جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ ,7 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۶
در بازدید یکی از واحدهای تولیدی مرغ تخم گذار مطرح شد:
فعالیت 4 واحد تخم گذار صنعتی در سیستان و بلوچستان/ ظرفیت تولید سالانه2795 تن تخم مرغ
 
سرپرست معاونت بهبود توليدات دامی سازمان جهاد كشاورزی سيستان و بلوچستان گفت: چهار واحد مرغ تخم گذار صنعتی در استان وجود دارد که ظرفیت فعلی این تعداد حدود 358 هزار قطعه با تولید دو هزار و 795 تن در سال است.
به گزارش عصرهامون، محمدرضا بندانی در حاشیه بازدید یکی از واحدهای تولیدی مرغ تخم گذار در اطراف شهر زاهدان افزود: سیستان و بلوچستان پهناور ترین استان و جز استان های خشکسال کشور است که سالانه با توجه به این موضوع از پتانسیل بخش کشاورزی کشت و زراعت کم و به سمت توسعه دام و طیور گام بر می داریم.

وی با بیان اینکه صنعت دامپروری تنش آبی کمتری را در بر می گیرد، بیان کرد: چهار واحد مرغ تخم گذار صنعتی در استان وجود دارد که ظرفیت اسمی آنها 598 هزار قطعه است و تمامی آنها با نصف ظرفیت در حال بهره برداری می باشند، ظرفیت فعلی این تعداد واحد مرغداری هم اکنون حدود 358 هزار قطعه با تولید دو هزار و 795 تن در سال است که این میزان نیاز 10 درصد از استان را در بخش تخم مرغ تامین می کند.

به گفته این مسئول، 90 درصد ظرفیت خالی در این زمینه وجود دارد که برای استفاده از این پتانسیل در استان طی سال های اخیر موافقت هایی برای احداث 13 واحد مرغ تخم گذار ایجاد و برای هر واحد حدود30 هزار قطعه در نظر گرفته شد که از این تعداد حدود چهار واحد پروانه صدور ایجاد و کارهای آنها انجام و مابقی در حال پیگیری است.

سرپرست معاونت بهبود توليدات دامی سازمان جهاد كشاورزی استان عمده مشکل موجود را در دو مقوله زمین و آب عنوان کرد و گفت: سیستان و بلوچستان در بخش طیور 225 واحد پرورش مرغ گوشتی با ظرفیت اسمی پنج میلیون و 825 هزار قطعه جوجه ریزی در هر دوره دارد که سالانه حداقل 5 دوره جوجه ریزی انجام می شود.

وی در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: از این تعداد 176 واحد فعال و در حال جوجه ریزی هستند، همچنین 215 واحد پروار بندی گوساله با ظرفیت 74 هزار راس وجود دارد.

بندانی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان تنها استانی است که به واردات دام می پردازد، افزود: در این راستا سرمایه گذاران باید مشارکت بیشتری داشته باشند چرا که دام های مولد پر تولید به ویژه در بحث شتر و دام سبک در پاکستان وجود دارد که اگر به استان بیاید و پیگیری شود کمک بزرگی در تامین گوشت قرمز و شیر در کشور کرده و بخشی از نیازهای کشور را در این زمینه نیز تامین می کند.

گفتنی است در هفته جهاد کشاورزی امسال در نقاط مختلف سیستان و بلوچستان 9 پروژه دامی با اعتبار 34 میلیارد ریال هزینه افتتاح شده که به واسطه آن 539 خانوار به صورت مستقیم و غیرمستقیم از مزایای آن بهره مند می شوند، همچنین برای 26 نفر نیز به صورت دائم اشتغال ایجاد می شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۰۱۸


ارسال