پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ ,22 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۲
در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه مطرح شد؛
عیدغدیر فرصتی برای تقویت وحدت مسلمانان/خبرنگاران پل ارتباطی بین مردم و مسئولان هستند
 
ائمه جماعت سیستان وبلوچستان گفتند:بدون شک واقعه غدیر خم، نقش سرنوشت سازی در تعیین مسیر آینده اسلام داشته است چراکه در این واقعه، پیامبر اکرم(ص) مهم‌ترین مأموریت دوران پیامبری خود را به انجام رساندند.
به گزارش عصرهامون، شماری از ائمه جماعت سیستان وبلوچستان در خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه این هفته با بیان اینکه عیدغدیر فرصتی برای تقویت وحد مسلمانان است، گفتند:بدون شک واقعه غدیر خم، نقش سرنوشت سازی در تعیین مسیر آینده اسلام داشته است چراکه در این واقعه، پیامبر اکرم(ص) مهم‌ترین مأموریت دوران پیامبری خود را به انجام رساندند.

اتحاد، خودباوری و توکل برخدا رمز موفقیت حزب الله لبنان در جنگ33 روزه
 
حجت السلام والمسلمین محمدعلی قاسمی زاده، امام جمعه موقت شهرستان چابهار در خطبه های نماز جمعه امروز ضمن تبریک دهه امامت و ولایت بیان کرد: این دهه با فضیلت فرصت مناسبی برای تبیین اهمیت امامت و ولایت در جامعه است و باید از این فرصت به درستی استفاده شود.
 
وی با اشاره به ارزش خطبه غدیر خم افزود: ارزش خطبه غدیر در حقیقت به ارزش پیامی که در این خطبه به فرمان خدا از سوی پیامبر(ص) به مسلمانان ارائه شده نهفته است
 
امام جمعه موقت شهرستان چابهار تصریح کرد: نکته مهمی که در مورد خطبه غدیر باید مورد توجه باشد جامعیت و شمولیت این خطبه است، تمام عناصری که پیامبر اکرم(ص) در این خطبه مورد اشاره قرار می‌دهند در یک پیوستگی و انسجام متقن و معناداری در کنار هم قرار گرفته‌اند.
 
وی ادامه داد: امروز 17 مرداد ماه روز خبرنگار است در سال 1377 طالبان پاکستان با همکاری طالبان در افغانستان و همراهی نیروهای ارتش و دولتی خود تعدادی از دیپلمات های ایرانی را گروگان گرفتند و پس از آن به شهادت رساندند.
 
وی گفت: تدبیر هوشمندانه مقام معظم رهبری از ورود ما با افغانستان در یک جنگ نخواسته نظامی جلوگیری کرد و برای نشان دادن حقانیت جمهوری اسلامی در عرصه بین المللی بهترین فرصت بود.
 
حجت الاسلام قاسمی زاده اذعان کرد: در آن روزها حادثه هولناکی به دست افراد بی دین و جنایت کاران ضد بشری که دست پرورده استکبار جهانی و سرویس های اطلاعاتی بودند رقم خورد و در این اتفاق خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی شهید صارمی در راه حق و باطل به شهادت رسید که به همین مناسبت 17 مرداد ماه به پاس زحمات و خدمات ایشان روز خبرنگار نامیده شد.
 
وی افزود: اسوه خبرنگاران شهید صارمی است یک فرد انقلابی، مقتدر مسلمان که در راه رسالت خبری خودش جانش را فدا کرد و یقینا کسی که مسلمان و تابع قرآن باشد آینده نگر و صالح اندیش است و همیشه مصالح و خیر جامعه اسلامی و مردم را در اولویت قرار می دهد.
 
