دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ,14 October 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۹
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس:
سوزن دوزی سیستان و بلوچستان نمادی از هویت ایرانی است
 
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با بیان اینکه سوزن دوزی سیستان و بلوچستان نمادی از هویت ایرانی است، گفت: سوزن دوزی بلوچ یک برند است و می‌تواند روی لباس‌های مدرن قرار گیرد.
به گزارش عصرهامون، نشست خبری پروژه ملی ساماندهی صدور مجوز راه‌اندازی یک هزار کارگاه سوزن‌دوزی در استان سیستان و بلوچستان صبح امروز با حضور مسولان استان اعضای کارگروه ساماندهی مد و لباس و اصحاب رسانه برگزار شد.

حمید قبادی، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در این نشست با اشاره به ‌آنکه هزار کارگاه سوزن دوزی که قرار است در استان سیستان و بلوچستان راه‌اندازی شود در قالب دوخت‌های سنتی سوزن‌دوزی بلوچ خواهد بود، افزود: قرار است لباس‌های ایرانی اسلامی تولید کنیم و محتوا و موضوعیت سوزن‌دوزی به طرح لباس‌های ایرانی وارد شود.

به گفته وی، سوزن‌دوزی بلوچ ظرفیت‌های گسترده‌ای دارد و استان سیستان و بلوچستان به واسطه ظرفیت گسترده‌ای که دارد می‌تواند این حوزه را توسعه دهد.

این مسئول در خصوص جزئیات این طرح بیان کرد: تفاهم‌نامه‌ای با معاونت امور هنری چابهار منعقد شده تا چابهار به عنوان یکی از پایگاه‌های دوخت سنتی کشور معرفی شود در عین حال مجموعه ردای سنتی مکران مجری کار شده و در این راستا تفاهم‌نامه‌ اجرایی بین سپاه منطقه آزاد چابهار، فرهنگ و ارشاد به منظور ایجاد توسعه پایدار در منطقه منعقد شده است.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس خاطرنشان کرد: مجریان طرح شناسایی و در حال دریافت مجوزها هستند که این مجوزها توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد سیستان و بلوچستان صادر خواهد شد، همچنین تامین مواد اولیه توسط مجری منطقه آزاد چابهار انجام می‌شود و بیمه هنرمندان نیز توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد، سپاه و همچنین کمیته امداد رقم خواهد خورد.

به گفته قبادی قراردادهای تضمین خرید از کارگاه‌های منتخب نیز منعقد شده است ضمن آنکه تاکید بر آن است تا بتوان امکان صادرات این کارها را نیز فراهم کرد چنانچه در حال حاضر بازارچه‌هایی برای عرضه این محصولات در تهران، مشهد، شیراز، اصفهان برپا شده و قرار است تا پایان سال هزار واحد شناسایی و معرفی شوند.

وی ادامه داد: سوزن دوزی بلوچ یک برند است و هویت ایرانی را داراست که می‌تواند روی لباس‌های مدرن قرار گیرد. در عین حال می‌توان تلفیقی از دوخت سنتی با لباس و طرح‌های مدرن را در اختیار مخاطب امروزی قرار داد.

قبادی در پاسخ به سوال خبرنگار حاضر در جلسه مبنی بر آنکه چه برنامه‌ای برای نظارت در خصوص عدم کاهش کیفیت آثار تولید شده و همچنین نظارت بر قیمت‌گذاری آثار سوزن‌دوزی در نظر دارند، گفت: گرانی اتفاق نمی‌افتد چرا که ساده‌سازی را مدنظر داریم و قصد داریم از تکه‌ها و نمادهای سوزن‌دوزی شده روی لباس‌ها استفاده کنیم نباید فراموش کرد که سوزن‌دوزی بر اساس تکنیک‌های هندسی تبدیل به نقش می‌شوند همچنین هنرمندانی را در نظر داریم تا بر اساس برش‌ها و تکنیک‌ها دوخت جدیدی را ارائه دهند.

وی بیان کرد: بنا نیست عین قطعات سوزن‌دوزی وارد لباس‌های امروزی شود از آنجایی که این هنر زمان‌بر است قطعا قیمت بالایی خواهد داشت اگر قرار باشد این کار را بکنیم اول کار قیمت آثار تولید شده بالا خواهد بود که مورد استقبال خریدار قرار نمی‌گیرد قرار است ساده‌سازی در هنر طراحی صورت گیرد بنابراین آنچه که از سوزن‌دوزی خواهید دید لزوما آن لباس بلوچ که در همه ذهن‌ها است نیست اما الهام دهنده آن طر‌ح‌ها خواهد بود در و اقع فراگیر شدن سوزن‌دوزی و طرح آن را مدنظر داریم.


در ادامه این نشست حسین مسگرانی،مدیر کل فرهنگ وارشاد سیستان و بلوچستان با اشاره به روند صدور مجوزهای راه اندازی کارگاه سوزن دوزی در استان سیستان و بلوچستان گفت: اجرای این طرح جزو وظایفی بوده که دبیرخانه مد و لباس به ما محول کرده است.
 
وی از صدور مجوز 60 کارگاه سوزن دوزی خبر داد و افزود: از آغاز بکار این طرح تاکنون 60 مجوز صادر شده است، همچنین بیمه هنرمندان مشغول در کارگاه ها نیز شروع شده است و آنها از تسهیلات بیمه هنرمندان استفاده می شود.
 
مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان با بیان اینکه در حوزه کارآفرینی در فرهنگ و هنر باید حمایت هایی شود، اظهار کرد:  باید این حمایت ها در بخش آموزش و بازاریابی باشد.
 
وی تصریح کرد: ظرفیت پروژه ملی ساماندهی صدور مجوز راه اندازی یک هزار کارگاه سوزن دوزی استان سیستان و بلوچستان بسیار بالاست و محور این طرح بانوان هستند که این زنان محور توسعه استان هستند.
 
مسگرانی همچنین گفت: ما بانک اطلاعاتی جامعی از هنرمندان سوزن دوز منطقه داریم و هر کدام  از آنها آمادگی راه اندازی کارگاه دارند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۷۳۰


ارسال