شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ ,27 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۶
در خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه مطرح شد؛
دشمن به دنبال ایجاد اختلاف میان اقوام و مذاهب اسلامی است/عاملان کشتار مسلمانان در افغانستان محکوم هستند
 
ائمه جماعت سیستان وبلوچستان در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه با بیان اینکه عاملان کشتار مسلمانان در افغانستان محکوم هستند، گفتند: نا امنی ها و انفجارهای رخ داده در این کشور باعث ناراحتی مسلمانان جهان شده است.
به گزارش عصرهامون، شماری از ائمه جماعت سیستان وبلوچستان در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه گفتند: دشمن با به کارگیری تمام توان خود و انواع ترفندها سعی در ایجاد اختلاف میان قومیت ها و مذاهب مختلف اسلامی دارد و از این رو همه هوشیاری و بصیرت لازم را برای مقابله با توطئه های دشمنان باید به کار بگیریم.

استاندار تحت تاثیر فشارهای افراد و گروه‌ها در انتخاب همکارانش قرار نگیرد

آیت‌الله مصطفی محامی نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان در خطبه‌های امروز نماز جمعه زاهدان، بعد از تبریک ایام میلاد پیامبر اکرم(ص) و هفته وحدت و توصیه مردم به تقوا، یکی از راه‌های تحصیل تقوای الهی را عمل به دستورات قرآن کریم و گفتار و رفتار پیامبر اکرم(ص) و ائمه هدی(ع) عنوان کرد و اظهار داشت: علم و اخلاق دو کمال مهم از میان فضائل و کمالات گسترده و متعدد پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) هستند که در خطبه اول مورد اشاره قرار می‌گیرند.

امام جمعه زاهدان افزود: خداوند متعال، آموزش پیامبر اکرم(ص) را خود بر عهده گرفت و علم ویژه‌ای به ایشان آموخت ولی با این وجود همان گونه که در قرآن کریم آمده است خداوند به حضرت محمد(ص) دستور می‌دهد که برای افزایش علمت دعا کن.

این استاد درس خارج حوزه علمیه ضمن اشاره به ابعاد مختلف تلاش‌های پیامبر برای برای بالا بردن سطح علم و سواد مردم از جمله اعزام اساتید و مبلغان به نقاط مختلف یا استفاده از کافران اسیر برای آموزش سواد به مسلمانان، بیان داشت: پیامبر، جامعه اسلامی را به افزایش علم تشویق کرد و برای این امر مهم هیچ محدودیت زمانی و مکانی نیز قائل نشد و عباراتی که به کسب علم تا زمان مرگ و حتی به دنبال علم رفتن تا مناطق دوردست است، بر این موضوع دلالت دارد.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی ادامه داد: امام صادق(ع) نیز در ابعاد مختلف برای بالا بردن سطح علمی مردم تلاش نمود و برپایی کرسی‌های درس و تربیت هزاران شاگرد؛ اعزام شاگردان به شهرهای مختلف؛ ایجاد پایگاه های گفتگو و مناظرات علمی از جمله این اقدامات به شمار می‌رود.

آیت‌الله محامی ادامه داد: جناب ابوحنیفه که به عنوان امام اعظم مذاهب چهارگانه اهل سنت شناخته می‌‌شود یکی از کسانی است که شاگرد امام صادق(ع) بوده و همواره از آن دو سال به نیکی یاد می‌کرد تا جایی که عنوان نمود «لولا السنتان لهلک النعمان»  یعنی اگر آن دو سال(شاگردی) نبود نعمان( ابوحنیفه) هلاک می‌شد.

وی مناظره با غیرمسلمان‌ها را یکی دیگر از روش‌های امام صادق(ع) برای تشویق مسلمانان به کسب علم عنوان نموده و افزود: امام صادق(ع) برای جوانی که صاحب دانش ویژه‌ای بود و در سنگر دفاع از دین و مکتب تلاش می‌کرد، احترام ویژه‌ای قائل می‌شد و در مجالس، وی را در کنار خود می‌نشاند.

نماینده مقام معظم رهبری در سیستان‌وبلوچستان، یکی دیگر از کمالات پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) را اخلاق عنوان نموده و بیان داشت: هدف بعثت پیامبر اکرم(ص) رشد و به کمال رسانیدن مکارم اخلاق بود.