امام جمعه موقت چابهار با اشاره به مناسبت روز مقاومت اسلامی خاطرنشان کرد: مقاومت حزب الله لبنان در یک جنگ تمام عیار 33روزه بینی اسراییل و اربابش آمریکا رو به خاک مالید این اسراییلی که اعراب رو به خاک ذلت نشانده بود و در جنگ های متفاوت باعث خفت و خاری آنها شده بود اما حزب الله لبنان در آن جنگ نشان داد که اسراییل و اربابش همیشه قدرتمند و غیر قابل نفوذ نیستند و می توان به راحتی بر آنها غلبه کرد.

وی گفت: حزب الله لبنان ثابت کرد که ایمان، اخلاص، اتحاد و توکل بر خدا بر همه تجهیزات جنگی و نظامی پیشرفته دنیا غلبه می شود فقط نیازمند خود باوری و ایمان است تا دست دشمنان اسلامی از سر جامعه اسلامی و مسلمانان کوتاه شود.

خبرنگاران موثرترین پل ارتباطی میان مردم و مسئولان

حجت الاسلام والمسلمین احمد لطفیان سرگزی، امام جمعه شهرستان نیکشهر با اشاره به عید سعید غدیر گفت: امروز بعد از گذشت قرنها، اگر بخواهیم عدالت را که  گره‌گشای مشکلات اساسی مسلمین است تعریف کنیم و آن را در ضمن مثال و نمونه بیان کنیم، هیچ مثالی رساتر و گویاتر از رفتار امیرالمؤمنین علیه‌السّلام نمی توانیم پیدا کنیم. و ان این است که نبی اکرم حضرت علی (ع) را به امر پروردگار و با نصب الهی به مردم معرفی و به مقام ولایت منصوب می کند. این یک حقیقت اسلامی است.

وی ادامه داد: مسأله‌ی غدیر با این مضمون ولایت، ناشی از ولایت الهی متعلق به همه‌ی مسلمانهاست، چون به معنای حاکمیت عدل، حاکمیت فضیلت و حاکمیت ولایت‌اللَّه است.

حجت الاسلام والمسلمین احمد لطفیان سرگزی تصریح کرد: اگر ما هم بخواهیم حقیقتاً از متمسکین به ولایت امیرالمؤمنین باشیم، باید خودمان و محیط زندگیمان را به عدل نزدیک کنیم.

امام جمعه شهرستان نیکشهر گفت: بزرگ‌ترین نمونه این است که هرچه بتوانیم، استقرار عدل کنیم. چون دامنه‌ی عدالت نامحدود است.

وی تصریح کرد: هرچه بتوانیم عدل را در جامعه بیشتر مستقر کنیم، شباهت ما به امیرالمؤمنین و تمسک ما به ولایت آن بزرگوار بیشتر خواهد شد.

وی ادامه داد: امروز مردم دنیا تشنه‌ی عدالت‌اند.زنده نگه داشتن این عید نه براى این است که چراغانى بشود و قصیده‏ خوانى بشود و مداحى بشود، اینها خوب است، اما مسأله این است که به ما یاد بدهند که چطور باید تبعیت کنیم، به ما یاد بدهند که غدیر منحصر به آن زمان نیست، غدیر در همه اعصار باید باشد و روشى که حضرت امیر در این حکومت پیش گرفته است باید روش ملتها و دست ‏اندرکاران باشد.

 حجت الاسلام والمسلمین احمد لطفیان سرگزی با تسلیت حادثه غم انگیز و محنت بار انفجار در بیروت و جانباختن ومجروح شدن جمع کثیری از مردم لبنان دربندر بیروت به ملت ، دولت و حزب‌الله لبنان، اظهار داشت: ملت لبنان ستاره‌‌های بزرگ مقاومت در دنیای اسلام هستند و همیشه با صبر و استقامت با این حوادث برخورد کرده‌اند.

 امام جمعه شهرستان نیکشهر با اشاره به اینکه داغدار شب خونین بیروت هستیم و در غم مردم لبنان شریک تصریح کرد: ناآرامی و بی ثباتی، مهمترین هدف آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه است و نباید اجازه داد این فاجعه به بی ثباتی لبنان منجر شود.

