چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ ,20 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۰
ائمه جماعت سیستان وبلوچستان مطرح کردند؛
عید قربان روز تمرین و تجلی تقوا/ حج نماد انسجام و همزیستی مومنانه جامعه اسلامی است
 
شماری از ائمه جماعت سیستان وبلوچستان با بیان اینکه عید قربان روز تمرین و تجلی تقوا است، گفتند: حج نماد انسجام و همزیستی مومنانه جامعه اسلامی است.
به گزارش عصرهامون، شماری از ائمه جماعت سیستان و بلوچستان در خطبه های نماز عید سعید قربان گفتند:حج نماد عزت، قدرت، انسجام و همزیستی مومنانه جامعه اسلامی به دور از تعارض، تبعیض و فساد است.
 
عید قربان روز رسیدگی به نیازمندانو روز تمرین و تجلی تقوا است
 
آیت الله محامی، امام جمعه زاهدان در خطبه های نماز عیدسعید قربان، گفت: عید قربان عید بندگی خدا، غلبه بر هواهای نفسانی، بریدن از تعلقات مادی و قربانی کردن جان و مال در مقابل خداوند تعالی است، عید قربان روز رسیدگی به نیازمندان، اطعام فقرا و مساکین و روز تمرین و تجلی تقوا و تحصیل تقوا برای یک عمر زندگی با تقوای الهی است.

وی افزود: تقوا محصول مراسم حج و قربانی کردن است، انسان باید به گونه ای زندکی کند که در برابر تهاجمات شطان محفوظ بماند، سنت قربانی باید همواره احیا شود اما در این ایام با توجه به شیوع ویروس کرونا باید دقت بیشتری در رعایت نکات بهداشتی شود، کمک به نیازمندان و توزیع بسته های معیشتی و کمک مومنانه ای که رهبر انقلاب سفارش کردند با توجه به مشکلات اقتصادی مردم در ایام شیوع کرونا، لازم است تا این رزمایش را بیشتر و قوی تر ادامه دهیم ومردم و مسئولین تا جایی که می توانند به اقشار ضعیف و متوسط جامعه خدماتی را ارائه دهند.

وی خاطرنشان کرد: حفظ جان مسلمین واجب است و تا جایی که می توانیم باید توصیه های بهداشتی را در اجتماعات، مراسمات عید قربان،غدیر مراسمات عزاداری محرم و صفر رعایت کنیم، از دید و بازدید های عید و تجمعات غیر ضروری بپرهیزید.

آیت الله محامی تاکید کرد: ماه ذی الحجه ماهی است که در آن وقایع مختلفی اتفاق افتاده است، حضرت موسی در این ماه به کوه طور و ملاقات خداوند می رود و تورات را از خداوند تحویل می گیرد، در اول این ماه فاطمه(س) به خانه امیر المومنین می رود و ابراهیم با اسماعیل به قربانگاه می رود و از امتحان بزرگ الهی سربلند بیرون می آید و به مقام امامت می رسد و حضرت محمد(ص) با حضرت علی(ع) به وادی غدیر رفت تا دین خداوند را کامل کنند و این ماه ماهی است که حضرت ابا عبدالله الحسین از مکه راهی کربلا شد تا دین جدش را احیا و حفظ کند.

 وی اذعان کرد: امسال به دلیل شیوع کرونا بسیاری از مسلمان توفیق حضور در مراسم حج را نیافتند و دل های مشتاق از راه دور زائر خانه خدا و ائمه بقیع و زیارت پیامبر خدا هستند اگرچه حج برگزار نشد اما اهداف حج را نباید فراموش کرد، وحدت امت اسلامی ، تلاش برای همدلی و همکاری بیشتر، رشد و تعالی جامعه اسلامی، رسیدگی به مشکلات مسلمانان در کشورهای مختلف، مقاومت در برابر جبهه کفر و خنثی کردن توطئه های آنها و عمل به آیه شریفه« اَشِدّاءُ عَلَی الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم» در س های حج هستند که در  پیام مقام معظم رهبری به مراسم حج نیز به آن توجه شد.

