سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ,19 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
ائمه جماعت سیستان وبلوچستان گفتند: آغاز غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم، واکنش منطقی و طبیعی جمهوری اسلامی ایران به بدعهدی های مکرر آمریکا و غرب است.
به گزارش عصرهامون، ائمه جماعت سیستان وبلوچستان در خطبه های عبادی سیاسی امروز  با بیان اینکه 19 دی نماد ایمان و غیرت دینی مردم قم بود، گفتند: آغاز غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم، واکنش منطقی و طبیعی جمهوری اسلامی ایران به بدعهدی های مکرر آمریکا و غرب است.

حاج قاسم سلیمانی سرباز ولایت است

آیت‌الله مصطفی محامی، نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان، در خطبه‌های نماز جمعه زاهدان اظهار کرد: اتفاقات و درگیری‌های اخیر و هجوم مردم در آمریکا به کنگره این کشور در تاریخ این کشور موضوعی بی‌سابقه بوده است.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در سال 97 و سالهای اخیر بارها گفته اندکه آمریکا رو به افول است و امروزه می‌بینیم که در تمام عرصه‌ها این امر محقق شده است، حضرت امام خمینی(ره) در اوج قدرت جماهیر شوروی طی نامه‌ای به آخرین رئیس‌جمهور شوروی اعلام کرد که باید به‌زودی کمونیسم را در موزه و تاریخ جست‌وجو کنیم و پس از سه سال این اتحاد جماهیر شوری از هم پاشید.

امام‌جمعه زاهدان با اشاره به فرمایشات و تأکیدات مقام معظم رهبری در رو به افول بودن آمریکا، تأکید کرد:  امروزه حتی سیاستمداران آمریکایی به افول این کشور که رهبر انقلاب بارها اشاره‌کرده‌اند، اعتراف می‌کنند و در سنوات اخیر نیز ایشان در خصوص اسرائیل نیز فرموده‌اند " رژیم صهیونیستی ۲۵ ساله آینده را نخواهید دید" و امیدواریم به کمک مجاهدین راستین و امت‌های اسلامی، دولت‌های استکباری هر چه زودتر از بین بروند.

وی با تأکید بر توجه به شهدا و خانواده‌های آنان و اشاره به سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، وی را سرباز ولایت عنوان و گفت: این شهید بزرگوار در هر نقطه دنیا از ایران اسلامی تا عراق، سوریه، یمن، لبنان و غیره که متوجه وجود رد پای دشمن و احتمال نفوذ آن‌ها بود خود را می‌رساند و نقشه‌های آنان را نقش بر آب و از مسلمانان دفاع می‌کرد.

آیت‌الله محامی بابیان اینکه اقدامات شهید سلیمانی مصداق آیه« اشدا علي الكفار رحما بينهم» است، خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی با عطوفت اسلامی با هر قوم، قبیله و جناحی از مسلمانان برخورد می‌کرد و بر نراندن مردم از خود به بهانه‌های واهی و داشتن قدرت جاذبه تأکید می‌کرد.

وی با اشاره به ارتباط سردار سلیمانی با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، آیت‌الله یزدی، آیت‌الله مصباح و غیره ، تصریح کرد: سردار بزرگ اسلام باوجود اختلافات سیاسی با افراد مختلف ارتباط داشت و حجت، راه و منش خود را رهبر معظم انقلاب قرار داده بود، وی سرباز ولایت بود.

امام‌جمعه زاهدان خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی اهل نماز و عبادت بود و در موقعیت‌های سخت به رزمندگان می‌گفت اینجا جای عبادت و نماز است، او همه عمرش به دنبال لطف، عنایت و رضایت الهی بود و چهره نورانی‌اش نشان‌دهنده قلب پاک و ایمانش بود، او تنها لشکر ثارالله را نداشت و تنها رزمندگان ایران نبودند بلکه وی رزمندگان جبهه مقاومت در کشورهای اسلامی را تقویت کرد و نیروهای جبهه اسلامی دست‌پرورده این شهید بودند و این موضوع باعث کینه دشمنان شد و عاملی بر شهادتش شد، ما باید مکتب شهید سلیمانی را درست بشناسیم و به فرزندانمان معرفی کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به رزمایش پهبادی ارتش در روزهای اخیر، اظهار کرد: بر اساس آمار و گزارش‌ها، ایران اسلامی دارنده قدرت پنجم پهبادی جهان است و این موضوع نشان‌دهنده این است که برخلاف همه تهدیدات و تحریم‌ها، با مجاهدت جوانان و دانشمندان در عرصه‌های مختلف درراه پیشرفت هستیم و دشمن از این رشد و پیشرفت خصوصاً در حوزه موشکی و نظامی ما می‌هراسد و براین اساس مذاکرات موشکی را مطرح می‌کند، این پیشرفت‌های نظامی ، دفاعی و علمی  و رشد و نفوذ فرهنگی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی، دشمن را عصبانی کرده است.