امام جمعه زاهدان ادامه داد: وجود پیامبر، اوج اخلاق بود در حدی که خداوند هم در قرآن کریم از واژه «عظیم» برای توصیف این فضیلت پیامبر استفاده می‌نماید.

این استاد تفسیر قرآن کریم با اشاره به مفاسد متعدد دوران جاهلیت، گفت: پیامبر اکرم(ص)، افرادی را که در آن شرایط قرار داشتند، دست شان را گرفته و قدم به قدم به سمت اخلاق و تربیت اسلامی هدایت نمود تا با همین افراد سنگ‌بنای تمدن اسلامی را بنا کند و نهایتا از همین افراد، الگوهایی را برای تمام جامعه بشریت ساخت.

آیت‌الله محامی با بیان این که امام صادق(ع) همواره یاران خود را به رعایت اخلاق توصیه می‌کرد، ادامه داد: اخلاق و ادب ایشان در کنار علم و رعایت انصاف علمی، باعث جلب نظر افراد از مذاهب، طیف‌ها و سلیقه‌های مختلف می‌شد و آنها را پای درس خود می‌نشاند که همین امر محور و الگوی وحدت شد.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی رشد علمی و اخلاقی را نیاز جدی جامعه اسلامی دانست و افزود: در ایران و برخی جوامع  اسلامی شاهد رشد علمی هستیم بالاخص بعد از دوران انقلاب اسلامی به برکت هدایت امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری تا حدی به این رشد علمی رسیده‌ایم ولی راه طولانی در پیش داریم و می‌بایست با توجه به تاکیدات رهبری که علم، را لازمه قدرت می‌دانند در مسیر اقتدار پیش برویم.

امام جمعه زاهدان با ابراز تاسف از مواردی که در جوامع اسلامی بر خلاف مسیر این رشد رخ می‌دهد، بیان داشت: البته توطئه دشمنان هم موثر است و آنها برای عقب ماندگی اخلاقی و علمی و انحطاط اخلاقی جوامع مسلمان تلاش می‌کنند.

وی ضمن ابراز همدردی و تاسف نسبت به کشتار مسلمانان در افغانستان و به شهادت رسیدن جمعی از نمازگزاران مظلوم در مسجد قندهار، بیان داشت: این واقعه را باید به شهیدان افغانستانی تبریک و به جامعه اسلامی تسلیت گفت و در این ایام که جوامع مسلمان باید سراسر جشن و سرور باشند، به خاطر جهالت و نادانی عده‌ای که مسلمانان را به نام اسلام به شهادت رساندند، امت اسلام اندوهگین است.

امام جمعه زاهدان در ادامه و در خطبه دوم یکی از راه‌های تحصیل تقوا را هوشیاری در برابر توطئه‌های دشمن و حفظ و تقویت اتحاد و برادری و انسجام و الفت جامعه اسلامی عنوان کرد و گفت: به مناسبت هفته وحدت در استان بالاخص در زاهدان، برنامه‌های متعدد و خوبی برپا شد.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی با اشاره به حضور هیئت بزرگی از علمای مسلمان هندوستان در استان، بیان داشت: این گروه ضمن بازدید از حوزه‌ها و مجامع علمی اهل سنت در استان، سخنان وحدت آفرین و ارزشمندی را ایراد نمودند و از وحدت و برادری در استان شادمان بودند و عنوان می‌کردند که این ندای اخوت که در استان و کشور ایران وجود دارد در کشورهای دیگر شنیده نمی‌شود.

نماینده مقام معظم رهبری در سیستان‌وبلوچستان، برنامه‌های هفته وحدت را در سیستان‌وبلوچستان از جمله همایش محوری وحدت؛ مراسم تجلیل از شهدای عرصه وحدت؛ همایش منادیان وحدت با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با شکوه و نمایشگر عمق و گستره وحدت در استان دانست و بیان داشت: از عوامل برگزاری این مراسم تشکر و تقدیر می‌نمایم و تلاش شود این برنامه‌ها در طول سال استمرار داشته باشد.