امام جمعه زاهدان عنوان کرد: حج نماد عزت، قدرت، انسجام و همزیستی مومنانه جامعه اسلامی به دور از تعارض، تبعیض و فساد است و پیام های حج را باید در زندگی پیاده کنیم و امیدواریم هرچه زودتر این بلا از جامعه بشری برطرف شود تا مومنان بتوانند در مراسم حج شرکت کنند.

وی ادامه داد: امام هادی(ع) مستقیم و غیرمستقیم با مردم ارتباط برقرار می کرد و مبارزه با  عالمان درمانده خلفای بنی عباس و بیان حقایق و معارف اصیل اسلام ناب محمدی در برابر آنان از دیگر کارهای امام بود، امام گرفتار افرادی افراط گرا بودند که خود را راه رسیدن به خدا معرفی می کردند و امام به مبارزه با این افراط و تفریط کسانی که جایگاه امام را نمی شناختند،  پرداخت و تلاش می کرد خط اصیل اسلامی و معارف ناب را به جامعه اسلامی نشان دهد، امروز نیز در جامعه دچار این افراط و تفریط ها هستیم و وظیفه همه ماست تا برای آشنایی با معارف اسلامی و تقویت بنیه های اسلامی و اعتقادی خود و فرزندان مان تلاش کنیم تا بتوانیم در برابر این افراط و تفریط ها مقاومت کنیم.

سربلندی و‌پیروزی حضرت ابراهیم (ع) در آزمایش الهی

حجت الاسلام والمسلمین عظیم بامری در خطبه های نماز عید قربان بیان کرد:عید قربان، روز ابتلا و آزمایش حضرت ابراهیم(ع) توسط خداوند است که در قرآن هم به این واقعه اشاره شده است.

خطیب نماز عید قربان در شهرستان دلگان افزود: حضرت ابراهیم (ع) و فرزند بزرگوارش حضرت اسماعیل (ع) در این آزمایش الهی سربلند و پیروز بیرون آمدند.

حجت الاسلام والمسلمین بامری تصریح کرد: این روز به عنوان سندی ماندگار و معجزه ای جاوید از ابراهیم خلیل الله(ع) بر امت ابراهیم و امت پیامبر اعظم (ص) باقی مانده است.

وی با اشاره به اینکه قربانی کردن، سنت حسنه و موکد حضرت ابراهیم(ع) و پیامبر گرامی اسلام (ص) است، گفت: افرادی که توانایی ذبح قربانی دارند ، به نیازمندان و مستضعفان کمک کنند.

امام جمعه دلگان ادامه داد: هر گونه کدورت و کینه ای از یکدیگر دارید ، بگذرید و بخشش کنید تا مورد لطف و رحمت رحمت الهی قرار بگیرید.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا، رعایت نکات بهداشتی و همچنین رعایت فاصله گذاری اجتماعی الزامی است.

عید قربان، روز ذبح نفس با تیغ تقوا است

حجت الاسلام و المسلمین عیسی بزمانی، امام جمعه اهل تشیع ایرانشهر با بیان این که انسان های تقوا با صفات راستگویی، امانتداری، وفای به عهد شناخته می شوند، بیان کرد: مقام معظم رهبری از تمام ظرفیت های جهان اسلام به نفع حکومت های اسلامی استفاده می کنند.

وی در تکمیل مطلب فوق، افزود: یکی از ظرفیت های امت اسلامی حج است. به دلیل شیوع گسترده بیماری کرونا پذیرش و شرکت در مراسم و مناسک حج برای بسیاری از کشورها میسر نشد و این مراسم با حضور عده محدودی از افراد برگزار شد، اما مقام معظم رهبری در حوزه حج پیام شان را به گوش جهانیان رساندند.

امام جمعه اهل تشیع ایرانشهر ادامه داد: حج به مانند گلی صد برگ در میان فرائض اسلامی می باشد و باید از این ظرفیت به نفع جامعه اسلامی استفاده شود.

وی اضافه کرد: در واقع حج یک اجتماع بدون جدل و از سویی اتحاد و مناجات با حضرت حق می باشد.

بزمانی عنوان کرد: در حقیقت حج رزمایش قدرت در برابر مستکبران فساد، ظلم، ضعیف فروشی و غارتگری است. هم اکنون در کشورهای غرب آسیا به وضوح دیده می شود در یمن، فلسطین بر زن، مرد و کودکان چه می گذرد.