وی اضافه کرد: به برکت نفوذ منطقه‌ای، فرهنگی و سیاسی و به لطف الهی، این رشدها و نفوذ سبب قدرت جمهوری اسلامی‌شده است، رهبر انقلاب فرمود آمریکای امروز به‌مراتب از چهل سال قبل ضعیف‌تر و جمهوری اسلامی از چهل سال قبل قدرتمندتر است.

پروژه‌های در دستور کار دولت تا قبل از انتخابات به اتمام برسند

رئیس شورای فرهنگی عمومی استان با اشاره به سفر معاون اول رئیس‌جمهور و جمعی از وزیران به سیستان و بلوچستان و اشاره به حضور خود در جلسه حضور خود در جلسه پایان سفر، در گزارشی از سخنان خود در این جلسه گفت: مقطع زمانی این سفر از جهات مختلف حساس است، تحریم و کرونا، مشکلات معیشتی مردم را در استان بیشتر از گذشته کرده به‌گونه‌ای که در شهرهای بزرگ هم مشکل آب، نان و کپسول گازداریم و نیازمند تدبیر عاجل مسئولان هستیم، ماه‌های پایانی دولت تا روی کار آمدن دولت بعدی و چینش نیروها، فاصله‌ای را به همراه خواهد داشت و براین اساس انتظار داریم پروژه‌های در دستور کار، در همین دولت پایان یابد و شتاب آن در جابه‌جایی دولت‌ها حفظ شود.

وی افزود: تقسیم بودجه سال آینده به‌گونه‌ای انجام شود که بودجه این استان برای محرومیت‌ها در نظر گرفته شود و امیدواریم در آستانه انتخابات، تحرکاتی که از حیث سفر به استان‌ها انجام می‌شود، منافع مردم و مصلحت آن‌ها در این بحث‌های سیاسی فراموش نشود و نتایج سفر برای مردم منطقه ملموس بوده و شاهد سفرهای تبلیغاتی نباشیم.

امام‌جمعه زاهدان تأکید کرد: استان سیستان و بلوچستان پایتخت وحدت اسلامی نام‌گذاری شده و حواس همه مردم و مسئولان این خطه باید باشد که افراد، برای دستیابی به اهداف و غرایض خود این وحدت را برهم نزنند و مردم تحت تأثیر افراطیون مذهبی و سیاسی قرار نگیرند.

وی در ادامه به تشریح زندگی و خصوصیات اخلاقی پیامبر مکرم اسلام پرداخت.

سایه ولایت فقیه حافظ امنیت و آرامش انقلاب
حجت الاسلام و المسلمین سید محمد موسوی، امام جمعه چابهار در خطبه های این هفته با اشاره به ارتحال مجتهد بزرگ مصباح یزدی بیان کرد: مرحوم آیت الله مصباح یزدی مرد با فضلیت و عالم مجاهد بود که عمرش را در راه جهاد فی سبیل الله خرج کرد تا شرمنده مکتب اسلام و اهل بیت نباشد.
 
وی افزود: مقام معظم رهبری فرمودند من خودم جز سوگواران این بزرگوار هستم، ایشان عمار واقعی انقلاب بود و  اهانت های زیادی به این مرد بزرگ زدند اما هرگز در راه ولایت ذره ای کم نذاشت.
 
خطیب جمعه چابهار گفت: شخصیت آیت الله مصباح یزدی زندگی ساده ای داشت و ما مانند اینگونه افراد در انقلاب خیلی کم داریم و با وجود اینکه پیشنهاد زیادی برای مسئولیت داشتند اما به تحصیل و تربیت پرداختند و شاگردان بسیاری در مکتب درس این استاد بزرگ پرورش یافتند.
 
وی با اشاره به سالروز قیام مردم قم اظهار کرد: انقلاب اسلامی ما شروعش به دست همین مجاهدین بود و 19 دی در سال 56 که روز سرعت گرفتن شکل گیری انقلاب اسلامی بود از قم شروع شد.
 