آیت‌الله محامی یکی از دیگر برنامه‌های ارزشمند در هفته وحدت را محافل انس با قرآن در مساجد و مجامع شیعه و اهل سنت با حضور قاریان ممتاز بین‌المللی استان عنوان کرد و با اشاره به استقبال مردم از این برنامه‌ها اظهار داشت: وجود چنین قاریان توانمند در استان، مایه برکت و افتخار و حسن استقبال مردم مایه امیدواری است و امیدواریم این اقدامات استمرار داشته باشد و مقدمه‌ای برای انس با قرآن و عمل به آموزه‌های آن باشد.

نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان با اشاره به نشست‌های ائمه جمعه اهل سنت و امامان جمعه شیعه در ایام هفته وحدت، خاطرنشان کرد: در نشست ائمه جمعه استان اطلس نیازهای شهرستان‌ها با حضور استاندار مطرح شد که باید مورد توجه قرار بگیرد و به دنبال جذب بودجه و خیر برای رفع آنها باشیم.

وی با اشاره به این که عمده نیازهای مطرح شده از سوی ائمه جمعه مرتبط با مسائل اقتصادی و نیازهای معیشتی جامعه بود، خاطرنشان کرد: مقرر شد این مباحث در شوراهای اداری استان و شهرستان‌ها پیگیری شود و به تدریج در صدد رفع مشکلات مردم باشیم.

رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر استان یکی دیگر از خواسته‌های ائمه جمعه را رعایت شایسته‌سالاری و مصلحت استان و کشور برای انتخاب مدیران استان بیان نمود و تاکید کرد: استاندار تحت تاثیر فشارهای افراد، جریانات، احزاب و گروه‌ها در انتخاب همکارانش قرار نگیرد.

آیت‌الله محامی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به نمایندگان مجلس که آنها را از دخالت در انتخاب مسئولان بر حذر داشتند، بیان کرد: ائمه جمعه، نمایندگان و علما می‌توانند پیشنهادات خود را مطرح کنند ولی به دنبال اِعمال فشار و به کرسی نشاندن حرف خود نباشند وگرنه جمع مدیران استان تبدیل به یک شرکت سهامی می‌شود که هر کس به دنبال منافع خودش خود خواهد بود و در نتیجه مردم آسیب می‌بینند.

نماینده ولی فقیه در استان با ابراز امیدورای نسبت به روی کار آمدن مدیران قوی، کارآمد، مومن، متعهد و دلسوز برای مردم، از خداوند توفیق خدمت و انجام وظیفه را مسئلت نمود.

اختلاف افکنی میان مذاهب، هدف دشمن برای ضعیف ساختن جوامع اسلامی 

حجت الاسلام و المسلمین مجتبی بامری، امام جمعه سراوان در خطبه های عبادی سیاسی این هفته نماز جمعه، بیان کرد: ولادت نبی مکرم اسلام(ص) به نگاه شیعه و اهل سنت چند روزی فاصله وجود دارد که با نگاه حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب این ایام هفته وحدت نامگذاری شد.

وی افزود: وحدت آفرینی بین مسلمانان یکی از بهترین عبادات در این عصر است که انسان آن چنان رفتار کند که وحدت و برادری میان مسلمانان بسیار شود چرا که از برجستگی های یک انسان مسلمان است که میان دیگر مسلمانان برادری ایجاد کند.

این خطیب جمعه ادامه داد: دشمن تلاش می کند تا با ایجاد اختلاف و ضعیف ساختن کشورهای اسلامی به اهداف خود برسد اما می طلبد در این زمینه دسیسه های دشمن را به خوبی بدانیم و در جهت ترویج وحدت تلاش کنیم.

بامری با بیان اینکه نا امنی ها و انفجارهای رخ داده در افغانستان که باعث درد و رنج شد، خاطر نشان کرد: با وحدت و برادری گروه های منحرف از دین را بشناسیم و با آنها مقابله کنیم زیرا چنین حرکت های بسیار دردناک به دلیل آنکه چهره اسلام را مخدوش و اختلافاتی ایجاد می کند محکوم است.

وی اذعان کرد: در کجای دین اسلام این اجازه داده شده در مسجدی که مسلمانان در حال عبادت خداوند متعال هستند انفجارات و کشتارهایی رخ دهد؟ مسلما هیچ عقل و دین در عالم بشری چنین حرکاتی را نمی پسندند و قبول نمی کنند.

