يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ,9 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۵
گزارشی از معضلات ابر سیاه اعتیاد در جنوب شرق؛
دیار نخل و نگاره فاقد کمپ ترک اعتیاد بانوان/ استعمال مواد مخدر بانوان در ملا عام!
 
شهرستان سراوان با توجه به اینکه بیشترین مرز خاکی با کشور پاکستان را دارد، همواره در معرض آسیب های مختلف همچون افزایش آمار اعتیاد است که می طلبد در این راستا گام های اساسی برداشته شود.
به گزارش عصرهامون، به نقل از شستون ، واژه کارتون خواب در گذشته و در اذهان عمومی تصویری از مردانی با چهره های ژولیده و لباس های مندرس حک‌ می شد اما در این برهه از زمان تصویری متفاوت از جنسیت را نیز در بر گرفته و این معضل در مناطق حاشیه نشین شهر  در افکار عمومی نقش متفاوت را به خود گرفته است.
با گذشت زمان، اعتیاد در بانوان شیوع پیدا کرده و لحظه به لحظه به آمار تعداد بانوان معتاد در حواشی شهر ها افزوده می شود که نشان پیش بینی نادرست از عدم اقبال مواد مخدر در بانوان را می دهد که باید برای برون رفت از این معضل اجتماعی که گریبان زیادی از افراد جامعه را در بر گرفته است، اندیشیده شود.

با توجه به اینکه بانوان آسیب پذیر ترین قشر جامعه به شمار می روند ، باید برای مقابله با این‌ معضل اجتماعی که در حال گسترش است ، با راه حل های مناسب مقابله کرد.

حال با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به مواد مخدر صنعتی و سنتی در حاشیه شهر می توان بی سوادی، کمبود محبت و بی توجهی خانواده را از عوامل اصلی سوق دادن این قشر از جامعه به اعتیاد بیان کرد.

گفته می شود در حاشیه شهر سراوان در برخی از خیابان ها بانوان، درحال جمع آوری زباله یا استعمال مواد مخدر می باشند که نازی ناستی زایی مشاور امور بانوان فرماندار شهرستان سراوان در جلسه شورای قشر بانوان نسبت به این موضوع بسیار گلایه مند بود چرا که این موضوع می تواند برای بانوان یا کودکان و نوجوانان خطر آفرین باشد.

صاحب نظران به این باور هستند که سهل والوصول بودن مواد مخدر  در جامعه به ویژه در قسمت های حاشیه نشین شهرستان سراوان ، استعمال مواد مخدر میان دختران و زنان را افزایش می دهد.
در شهرستان سراوان که دارای بیشترین مرز خاکی با کشور پاکستان است و با توجه به اینکه سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی در بهمن ماه سال گذشته در جمع اصحاب رسانه از افزایش ۳۰درصدی کشفیات مواد مخدر در سیستان و بلوچستان خبر داده بود، یکی از نیاز های اساسی هر شهرستان ، راه اندازی  کمپ های ترک اعتیاد و برگزاری و شناساندن آسیب های این بلای خانمان سوز است که می تواند به کاهش آمار مبتلایان به مواد مخدر سنی و صنعتی موثر باشد.
اما شهرستان مرزی سراوان با توجه به بحرانی شدن اعتیاد در بانوان فاقد کمپ ترک اعتیاد ویژه بانوان است که این نیز به مشکلات ابر سیاه خانمان سوز افزوده می شود.
مهدیه قلجه روانشناس و مددکار شهرستان سراوان در گفت و گو با شستون اظهار داشت: علت گرایش بانوان به مواد مخدر، مشکلات اجتماعی، وجود مواد مخدر در دسترس آنان، نبود حمایت و امکانات برای ایجاد اشتغال برای بانوان و مصرف مواد مخدر در خانواده ها است.
وی بها دادن به بانوان، ارزش قائل شدن به جایگاه بانوان و توجه و فراهم‌سازی زمینه اشتغال زایی برای این قشر از جامعه  را از راهکارهای موثر در ترک اعتیاد بانوان و فاصله دادن از این‌معضل اجتماعی دانست.

این روانشناس و مدد کار شهرستان سراوان در پایان خاطر نشان کرد: مکان برای ترک بانوان و مراکز گذری کاهش آسیب درسطح شهر وجود دارد که خدماتی مانند مشاوره، دارو، غذا و خدمات بهداشتی را ارائه می دهد.
انتهای پیام/ الف. د
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۱۶۳
مرجع : شستون


ارسال