 حجت الاسلام موسوی تصریح کرد: 19دی روز خونینی است که علما و مردم قم در پی اهانتی یکی از روزنامه های اطلاعات با بصیرتی عمارگونه و حمایت علمایی چون مصباح یزدی آمدند و این روز آغاز انقلاب و تسریع در حرکت شکل گیری جمهوری اسلامی شد که این آغاز در اسلام ارزش دارد.
 
وی ادامه داد: ملت قم پرچم دار مردم با بصیرت ایران اسلامی هستند و نقش موثری در انقلاب دارند و همواره در شرایط حساس اقدامات لازم را انجام دادند.
 
وی اذعان کرد: امام خمینی (ره) در صحیفه نور فرمودند مردم شریف ایران توجه داشته باشند، تبلیغاتی که علیه روحانیت انجام می پذیرد به منظور نابودی روحانیت انقلاب است.
 
امام جمعه چابهار تاکید کرد: امروز توهین و تضعیف به روحانیت یعنی تخریب و ضربه به اسلام است که هدف اصلی دشمن برای رسیدن به حکومت جهانی است.
 
وی بیان کرد: دشمنان ما امروز به روحانیونی که گوشه مسجد نشسته و به سیاسیت و مشکلات مردم توجهی نمی کنند، کاری ندارد ولی در تگناها و سختی سراغ مردم می روند تا علت مشکلات و گرانی ها تقصیر روحانی ها جلوه بدهند.
 
وی اضافه کرد: هدف اصلی دشمن ازبین بردن  روحانی است که در همه حوادث پیش قدم است و برای آگاهی و بصیرت مردم مقابل متجاوزگران ایستادگی می کند.
 
حجت الاسلام موسوی ادامه داد: امام راحل فرمودند: اگر هنوز اعتقادات و باور مردم ما وجود دارد پای در روحانیت است و این مسئله اهمیت آنها را نشان می دهد که چقدر دشمن از حضورشان ترس و واهمه دارد.
 
وی بیان کرد: سایه ولایت فقیه در کشور توانست هشت سال جلوی همه جهان بایستد و یک جنگ بین المللی را برای کشوری که تازه انقلاب کرده بود نتوانست یک وجب از کشورمان را تسخیر کند.
 
وی گفت: در زمان پهلوی فقط با یک چشم غره غرب وجب به وجب این کشور تقدیم آنان شد ولی امروز ایران اسلامی در همه زمینه ها مخصوصا از نظر علمی، هسته ای در رتبه های برتری جهان قرار دارد و 97 درصد داروها در داخل کشور تولید می شود و این ولایت فقیه بود که این همه برکت برای نظام و انقلاب ما داشت.
 
امام جمعه چابهار با اشاره به اتفاقات اخیر در آمریکا خاطرنشان کرد: یک عده که همیشه دل در گرو مذاکره با آمریکا دارند چهره بدون روتوش آن را در این دو روز به خوبی مشاهده کردند و ترامپی که علنا به طرفداراش میگوید با وحشی گری به خیابان ها بروید این همان دموکراسی است که یک عده در داخل کشور سنگ آمریکا را به سینه می زنند.

آغاز غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم، واکنش طبیعی کشورمان به بدعهدی غرب بود

حجت الاسلام والمسلمین نظر بامری در خطبه های نماز جمعه بخش جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان با اشاره به آغاز غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم ، گفت: این عمل واکنش منطقی و طبیعی جمهوری اسلامی ایران به بدعهدی های مکرر آمریکا و غرب بود.

امام جمعه بخش جلگه چاه هاشم دلگان تصریح کرد: این اقدامی انقلابی بوده است و سابقه گذشته نشان داده که هر کجا انقلابی عمل کرده ایم، غربی ها عقب نشینی کرده اند.

حجت الاسلام والمسلمین بامری به درگذشت عالم مجاهد و انقلاب حضرت آیت الله مصباح اشاره کرد و افزود: این عالم انقلابی باعث به وجود آمدن خدمات بسیار زیادی در سطح حوزه های علمیه و کشور شده اند.

وی ادامه داد: تربیت شاگردان انقلاب ، تالیف کتب مهم اسلامی و سخنرانی های مهم و از همه مهمتر خدمات آن عالم وارسته در سطوح مختلف نظام اسلامی برای همگان آشکار است.

همبستگی اقشار مختلف مردم در 19 دی با امام راحل
 
حجت الاسلام و المسلمین مراد نورایی یار امام جمعه موقت سراوان با اشاره به سخنرانی مقام معظم رهبری در خصوص قیام ۱۹ دی ماه، بیان کرد: شاه معدوم با هدف تخریب امام خمینی (ره) در اذهان مردم دستور به انتشار مقاله ای در یکی از روزنامه های آن زمان را داد.