امام جمعه سراوان گفت: افرادی که امنیت افغانستان را برعهده دارند این توطئه ها را خنثی و امنیت افغانستان را تامین کنند چرا که سالهاست مردم این کشور در رنج توطئه دشمنان به سر برده اند.

حجت الاسلام و المسلمین بامری بیان کرد: گروه های یهودی صفت و زشت عمل مردم مظلوم افغانستان را به خاک و خون کشاندند که این حرکت به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست، امید است خدای متعال ریشه توطئه گران را در همه عالم بخشکاند.

در پی عدم نظارت در زابل قیمت مسکن سر به فلک کشیده است

حجت الاسلام محمود پارسا، امام جمعه شهر بنجار در خطبه های نماز جمعه گفت: سالروز ولادت با سعادت حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق علیه السلام نقطه عطفی در تاریخ اسلام تشیع است که توانستند در عصر و زمان خودشان با تمام سختی ها و مشکلات دین مبین اسلام و مذهب حقه تشیع را در همه کره خاکی ترویج دهند و ما باید به عنوان یک امانتدار بتوانیم به آیندگان صحیح و سالم تحویل بدهیم .

وی در ادامه به سالروز اعتراض و افشاگری امام خمینی (ره) علیه پذیرش کاپیتولاسیون در سال ۱۳۴۲ اشاره کرد و افزود: در آن سال امام با این حرکت و ایستادن در برابر حکومت شاه ، عزت ایران اسلامی را حفظ کرد و مقدمه بر سقوط حکومت شاهنشاهی شد.

خطیب جمعه شهر بنجار به دیدار ائمه جمعه استان با استاندار اشاره کرد و بیان کرد: در این دیدار دغدغه ها و مطالبات مردم راجع به حل مشکلات به ایشان ابلاغ شد و دکتر مدرس خیابانی قول پیگیری برای رفع مشکلات و رونق تولید و اشتغال و بازگشایی هدفمند مرز را دادند.

وی با توجه به فرا رسیدن فصل سرما به مسئولین امر توصیه کرد: مسئولان تدبیر کنند که مثل سالهای گذشته با مشکل کمبود گاز مواجه نشویم و نظارت ها را در این حوزه بیشتر کنند تا جلوی سود جویان و منفعت طلبان گرفته شود.

پارسا به برگزاری همایش تجلیل از پیر غلامان اهل بیت تعزیه خوانان حسینی در شهر بنجار اشاره و تاکید کرد: این مساله باید ثبت ملی شود چرا که با این اقدام مردم به یاد و نام امام حسین علیه السلام می افتند و فرهنگ عاشورایی و حسینی نسل به نسل به درستی منتقل خواهد شد.

وی به یکی از ترک فعل ها در حوزه نظارت بر قیمت گذاری در سایت دیوار اشاره کرد و گفت: افرادی منفعت طلب با سوء استفاده از این سایت بر اساس منافع و بدون در نظر گرفتن قیمت واقعی کالا ، اقدام به قیمت گذاری غیر واقعی می کنند به طوری که الان خرید منزل و مسکن در شهرها برای قشر متوسط و ضعیف جامعه تبدیل به یک آرزو شده و به بهانه تاسیس منطقه آزاد، قیمت مسکن و خودرو را افزایش نامعقولی دادند در حالی که هنوز هیچ منافعی به مردم محروم این منطقه نرسیده است.

این خطیب جمعه خاطرنشان کرد: متولیان امر و دستگاه های نظارتی باید با رصد دقیق برخورد جدی با چنین افرادی داشته باشند تا جلوی منافع نامشروع آنها گرفته شود و همه به قانون احترام بگذارند.

 واکسیناسیون همگانی راهی مطمئن برای حفظ سلامتی و ریشه کنی کرونا

حجت الاسلام والمسلمین محمد موسوی، امام جمعه شهرستان چابهار در خطبه های نمازجمعه این هفته با تبریک میلاد نبی مکرم اسلام و امام جعفر صادق(ع)، هفته وحدت را هفته اخلاق و مهرورزی خواند.

وی افزود: امام صادق (ع) می فرمایند از جمله خطاب ها و سفارشاتی که خداوند به پیامبر کرده بود بخشندگی و خوش خلقی در بین مردم است که این دو خصوصیت پیامبر را متمایز در بین مسلمانان کرد.