وی با اشاره به روز خبرنگار با تاکید بر اینکه خبرنگاران موثرترین پل ارتباطی میان مردم و مسئولان و تاریخ هستند، گفت: خبرنگاران عمر خود را در کار رسانه گذاشته و وقایع را به درستی ضبط و ثبت می‌کنند و تاریخ آیندگان را می سازند.

امام جمعه شهرستان نیکشهر با اشاره به اینکه خبرنگاران از زمان دفاع مقدس تا این روزهای سخت کرونایی همیشه در صحنه بوده‌اند، اضافه کرد: خبرنگاران با حضور در اجتماع، خطرهای مربوط به بیماری کرونا را پذیرفته‌اند تا بتوانند صحنه‌های مهم و حیاتی و رزمایش مومنانه و همدلی و مواسات مردم را ثبت کنند و با آموزش، فرهنگسازی و مدیریت افکار عمومی از  گسترش این بیماری پیشگیری شود.

لزوم جهانی شدن عید امامت

حجت الاسلام عیسی بزمانی، امام جمعه اهل تشیع شهرستان ایرانشهر بیان کرد: واقعه غدیر واقعه ای اسلامی می باشد که مورد عنایت تمامی فرقه ها قرار گرفته به گونه ای که به صورت متواتر داستان آن برای همگان مسجل شده است.

وی افزود: امروز جمعه ۱۷ مرداد ماه روز خبرنگار و سالروز شهادت شهید صارمی می باشد که یاد و خاطره اش را گرامی می دارم و این روز را به همه کسانی که در عرصه خبر و اطلاع رسانی در جنگ اراده ها و در مقوم رساندن پیام های دین و انقلاب اسلامی نقش دارند تبریک عرض می کنم.

امام جمعه اهل تشیع ایرانشهر ادامه داد: خبرنگاران نقش مهمی در زمینه جنگ روایت ها دارند و با وجود  آنان می توان موضوع اراده ها را در مسیر انقلاب و به صورت صحیح قرار داد.

وی اضافه کرد: روز شنبه ۱۸ مرداد ماه روز عید سعید غدیر خم می باشد که این مناسبت را به تمامی دوستداران امیرالمومنین (ع) تبریک و تهنیت عرض می کنم و پیام غدیر باید متناسب با فضای غدیری آن بین همگان انعکاس داده شود.

وی عنوان کرد: روز دوشنبه ۲۰ مرداد مصادف با ولادت امام موسی کاظم (ع) می باشد که باید سبک زندگی اش درسی از زندگی ما باشد.

بزمانی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در راستای کمک مومنانه، تصریح کرد: از همه کسانی که در حوزه سلامت و مواسات و همدلی نقش آفرینی کردند، باید تشکر کرد‌ و این فرهنگ باید   تداوم داشته باشد و موضوع بسیار مهمی است که باید مورد توجه همگان قرار بگیرد.

وی با اشاره به این که آمریکا، شیطان بزرگ غیر قابل اعتماد است، خاطرنشان کرد: روند تحریف در مسئله هویت انقلاب اسلامی قابل قابل مشاهده است و ایران اسلامی کشوری مستقل است.

این خطیب جمعه در ادامه، گفت: اگر ما در زمینه استقلال در حوزه فرهنگی مطالبه گر باشیم سند ۲۰۳۰ در واقع نوعی استقلال فرهنگی بریدن است که زیر چتر بارهای غربی رفتن  و فاصله گرفتن از استقلالی که کشور ما دارد به نوعی تحریف است.

وی اذعان کرد:  در اینجا از سربازان گمنام امام زمان (عج) که در دستگیری سر گروهک تندر نقش مهمی را ایفا کردند تشکر و قدردانی می کنم و شکست های پیاپی دنیا استکبار نشان دهنده یکپارچگی نیروهای اطلاعاتی کشور است.

