يکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ,21 October 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۰
سرنوشت این روزهای هامون با تشديد بحران خشكسالي
 
طالاب هامون که روزی یکی از مناطق زیبای سیستان با چندین الویت ،تفریجی ،اقتصادی و تامین معاش در حوزه سیستان نقش بسزای را در تامین معاش خانواده ها ایفا میکرد.

 به گزارش عصر هامون به نقل از  ندای هیرمند ؛ هامون که روزی یکی از مناطق زیبای سیستان با چندین الویت ،تفریجی و اقتصادی در حوزه سیستان نقش بسزای را در تامین معاش خانواده ها ایفا میکرد ،از مناطق گوناگونی تشکیل شده بود که هر یک در برهه زمانی خاص کاربردهای فراوانی داشت .
تختکها،چنگ ها وديگر  مکانها مناطقي  در دل هامون بودند که در فصولی از سال هامونیان در این مكانها سکنی گزیده واز نظر زيست  محيطي نيز مناطقي بكر با ويژگيهاي خاص بشمار مي رفتند .
یکی از این مناطق زیبا (بش دلبر) در حاشیه صابری در قسمت جنوب و شمال سیستان است  با انبوهی از درختان گز  كه در گذشته نیزارهاي  زيبا و به  هم  پيوسته  همواره زبان زد عام و خاص بوده است.

اما امروز  اين  منطقه  از هامون تحت  تاثير بسياري عوامل متعدد، تشديد بحران  خشكسالي ، عدم  استفاده  بهينه  از اندك ميزان  سيلابهاي فصلي به  بسترهامون به سرنوشتی  اسفناك  دچار شده است که باید برای نابودیش بايد خون گریست .
انجه امروزه در ذهن بسیاری از افراد نست به هامون  با تمام  جذابيت هايش نقش بسته ، حاشیه کوه خواجه ،و يا هامون  پوزك  در شمال شهرستان  هيرمند است ، اما گسترده  هامون  بخش وسيعي از سيستان  را شامل مي شود كه  از شرق تا غرب در قسمت  شمال امتداد يافته  و علاوه  برشكل گيري مناظر زيبا نقش بسزايي در بهتر زيستن  مردم  در منطقه  سيستان  داشته است  .

 

منطقه اي كه امروز به  جهت  سوء مديريت  به  انباري از باروت  تبديل شده  است كه  با كوچكترين  جرقه اي فاجعه  زيست  محيطي بزرگي را به  دنبال خواهد داشت همچون روز های گذشته که آتش سوزی های در طالاب رخ داد .

انچه  مسلم  است هر ساله  مقداري آب تحت  عنوان  سيلاب از كشور افغانستان  به  منطقه  سيستان  سرازير  كه  بخش وسيعي از آن  به  دليل عدم  مديريت  و استفاده  بهينه  در زمينهاي لم  يزرع  و بي هدف هدر مي رود كه  با هدايت  همين  ميزان  آب به  بستر هامون  علاوه  برنجات  محيط طبيعي از بسياري تهديدهاي محيطي شامل طوفانهاي شديد توام  با گرد وغبارجلوگيري و مكانهاي زيباييي را مي توان  بوجود آورد

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۵۷۸


ارسال