چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ ,24 October 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۹
رئیس اداره بهزیستی خاش:
14 محله پرخطر اعتیاد و مواد مخدر در شهرستان خاش وجود دارد
 
رئیس اداره بهزیستی شهرستان خاش گفت: 14 محله پرخطر اعتیاد و مواد مخدر در نقاط مختلف شهری و روستایی این شهرستان وجود دارد و معضل اعتیاد را می توان با رویکرد اجتماعی حل کرد.
به گزارش عصرهامون،  ادریس تمندانی در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما اظهار کرد: در راستای جلوگیری از اعتیاد و کاهش آمار معتادان، طرح اجتماع محور پیشگیری از اعتیاد شهرستان خاش در حال اجراست.

وی با بیان اینکه این طرح در 9 منطقه پرخطر شهری و پنج نقطه روستایی این شهرستان اجرا شد، گفت: در این طرح تمامی فرایند مداخله پیشگیری شامل تعیین مشکل، اولویت بندی، نیازسنجی، تعیین عوامل خطر، تعیین مداخله و پایش و ارزشیابی توسط اعضای اجتماع کوچک مانند محله‌های شهری و روستایی، محیط‌های کار و محیط‌های آموزشی در کنار کارشناس تسهیل‌گر انجام می‌شود.

تمندانی با بیان اینکه 10 هزار نفر در شهرستان خاش زیر پوشش این طرح قرار گرفتند، افزود: تیم های مشاوره بهزیستی خاش در مناطق پرخطر این شهرستان به اجرای برنامه‌های آموزشی و آگاه سازی، پژوهش، مهارت ‌پروری، حمایت ‌گیری، افزایش محیط حمایت‌گر، اقتدارافزایی و پرورش نیروی انسانی متخصص پرداختند.

وی تصریح کرد: این طرح در جهت ارتقای سلامت روانی و اجتماعی جامعه، افزایش و ارتقای عوامل محافظتی در مقابل اعتیاد، کاهش شیوع مصرف مواد مخدر و عوارض آن اجرا می شود.
رئیس اداره بهزیستی شهرستان خاش گفت: در حال حاضر 3 مرکز اقامتی میان مدت، یک مرکز گذری کاهش آسیب، یک معتادان پرخطر و کارتن خواب در حوزه درمان اعتیاد در این شهرستان فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه اعتیاد در شهرستان خاش بسیار زیاد است، ادامه داد: در سال های گذشته مسئله مهم پیشگیری و کنترل آسیب‌های اجتماعی در دستور کار دستگاه‌ها از جمله بهزیستی قرار دارد که یکی از مهمترین‌ این آسیب‌ها مسئله اعتیاد است.

تمندانی خاطرنشان کرد: اعتیاد و ناهنجاری‌های مصرف مواد متاثر از عوامل محیطی و اجتماعی هستند و یکی از راه‌های پیشگیری ارائه آموزش به گروه‌های هدف است که باعث کاهش عوامل خطرزا و افزایش عوامل محافظت‌کننده می‌شود.

وی گفت: مراکز درمان سرپایی معتادان و مراکز بازتوانی (متادون‌درمانی) افراد را تحت درمان دارویی و سم‌زدایی قرار می‌دهند.

تمندانی اذعان کرد: استان سیستان و بلوچستان به دلیل نزدیکی به دو کشور پاکستان وافغانستان همواره در معرض آسیب های مختلف اجتماعی به خصوص اعتیاد قرار دارد و لذا اجرای طرح پیشگیری از اعتیاد محله محور بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه شوراها و دهیاران، بخشداران، بسیج و مرکز بهداشت در اجرای هرچه بهتر این طرح با اداره بهزیستی همکاری داشتند، اظهار کرد: جهت دستیابی به توزیع عادلانه منابع و سرمایه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و غیره، کیفیت زندگی مبتنی بر اجتماع محور چارچوب مناسبی را برای توسعه و رشد پایدار شهری و روستایی محقق می کند.

انتهای پیام/3028
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۴۱۰
مرجع : تفتان ما


ارسال