وی با اشاره به همبستگی حوزه، مردم، کسبه و بازاریان با امام راحل (ره)، گفت: هتک حرمت به امام خمینی (ره) مردم را نسبت به اهداف امام راحل بیشتر آشنا کرد و با قیام مردم در ۱۹ دی ماه و کشتار آنها توسط رژیم شاهنشاهی این روز در تقویم جمهوری اسلامی ایران ثبت شد.

امام جمعه موقت شهرستان سراوان ادامه داد: رسانه های خارجی و ضد انقلاب در تلاش هستند تا بگویند مسئولین ایرانی نسبت به سلامت مردم با توجه به فعالیت برخی از مراکز دینی و مذهبی بی تفاوت هستند اما طبق گفته های اخیر وزیر بهداشت مراکز دینی و مذهبی تنها مکان های بودند که پروتکل های بهداشتی را به صورت کامل رعایت و انجام داده اند.

حجت الاسلام و المسلمین نورایی یار خاطر نشان کرد: در روزهای اخیر رسانه های خارجی تصاویری از هجوم و حمله طرفداران ترامپ به کنگره یعنی باتوجه به ادعاهای خود آنها مهد دموکراسی جهان منعکس کرده اند که شاهد کشتار مردم و شهروندان آمریکایی توسط پلیس آمریکا بودیم.

وی اضافه کرد: این است آزادی بیان به سبک آمریکایی ها، بله آزادی بیان در آمریکا وجود دارد اما آزادی برهنگی، ابتذال و فروپاشی کانون گرم خانواده ها.

امام جمعه موقت سراوان اذعان کرد: فتنه ۸۸ را فراموش نکرده ایم که وقتی سران فتنه حبس شده چه بسا که حق آنها اعدام بود چه تبلیغاتی رسانه های ضد انقلاب انجام داده اند اما حال چه شده زمانی که بوغ حقوق بشر شما گوش فلک را کر کرده اینچنین شورش کرده این و مردم را با شلیک مستقیم گلوله می کشید.

حجت الاسلام و المسلمین نورایی یار با اشاره به توقیف کشتی کشور کره توسط پاسداران غیور سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد: هر کجا نیاز باشد سپاه مقدر با شجاعت وارد میدان می شود چرا که باید امروز قدرتمند و با عزت و مقابل دشمن دست پر باشیم.

وی با توجه به اینکه دشمن را با التماس نمی توان از کشور دور ساخت، گفت: کره جنوبی که بیش از ۷ میلیارد پول ایران را بلوکه کرده بود حال برای مذاکره به ایران خواهد آمد.

امام جمعه موقت شهرستان سراوان تصریح کرد: غنی سازی ۲۰ درصد یعنی ما در حال قدرتمند تر شدن هستیم.

سفر دولتی ها به سیستان تبلیغاتی بود

حجت السلام ابراهیم گزمه امام جمعه شهرستان هیرمند در خطبه های نماز جمعه گفت: در عملیات کربلای ۵ رزمندگان اسلام توانستند ضربات مهلکی به دشمن وارد کنند.

وی افزود: دشمن به دنبال نابودی روحانیت است و مشکلات کشور را به این قشر ربط می دهد، دشمن خوب فهمیده است که کجا را نشانه بگیرد شاید کسانی باشند لباس روحانیت بپوشند اما درد مردم را ندانند، در دوران انقلاب و بعد از آن علمای بزرگی داشته ایم که جان و آبروی خود را کف دست نگه داشتند و به میدان آمدند.

امام جمعه هیرمند ادامه داد: امروز باید هدف انقلاب را به فرزندان انتقال دهیم تا دشمن نتواند جایگاه ها را تغییر دهد، امثال فرقه شیرازی که بین مسلمانان اختلاف می اندازد دشمن از آنها استقبال می کند.

وی گفت: غنی سازی ۲۰ درصد امروز دست برتر ما در مقابل دشمنان است.

حجت الاسلام گزمه ادامه داد: در سفر مسئولان ارشد دولت به سیستان جمع بندی وزیر ارتباطات به این نتیجه رسید که خیلی ها محروم هستند از نظر انتن دهی در این ۸ سال کجا بودند.

وی گفت: انتظار داریم وقتی معاون اول رئیس جمهور به منطقه می آید مشکلی را از مردم حل کند با نخبگان بنشیند و به گفت و گو بپردازند به هر حال اینها با هزینه شخصی که نمی آیند از بیت المال هزینه می کنند.

