يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ ,15 September 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۸
در نشست خبری با اصحاب رسانه مطرح شد؛
820 میلیارد ریال اعتبار برای پروژه آبیاری تحت فشار در سیستان/ هدف جهاد کشاورزی تولید و اشتغال است
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه 620 میلیارد ریال اعتبار برای آبیاری تحت فشار و 200 میلیارد هم اعتبار جدید اختصاص یافته، گفت: جمع هزینه های این پروژه تاکنون 820 میلیارد ریال در حوزه آبیاری تحت فشار بوده است.
به گزارش عصرهامون، رضا نجفی ظهر امروز در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران در زاهدان با بیان اینکه هدف جهاد کشاورزی تولید و اشتغال است، اظهار داشت: علی رغم پراکندگی، وسعت و پهناوری بودن استان و کمبودهایی که در زیرساخت ها، امکانات و نیروی انسانی داریم اما این سازمان توانسته توفیقات بزرگی به دست آورد.
وی گفت: قبل از اجرای طرح لوله کشی آب در سیستان بیش از 75 درصد تلفات آب داشتیم که اکنون با اجرای این طرح به 5 درصد خواهد رسید.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به پیشرفت 50 درصدی این طرح در نواحی خاطر نشان کرد: اکنون 20کارگاه فعال، 27 مشاور درجه یک کشوری در این طرح مشارکت داشته که زمینه اشتغالزایی برای بیش از 3 هزار نفر به صورت مستقیم و به همین میزان به صورت غیر مستقیم ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه روند اجرایی این پروژه مطلوب است، ادامه داد: این طرح مهم در موعد مقرر که اواخر سال 96 یا اوایل سال 97 است به بهره برداری می رسد.
این مسئول در ادامه با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته حدود 18 هزار هکتار آبیاری تحت فشار در استان داشتیم، افزود: برای نخستین‌بار طرح انتقال آب با لوله امکان آبیاری تحت فشار نیز در سیستان را خواهیم داشت.
وی با بیان اینکه 620 میلیارد ریال اعتبار برای آبیاری تحت فشار و 200 میلیارد هم اعتبار جدید اختصاص یافته، گفت: جمع هزینه های این پروژه تاکنون 820 میلیارد ریال در حوزه آبیاری تحت فشار است.
نجفی با بیان اینکه بیش از 20 سند در ستاد راهبردی اقتصاد مقاومتی و شورای برنامه توسعه استان مطرح شده است، گفت: برخی تولیدات جهاد کشاورزی بیش از دو برابر تعهدات سطح ملی بوده است.
وی با اشاره به اثرات خشکسالی های اخیر در محصولات باغی تصریح کرد: پیش از این مرغ را از استان‌های خراسان جنوبی و یزد وارد می‌کردیم ولی امروز در سطح استان مرغ داری های متعددی داریم بگونه ای که در سه سال گذشته توانستیم برنامه تولید گوشت سفید را به 3 برابر نسبت به سال 91 یعنی به بیش از 46هزار تن در سال برسانیم که این مهم خود زمینه اشتغالزایی را نیز فراهم کرده است.
وی در خصوص تولیدات تخم مرغ در سال 92 استان نیز بیا کرد: پنج هزار و 200 تن تولید تخم مرغ داشتیم ولی امروز به بیش از 15 هزار و 600 تن رسیده که ظرفیت خوداتکایی استان را در این زمینه از حدود 25 درصد به بالای 70 درصد رسانده است.
این مسئول با بیان اینکه با 20 درصد کاهش سطح زیر کشت گندم در استان  بوده ایم، افزود: در بحث گندم در گذشته حدود 90 هزار هکتار سطح زیرکشت داشتیم ولی اکنون به 70 هزار هکتار رسیده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: در سال 91 ظرفیت بسته بندی، نگهداری و عمل آوری خرما حدود 17 هزار تن بوده ولی امروز به بیش از 120 هزار تن رسیده است.
وی با اشاره به اینکه امسال توانستیم بیش از 300 تن بذر علوفه ای تولید کنیم، گفت: تاکنون 17 میلیارد ریال یارانه پرداخت کرده‌ایم.
این مسئول در ادامه با اشاره به اینکه در هفته جهاد کشاورزی امسال بیش از 126 طرح به بهره برداری می رسد، گفت: اولویت برنامه ها با غبار روبی مزار شهدا، دیدار با خانواده شهدا و ارائه گزارشات می باشد.
نجفی خاطر نشان کرد: برای افتتاح 126 طرح در استان بیش از 14 میلیارد و 400 میلیون تومان اعتبار هزینه شده که این مهم توانسته زمینه اشتغالزایی برای 241 نفر ایجاد و هزار و 698 خانوار روستایی، عشایری و صیادی را نیز از این طرح بهره مند کند.
گفتنی است ا
ين طرح ها در زمينه های بهبود توليدات گياهی و دامی، منابع طبيعی و آبخيزداری، امورعشايری، آب و خاک و فنی مهندسی و شيلات سيستان هستند.
انتهای پیام/

 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۵۵۰۶


ارسال