امام جمعه اهل تشیع ایرانشهر گفت: ۲۳ مرداد ماه روز مقاومت است، در واقع روزی که در یک نبرد ۳۳ روزه دشمنان صهیونیستی مغلوب شدند و این مناسبت را به سید مقاومت و روحانی گران سنگ جبهه مقاومت در حوزه لبنان، سوریه و کشورهای مختلف تبریک عرض می کنم.

غدیرخم یک جریان تاریخ ساز بزرگ در قلب تاریخ است
 
حجت الاسلام و المسلمین مراد نورایی یار، امام جمعه موقت شهرستان سراوان با اشاره به سالروز شهادت شهید صارمی در مزار شریف، بیان کرد: سلام و درود می فرستیم به تمامی خبرنگاران و راویان هشت سال دفاع مقدس که همه آنچه را در دست داشتن در نوک پیکار مستقیم دشمن قرار داده و رشادت ها، دلاورمردی ها شهدا را گزارش دادند.

وی افزود:  رشادت های رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس توسط خبرنگاران و راویان در قلت تاریخ جاوید و ماندگار شده است.

امام جمعه موقت شهرستان سراوان ادامه داد:  شهید آوینی، شهید صارمی و شهید خزایی راویان و خبرنگارانی بودند که با عشق و علاقه و با دوربین و قلم که تنها صلاح آنها به شمار می رفت، توانستند به زیبایی رشادت های مجاهدین راه حق و حقیت را رصد کنند.

حجت الاسلام و المسلمین نورایی یار غدیر خم را یک جریان تاریخ ساز بزرگ در قلب تاریخ دانست که جاودانه شده است، خاطر نشان کرد: رسول گرامی اسلام در آخرین حج خود در منطقه غدیر خم، از سوی فرشته وحی مأمور به رسالتی شد که در طول عمر خود نیز به آن اشاراتی داشته است.

 وی تصریح کرد:   پیامبر اکرم (ص) در منطقه غدیر خم و در حج الوداع که قریب به 100 هزار نفر حضور داشتند به همه اعلام کرد "من کنت مولا فهذا علی مولا" هرکس که من مولای اویم هم اکنون علی (ع) مولا و ولی اوست.

امام جمعه موقت شهرستان سراوان ادامه داد: همچنین در دهم ذی الحجه سال 60 هجری امام حسین (ع) آخرین حج  خود را رها و به سمت کربلا حرکت کرد که در دهم محرم سال 61 هجری یک اتفاق و حادثه تاریخی رقم خورد و مانند غدیر خم این حادثه نیز در قلب تاریخ بشریت و جهان اسلام ماندگار شد.

هجدهم ذی الحجه یادآور ابلاغ پیام امامت و ولایت به آحاد جامعه اسلامی است

حجت الاسلام والمسلمین واحد بخش بامری در خطبه های نماز جمعه بخش جلگه چاه هاشم دلگان با بیان اینکه عید سعید غدیر خم، بزرگترین عید مسلمانان است، بیان کرد: به همین خاطر به آن عیدالله الاکبر و عید آل محمد (ص) گفته می شود.

امام جمعه بخش جلگه چاه هاشم افزود: هجدهم ذی الحجه یادآور ابلاغ پیام امامت و ولایت به آحاد جامعه اسلامی است که از جایگاه بسیار والا و ویژه ای در نزد مسلمانان برخوردار است.

وی گفت: امام رضا (ع) در باره روز عید غدیر خم فرموده اند: اگر از طولانی شدن کلام کراهت نداشتم، از فضیلت این و عطای الهی برای کسانی که به معرفت آن ایمان دارند، آنقدر بیان میکردم که به شمارش در نیاید.

حجت الاسلام بامری ادامه داد: امت اسلامی امروز بیش از هر چیزی به انسان هایی نیاز دارد که اندیشه و عمل و همچنین ایمان و اخلاص را در برابر و مقابل دشمنان کینه ورز فراهم سازند.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۳۵۶


ارسال