شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ ,22 January 2022
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۸
معاون رئیس کل دادگستری سیستان وبلوچستان:
حاشیه نشینی در استان به 50 درصد رسید/توانمندسازی روستاییان راهکاری برای رفع معضل اجتماعی
 
معاون رئیس کل دادگستری سیستان وبلوچستان گفت: میانگین حاشیه نشینی در شهرهای استان بین 45 تا 50 درصد است که بزرگترین شهر مشکل دار این بخش چابهار می باشد.
به گزارش عصرهامون، محمد علی حمیدیان در جلسه ای که ظهر امروز در راستای ضرورت شناسایی و برنامه توسعه در31 شهرستان سیستان و بلوچستان به عنوان نقاط حاد و بحرانی و هدایت و برنامه های دستگاه ها به سمت این مناطق با هدف اجرای طرح های مرتبط با توانمند سازی جامعه روستایی در سالن جلسات دادگستری شهرستان زاهدان برگزار شد، افزود: میانگین حاشیه نشینی هر شهر استان، 45 تا 50 درصد می باشد که بزرگترین آن منطقه کمب مراد آباد شهرستان چابهار است به طوری که از جمعیت 112 هزار نفری این شهر بندری، 56 هزار نفر، حاشیه نشین هستند.

وی خاطر نشان کرد: حاشیه نشینی جزو پنج آسیب اجتماعی قرار دارد و سیستان و بلوچستان نیز دارای این معضل اجتماعی بوده به طوری که تنها در زاهدان که مر کز این استان است، بیش از
برای از بین بردن حاشیه نشینی باید روستاییان را توانمند کرد، بر این اساس چهار شهر قصرقند، مهرستان، دلگان و زهک انتخاب شدند تا در آنها برنامه های توانمند سازی روستا از جمله مدیریت منابع آب و خاک، حرفه آموزی و اشتغال زایی مدیریت اشتغال زنان سرپرست و بوم گردی و گردشگری را با تمرکز دنبال کنیم.
200 هزار نفر حاشیه نشین داریم که 42 درصد از کل جمعیت این کلان شهر را به خود اختصاص داده است.
 
روحیه جهادی و انقلابی رمز موفقیت کشور است
معاون رئیس کل دادگستری استان بیان کرد: برای رفع مشکلات حاشیه نشینی و جرائم ناشی از آن، لازم است به چرایی علت بروز آن بپردازیم، از نظر ما علت اصلی حاشیه نشینی در شهرها، روستاییان هستند که به علت ناموزون و ناهمگونی از روستاها به شهرها آمده و در حاشیه شهرها سکنی می گزینند.

وی اضافه کرد: برای از بین بردن حاشیه نشینی باید روستاییان را توانمند کنیم، بر این اساس چهار شهر قصرقند، مهرستان، دلگان و زهک انتخاب شدند تا در آنها برنامه های توانمند سازی روستا از جمله مدیریت منابع آب و خاک، حرفه آموزی و اشتغال زایی مدیریت اشتغال زنان سرپرست و بوم گردی و گردشگری را با تمرکز دنبال کنیم.

وی تصریح کرد: شهرستان های قصرقندف مهرستان و زهک توسط بنیاد مستضعفان و شهرستان دلگان را بنیاد برکت در اولویت کار خود قرار داده اند، در قالب این طرح هر دهستان6-5 آبادی را در برگرفته و افق برنامه ریزی انجام شده یک ساله است که اجرای آن تا پایان امسال ادامه دارد.

حمیدیان اظهار کرد: برای رسیدن به نتیجه مطلوب، باید حرکتی علمی و عملیاتی انجام شود و برای این نوع حرکت باید برنامه ریزی لازم صورت گرفته و با اتکا به آخرین یافته های مفاهیم مبانی جرم شناسی برای برون رفت از معضلاتی که در راستای جرائم و آسیب های اجتماعی است اقدام
معاون رئیس کل دادگستری استان: نباید درانجام امورات دست به عصا راه رفت، یک مسئول باید شجاع و با روحیه جهادی و انقلابی کار کند.
کرد.

وی با بیان این مطلب که نباید دفاع بی جهت داشته باشیم، تاکید کرد: به فرموده رهبر معظم انقلاب بیست سال از آسیب های اجتماعی عقب هستیم، رفع آسیب های اجتماعی و پیشگیری از جرائم، نیازمند کمک دستگاه های متولی است.

وی با بیان اینکه هشت سال دوران دفاع مقدس را با پیروزی و سربلندی سپری کرده ایم، افزود: در چله دوم انقلاب نباید از ناامیدی حرف زد ضعف ها را باید بیان و با همکاری یکدیگر رفع کرد.
 
درانجام امورات دست به عصا راه نروید
حمیدیان با تاکید بر این مطلب که باید عوامل تزاحم را از بین برد، ادامه داد: باید بدون تعصبات مشکل گشایی کرد اگر توسعه همگون و متوازن باشد شاهد مهاجرت از روستاها به شهر نخواهیم بود؛ فرعی بودن سیاست های حمایتی روستائیان از سوی برخی مسئولان در راستای انجام امورات و شکافت تامل برانگیز شاخص های رفاه اجتماعی از جمله علل مهاجرت روستائیان است.

 معاون رئیس کل دادگستری استان در پایان خاطر نشان کرد: نباید درانجام امورات دست به عصا راه رفت، یک مسئول باید شجاع و با روحیه جهادی و انقلابی کار کند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۴۲۱۶


ارسال