شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ ,4 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۸
استاندار سیستان و بلوچستان خطاب به سکان داران ادوار گذشته:
تجربیات ارزشمند شما چراغ راه توسعه استان است
 
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: آرزوی همه استانداران گذشته توسعه همه جانبه استان و کشور جمهوری اسلامی ایران بوده و اکنون تجربیات ارزشمند و نقطه نظرات شان چراغ راه روشنی برای توسعه استان خواهد بود.
به گزارش عصرهامون، احمد علی موهبتی در چهارمین جلسه کمیته استانی که شب گذشته با حضور استانداران ادوار گذشته استان در سالن اجتماعات فرمانداری چابهار برگزار شد اظهار کرد: از نظرات ارشادی، حمایتی و هدایتی جمع حاضر که می تواند منجر به تصمیمات خوبی برای استان شود، استقبال می کنیم.

وی ادامه داد: افرادی زمانی که در گود هستند بعضی موارد و مشکلات را نمی بینند اما وقتی از گود خارج می شوند مشکلات را بهتر شناسایی می کنند، به همین دلیل تصمیم گرفته شد تا این جلسه برگزار شود.

وی افزود: حضور و همراهی شما عزیزان می تواند منشا خیر و برکت برای استان و پشتوانه مهمی برای من که به تازگی به این عرصه پا گذاشته ام باشد.

وی افزود: همه شما جمع حاضر در این استان نقش آفرین بوده اید و کارهای بزرگی را بنا نهاده اید که هم اکنون نیز در حال اجرا می باشد و باید به بهره برداری برسد، به همین دلیل هم در سفر اخیر معاون اول رئیس جمهور به استان به ایشان تاکید کردم که بنا نیست در استان کار جدیدی را شروع کنیم.

وی تصریح کرد: سرانه بودجه فرهنگی و هنری استان پهناور سیستان و بلوچستان یک دهم میانگین کشوری است و در سایر شاخص ها از جمله آب آشامیدنی، بهداشت، آموزش نیز با وجود اینکه کارهای مهمی انجام شده، اما فاصله بسیار زیادی با شاخص های کشوری داریم.

استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: بنا به گفته رئیس جمهور، سیستان و بلوچستان استراتژیک ترین و مهم ترین استان کشور و پیشانی جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: علیرغم توجه خوب دولت به سیستان و بلوچستان، در تقسیم بودجه کشور از ۴۲۰ هزار میلیارد تومان تنها کمتر از ۱۰ هزار میلیارد تومان معادل ۱.۷ کل بودجه به استان اختصاص یافته است که مطمئنا با این بودجه نمی توانیم شاخص‌های این استان را به میانگین کشوری برسانیم.

وی با ابراز تاسف از فاصله عمیق به وجود آمده در برخی شاخص ها از جمله فرهنگ و هنر فاصله عمیقی با میانگین شاخص‌های کشوری تصریح کرد: همچون ادوار گذشته، بودجه در نظر گرفته شده برای استان نمی تواند کمک کند تا شاخصه هایی نظیر فرهنگ، هنر، آموزش و آبرسانی به میانگین کشور برسد.

موهبتی ضمن اشاره به ارتقا سطح استان در عرصه های مختلف و رسیدن به استانداردهای کشوری گفت: میانگین آبرسانی در کشور ۵۰ لیتر در ثانیه است که این رقم در استان ۸ لیتر در ثانیه می باشد، لذا ضروریست دولت توجه ویژه ای به این مقوله داشته باشد.

وی با اشاره به وضعیت آبرسانی در استان تاکید کرد: چاه نیمه از سال گذشته تاکنون ۵۰ درصد کاهش آب داشته و سد های جنوب استان بیش از ۳۰ درصد تبخیر آب داشته اند.

موهبتی بررسی نظر کمیته استراتژیک آب کشور در این مورد را بسیار مهم برشمرد و تاکید کرد: آبرسانی از سواحل مکران به خراسان جنوبی یکی از مهم ترین پروژه هایی است که می تواند دو هزار و ۲۶ روستا در استان را به شاخص ۹۳ برساند.

وی با اشاره به حذف چند بودجه محرومیت زدایی در استان خاطرنشان کرد: چندین استان از بودجه های محرومیت زدایی برخوردارند ولی سیستان و بلوچستان از این مساله بسیار تاثیرگذار بی بهره شده که باید دولت اهتمامی ویژه در این خصوص داشته باشد.

موهبتی اضافه کرد: تلاش ما این است تا هر آنچه مسئولین کشوری از سالهای قبل در سفر به استان قول و تعهد داده‌اند، اجرا و به اتمام برسانیم.

وی گفت: همه وزرا و مسئولین کشور باید خود را متعهد بدانند تا پایان این دولت میانگین شاخص های توسعه ای استان را به میانگین شاخص های کشوری برسانند.

 استاندار سیستان و بلوچستان گفت: متاسفانه در برخی شاخص ها از جمله فرهنگ و هنر فاصله عمیقی با شاخص‌های کشوری وجود دارد.

موهبتی ادامه داد: سرانه بودجه فرهنگی و هنری استان پهناور سیستان و بلوچستان یک دهم میانگین کشوری است و در سایر شاخص ها از جمله آب آشامیدنی، بهداشت، آموزش نیز در حالی که تاکنون کارهای مهمی انجام شده است، اما هنوز هم فاصله بسیار زیادی با شاخص های کشوری داریم.

 استاندار در پایان گفت: تراکم جمعیت در استان سیستان و بلوچستان در هر کیلومتر  ۱۵نفر و معادل یک چهارم تراکم  کشوری است که هزینه خدمات هم به همین ترتیب افزایش پیدا می‌کند و نشان می دهد که نیازمند توجه بیشتر و نگاه ویژه مسئولین است.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۷۱۴۸


ارسال