وی ادامه داد: به چه جرمی فردی خود را در مسجد و بین جمعیت و پیر و جوان و خردسال شیعیان می کِشد و ۱۵۰ نفر را قطعه قطعه می تواند بکند، آیا این افراد مسیر و راه پیامبر را دنبال می‌کنند.

خطیب جمعه چابهار تصریح کرد: معنای کلمه وحدت دست کشیدن از اعتقادات مذهبی خودمان نیست، بلکه باید در مقابل همه اختلافات، مشترکات خود را قبول کنیم و وحدت را در اشتراکات مذهبی تقویت کنیم.

وی گفت: استکبار و غرب نه شیعه و نه اهل سنت را می خواهد، بلکه فقط به نابودی مسلمانان و دین اسلام است.

موسوی ادامه داد: سپاه، نیروهای مسلح و گروه های جهادی سالهاست در کنار مردم شیعه و سنی هستند و در حال خدمت رسانی آب، برق، جاده سازی و خرید جهیزیه و خیلی اقدامات دیگر هستند و فارس و بلوچ هم هیچ فرقی ندارد و استکبار از این خدمت رسانی ها نگران هستند.

وی گفت: در بسیاری از مسئولیت های مهم از جمله فرماندهی نظامی، مقام معظم رهبری یک برادر اهل سنت را انتخاب میکند معنای واقعی وحدت یعنی همین، حتی در پست های خیلی بالاتر و حساس هم از هر دو مذهب به کار گیری شده است.

امام جمعه چابهار افزود: بعضی از تریبون ها بوی استکبار و نوکری غرب را می دهد که باید مردم ما هوشیار و آگاه باشند و باید به دنبال تقویت بصیرت که بارها مورد تاکید رهبر انقلاب است، باشیم.

وی با اشاره به واکسیناسیون در بین مردم، خاطر نشان کرد: واکسیناسیون طبق اعلام وزارت بهداشت تاکنون از مشکلات درمانی و بهداشتی کاسته است به گونه ای که آمار بیماری و مرگ و میر کمتر شده و این امر یک الزامی همگانی برای حفظ سلامتی است.

موسوی خاطر نشان کرد: همه آحاد جامعه ما باید واکسن بزنند تا بتوانیم مقابل این بیماری در سلامت باشیم و فعالیت  مدارس و مراسمات مثل قبل برگزار شود.

 وی تاکید کرد: دشمن ماه ها تلاش کرد تا که موج منفی عدم واکسن در جامعه تلقین کند و مانع از واکسیناسیون عمومی شود ولی نتیجه بازخورد در جامعه با کاهش مرگ و میرها را میتوان دید و با اعتماد به مسئولین وزارت بهداشت این کار را انجام دهیم.

پرهیز از تفرقه یکی از تاکیدات دین اسلام است

حجت‌الاسلام والمسلمین عظیم بامری در خطبه های نماز جمعه این هفته دلگان با اشاره به فرا رسیدن هفته وحدت و سالروز میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص)، گفت: حضرت محمد(ص) به عنوان مهمترین نشانه و نماد وحدت بین مسلمانان در سرتاسر تاریخ بوده است.

وی افزود: ما مسلمانان از هر مذهبی چه شیعه و چه اهل سنت باید اتحاد و همبستگی مان را حفظ کنیم و نگذاریم به آن خدشه ای وارد شود و دشمنان اسلام به دنبال تفرقه و جدایی بین مسلمانان هستند.

امام جمعه شهرستان دلگان گفت: یکی از تاکیدات مهم دین مبین اسلام پرهیز از تفرقه و حفظ انسجام و یکپارچگی میان همه مسلمانان در سراسر دنیا است.

بامری تاکید کرد: هفته وحدت موجب مستحکم شدن پیوند بین مسلمانان چه شیعه و چه سنی است که بزرگداشت آن توطئه‌های دشمنان ما را خنثی می‌کند.

این خطیب جمعه خاطرنشان کرد: وحدت و انسجام مسلمین موجب عزت و عظمت اسلام و مسلمین و حضور و مشارکت تمامی اقشار اعم از شیعه و سنی و سایر ادیان اسلامی می باشد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۲۹۱۷


ارسال