چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ,12 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۵
گزارشی از پرسه مرگ در جاده های سیستان و بلوچستان؛
نواخته شدن ناقوس مرگ در جاده های غیر استاندارد سیستان و بلوچستان/ کشته و مجروح شدن 19 نفر در حوادث ترافیکی 48 ساعت گذشته
 
جاده های مواصلاتی خاش به زاهدان، سراوان و ایرانشهر که از مهمترین جاده های جنوب شرق کشور محسوب می شوند به دلیل عرض کم، بار ترافیکی بالا وجود آسفالت های کم عمر و پف کرده و در بسیاری قسمت ها تکه پاره شده و همواره جان بسیاری از هموطنان در سایه بی تدبیری مسئولان را می گیرد.
به گزارش عصرهامون، به نقل از تفتان ما، جاده های غیراستاندارد جنوب شرق کشور یکی از مشهورترین و معروف ترین جاده های کشور هستند که همواره تیتر یک بسیاری از رسانه ها و خبرگزاری ها بوده و کمتر هفته ای است که خبر کشته و مصدوم شدن تعدادی بی گناه در این جاده در مطبوعات منتشر نشود و سوژه داغ برای رسانه ها نباشد.

در واقع این جاده القاب بسیاری همچون جاده وحشت و جاده مرگ را نیز به خود گرفته و حتی بعضاً در برخی از محافل و مجالس نیز کم از حوادث جاده‌ای و کشته و زخمی شدن هموطنان و هم استانی‌های سیستانی و بلوچستانی در محور پر خطر و پرحادثه این استان سخن به میان نیامده است اما هنوز هم آش همان آش و کاسه همان کاسه است و باز هم تصادفات و حوادث نا‌گوار جاده های استان را جولان می‌دهند و نمی‌توانیم ترمز این حوادث را بکشیم.

استان سیستان و بلوچستان از لحاظ داشتن راه های مناسب بعنوان فقیرترین استان کشور محسوب می شود و از مجموع 20 هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی، تنها 220 کیلومتر از راه های این استان چهارخطه و الباقی راه ها دوطرفه با عرض هفت تا هفت و نیم متر است و این استان را به کانون حوادث رانندگی در کشور با تلفات جانی و مالی بسیار بالا تبدیل کرده است.
 

 
این جاده ها که سالیان بسیاری است در سایه بی توجهی مسئولان و نمایندگان ادوار مختلف قرار گرفته و همیشه بعنوان جاده مرگ کام بسیاری از هم وطنان را نیز تلخ کرده و تا کنون تنها مکاتبات و شعارهای رنگارنگ انتخاباتی در این خصوص داده شده اما در عمل کاری انجام نشده است و تنها به این نکته خواهیم رسید که سوء مدیریت مسئولان امر باعث شده تا روزانه بسیاری از افراد در این جاده های مرگ جان خود را از دست بدهند و قربانی بازار گیج بودجه های دولتی باشند و با رفتن به دل مرگ به دلیل وضعیت نامناسب و بی توجهی مسئولان، آمال و آرزوهای خود را به فنا بسپارند و در چندمدت اخیر حتی عبدالحمید زرک زهی قهرمان وشوو آسیا و مدال آور شهرستان خاش و استان سیستان و بلوچستان بر اثر وقوع یک سانحه رانندگی در این محور های نامناسب جان خود را از دست داد.

علی ای حال مسئولان بسیاری هستند که با وجود اوضاع نابسامان و شرایط بسیار بد این جاده ها سر راحت بر بالین می گذارند و بدون شک مسئول تمام جان هایی هستند که در این محورها گرفته می شود و خانواده هایی که یک عمر باید در سوگ بهترین عزیزانشان بنشینند.
 

 
شاید میزان کشته و زخمی شدن هموطنان در روزها و ماه های اخیر تنها آماری باشد که از حوادث مختلف در دفتر متولیان جاده به ثبت می رسد اما هرگز از توسعه و دوبانده و عریض کردن این محور سخن و عمل جدی به میان نمی آید و این جاده ها در سکوت و بی تدبیری مسئولان هر روز جان می گیرد و شکار جان انسان ها توسط غولهای آهنی و محورهای غیراستاندارد نیز چشم مسئولان را برای دیدن این حوادث انسانی سنگین تر کرده و آن ها را به خواب زمستانی فرو برده است و این جاده مرگ همین فرداست که دوباره جانی را بگیرند و خانواده ای را داغدار کند.

استان سیستان و بلوچستان که پهناورترین استان کشور نیز محسوب می شود و بافت و اقلیم آن سبب ایجاد فاصله های چندصد کیلومتری شهرها از یکدیگر و بعضاً تا مرکز استان برخی از شهرها فاصله ای نزدیک به 800 کیلومتر را طی می کنند و متاسفانه به دلیل نداشتن اتوبان و بزرگراه در این استان همواره آمار تلفات جاده ای به بیشترین حد فوتی می رسد.

وعده و شعار دوبانده کردن محورهای مواصلاتی شهرستان خاش بعنوان شاهراه و وردوی منطقه بلوچستان همواره بین شعارهای انتخاباتی کاندیدا و مسئولان دولت های مختلف به چشم می خورد اما خبری از افتتاح و احداث این محور دو بانده نیست.

* 19 کشته و زخمی در 48 ساعت گذشته
مسئول فوریت های پزشکی شهرستان خاش در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما اظهار کرد: بر اثر برخورد دو دستگاه پراید در در کیلومتر 20  محور خاش به  زاهدان(دوراهی نعمت آباد) 13  نفر مجروح شدند.

علیرضا سرگزی با بیان اینکه در این حادثه بلافاصله نیروهای امداد و نجات اورژانس جاده‌ای خاش  به محل حادثه اعزام شدند، تصریح کرد: 3 آمبولانس پایگاه ثابت کوشه، سه راهی و شهری خاش مجروحین را به بیمارستان امام خمینی(ره) خاش منتقل کردند که حال مصدومین وخیم گزارش شده است.
 
وی همچنین از واژگونی دو دستگاه موتور سیکلت در محورهای فرعی روستاهای پشتکوه و کوشه خبر داد و گفت: در این حوادث، دو راکب موتورسیکلت مجروح شدند که مجروحین به بیمارستان منتقل شدند که متاسفانه حال راکبین موتور سیکلت بسیار وخیم گزارش شده است.

مسئول فوریت های پزشکی شهرستان خاش با بیان اینکه 24 ساعت گذشته یکی از روزهای پرحادثه برای شهرستان خاش بوده است، اذعان کرد: همچنین بر اثر واژگونی یک دستگاه پژو 405 در محور نوک آباد به گوهرکوه دو نفر در دم جان باختند و دو نفر نیز مجروح شدند.

سرگزی اظهار کرد: نیروهای امداد و نجات اورژانس شهرستان خاش در هر ساعت از شبانه روز همیشه در جهت خدمات رسانی به حادثه دیدگان در کمترین زمان ممکن در محل وقوع حادثه حاضر می شوند و درمان های اولیه را انجام و مصدومین را به مراکز درمانی منتقل می کنند.

انتهای پیام/3028
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۰۹۳
مرجع : تفتان ما


ارسال