز میرجاوه یک فضای خوب برای ارتباط با همسایگان شرقی است و به این مرز صرفا نباید در بحث تبادل کالا نگاه شود زیرا ارتباط و انتقال کالاها بخشی از تعاملات مرزی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: ارتباطات انسانی در این مرز می تواند مبنایی برای دیپلماسی فرهنگی انسانی از این منطقه با پاکستان و شبه قاره باشد و هر مقداری که برای تسهیل ارتباطات سیستان و بلوچستان با کشورهای شرق ایران تلاش شود کمکی به افزایش ارتباطات اجتماعی، انسانی، اقتصادی و معنوی در ایران این محدوده است.
صالحی در پاسخ به این سئوال که اخیرا حمایت هایی از اعتراضات یا راهپیمایی ها از سوی دشمنان انجام می شود، نظرتان چیست، گفت: در کشور ایران فصل الخطاب قانون است.
وی ادامه داد: طبیعی است که نگرانی هایی در سطح اجتماعی وجود دارد که قابل انکار نیست و بخش قابل توجه ای از فشارهایی که وجود دارد فشارهایی است که دشمنان از طریق جنگ روانی برای از بین بردن مقاومت و عزت ملی تحمیل می کنند.
صالحی افزود: این به این معنی نیست که دشواری های داخلی نادیده گرفته شود حتما نیارمند تجدید قوا و تغییرات جدی تدبیری هستیم اما شرایط خارجی را نباید نادیده گرفت که سهم بسزایی در اتفاقات جاری دارند.
وی تاکید کرد: اینکه فضای اجتماعی را با قانون پیگیری و اداره کنیم می تواند فصل الخطاب باشد و هر حرکتی که بتواند جامعه ایرانی را به بی نظمی و قانون گریزی دعوت کند حتما به نفع کشور نخواهد بود و ممکن است آغاز آن خوشایند باشد اما پایان آن معلوم نیست به کجا می رسد.
شایان ذکر است:وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از روز پنجشنبه سفری 2 روزه به سیستان و بلوچستان داشت و در این مدت بازدید هایی را از زابل و میرجاوه و دیدارهای مختلفی با هنرمندان و فعالان این حوزه داشت و در برنامه های مختلفی نیز شرکت کرد و پایان شب گذشته نیز زاهدان را از طریق فرودگاه بین المللی این شهرستان به مقصد تهران ترک کرد.

انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۹۵۹


ارسال