حجت الاسلام گزمه تصریح کرد: بیایند نگاه کنند و بروند زیبنده نیست، این سفر تبلیغاتی محسوب می شود.

وی گفت: می گویند آرام آرام گران کردیم بعضی ها نفهمیدند بله شما نانتان گرم است، امروز در سیستان علفی هم برای خوردن نیست ، چکار کنند گوشت که نمی توانند بخورند باید گیاه خواری کنند.

امام جمعه هیرمند گفت: دشمن در مسیری قرار گرفته است که نان را هم از مردم بگیرد لذا باید دولت برنامه ریزی می کرد تا به اینجا نمیرسید، حنا دولت مردان دیگر بین مردم رنگی ندارد.

وی گفت: طرح ۴۶ هزار هکتار طرح خوبی است اما مشکلات بسیاری دارد، باید رفع شود بند کمال خان دارد به اتمام می رسد و تجهیزات فراوانی اورده اند تا کانال انحرافی بزنند، حاضرند برادران افغان را آب ببرد اما به دست ما نرسد این جای گله دارد.

حجت الاسلام گزمه ادامه داد: ما در سختی ها در کنار مردم افغانستان بودیم، و این درست نیست که امروز آنها آب را به رروی ما ببندند، دولت باید در این خصوص ورود پیدا کند.

19دی نماد ایمان و غیرت دینی مردم قم بود

 حجت الاسلام والمسلمین عیسی بزمانی، امام جمعه شهرستان ایرانشهر در خطبه های نماز جمعه این هفته در مصلی فاطمه الزهرا در بین نمازگزاران این منطقه بیان کرد: خودم و شما را به رعایت تقوا دعوت می کنم، اگر تقوای الهی کم شود قلبش آب حیات را از دست می دهد.

وی افزود: امروز نوزدهم دی ماه مصادف با آغاز عملیات کربلای ۵ در سال ۶۵ بوده که یاد و نام آن سرداران بزرگواری که در این ایام خالق رشادت ها و عزت آفرینی برای ملت ایران بودند را گرامی می داریم.

امام جمعه شهرستان ایرانشهر ادامه داد: اگر حماسه ها و رشادت ها نبود قطعا امروز این عظمت را شاهد نبودیم، عملیات کربلای ۵ از عملیات های بسیار موفقیت آمیز بود.

وی اضافه کرد: قیام ۱۹ دی ماه سال ۵۶ به وسیله مردم قم یکی از روزهای ایام الله بوده که در میان امت ها دارای نقش و جایگاه ویژه ای است.

حجت الاسلام والمسلمین عیسی بزمانی تصریح کرد: در حقیقت قیام ۱۹ دی ماه بزنگاهی است که قیام مردم با بصیرت قم را با ورود به میدان و دفاع از روحانیت اصیل و توجه به ولایت فقیه یادآوری می کند.

وی گفت: در این هفته اعلام غنی سازی مجدد اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را از طریق سازمان اتمی خود شنیدیم که بعد از شهادت فخری زاده مجلس انقلابی اقدام بسیار برجسته و شاخصی را انجام داده که یکی از اقدامات راهبردی جهت لغو تحریم ها است.

این خطیب جمعه اضافه کرد: مجلس شورای اسلامي از دو ماه دیگر غنی سازی سالانه ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را در دستور کار قرار دادند.

وی ادامه داد: این اقدام مجلس باید زودتر انجام می شد که باعث تحکم زیاده خواهی در وجود دشمن نمی شد، امروز غرب زیاده خواهی های زیادی داشته که دنبال تبدیل مسئله فرجام به فرجام های دیگر بوده است و اگر این اقدامات انقلابی زودتر انجام می شده شاهد زیاده خواهی های دشمنان نبودیم.

این خطیب جمعه خاطرنشان کرد: در طول ۴ سال گذشته اروپایی ها هیچ اقدامی انجام ندادند و همچنان طلبکار هستند که غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد برخلاف تعهدات برجام است.

وی عنوان کرد: استکبار بداند زبان زور و تهدید، زیاده خواهی هزینه دارد که هزینه اش را باید بپردازند، ملت ایران در این ایام بد عهدی کشورهای اروپایی و آمریکایی را مشاهده کردند.

این خطیب جمعه گفت: یاد و نام صاحب علم بصیرت، علامه مجاهد و عالم وارسته و یار دیرین امام راحل، عمار این زمان آیت‌الله مصباح را که هیچ زمان در مسئله انقلاب کوتاه نیامد و محکم در برابر دسیسه های دشمنان نظام ایستاد را گرامی می داریم.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۳۹۶۱


ارسال