وی تصریح کرد: مهم ترین اصلی که امروز امت اسلامی به آن  نیاز دارد، وحدت است. یکی از مهم ترین ویژگی اسلام در نگه داشتن مردم از آتش تفرقه می باشد.

این خطیب جمعه اذعان کرد: اشدا علي الكفار یعنی مؤمنان باید با یگ دیگر با مهربانی و عطوفت رفتار و با دشمنان با قاطعیت، برخورد کنند و آن چه اکنون در جهان اسلام مشاهده می شود دلسوزی امت نسبت به یکدیگر می باشد و در نقطه مقابل آن در دنیا استکبار، یکدیگر را به جان هم می اندازند.

وی تصریح کرد: هدف از انجام قربانی در عید سعید قربان رسیدن و نزدیکی بندگان به حضرت حق می باشد و مطیع فرمان خدا بودن نشانه داشتن تقوا است.

امام جمعه اهل تشیع ایرانشهر خاطر نشان کرد: برای خدایی شدن باید فرزند، ثروت،  شهرت را به قربانگاه برد و آن وقت است که به نقاط تربیتی عید قربان می رسیم.

مقابله با مستکبران باید شعار وحدت‌آفرین همه مسلمانان جهان باشد

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد موسوی؛ امام جمعه شهرستان چابهار در خطبه های نماز عیدقربان ضمن تقدیر و تشکر از مدافعان سلامت بیان کرد: کادر درمانی که از ابتدای این بیماری منحوس از هیچ تلاشی برای نجات مردم دریغ نکردند و جانانه ایثارگی کردند شهید شدند این عید بزرگ به رزمندگان خط سلامت تبریک عرض میکنم و این از خودگذشتگی های کادر درمان ستودنی است و زحمات این عزیزان هیچگاه فراموش نخواهد شد و در تاریخ ثبت خواهد شد.
 
وی با اشاره به پیام حج مقام معظم رهبری افزود: هر ساله رهبر انقلاب این پیام بسیار جامع و تأثیرگذار در سطح بین‌المللی و به ویژه برای مسلمانان جهان اسلام عنوان می کنند باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم و امسال هم که مردم ما در حج حضور ندارند باز هم ایشان پیام حج را فرمودند و باید سرحوله خود قرار داد.
 
امام جمعه شهرستان چابهار پیام حج را یک پیام الهی، سیاسی و ریشه در آیات قرآن دانست و تصریح کرد: مقام معظم رهبری پیام حج را به زیباترین شکل خود معرفی کرد؛ حج یعنی شفتگی جهان اسلام که امت اسلامی از سراس جهان جمع می شوند و گرد کعبه می گردند.
 
وی ادامه داد: به گفته مقام معظم رهبری حج فرضیه ای بی مانند و نمونه دیگری ندارد و برای اقامه نماز و روز عیدقربان از چندین روز قبل باید حجاج خود را آماده کنند و برای این مراسم معنوی آمادگی کسب کنند و به تعبیری حج یک گل صد برگ است.
 
حجت الاسلام موسوی با اشاره به اینکه کسی در در انزوا به معنویت نمی رسد یادآور شد: حج یک عبادت تک بعدی یا چند بعدی نیست بلکه همه زوایا را فراگرفته وشامل همه جنبه های زندگی بشر می شود، حج عبادت جامع است و کمتر عبادتی به جامعیت حج می رسد.
 
وی گفت: حج نماد وحدت امت اسلامی است که و بیشتر از هر زمانی امت اسلامی به آن احتیاج دارد و به نوعی رزمایش قدرت در برابر مستکبران است و مقابله با مستکبران باید شعار وحدت‌آفرین همه مسلمانان جهان باشد.
 
خطیب جمعه چابهار خاطر نشان کرد: درس های عاشورا همواره زنده، حیات بخش و حرکت آفرین است و هیچ رویدادی نمی تواند مردم را از محرم جدا کند و مراسم عزاداری امام حسین (ع) باید با دقت بیشتری و با پروتکل های بهداشتی برگزار شود تا بر آمار مبتلایان بیماری کرونا اضافه نشود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۱۴۱


ارسال