پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ ,24 January 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۸
معاون آبخیزداری منابع طبیعی سیستان و بلوچستان خبر داد:
استحصال 145 میلیون متر مکعب رواناب در سد و بندهای استان/ بخش قابل توجهی از بارش ها به رودخانه های مرزی و دریا می رود
 
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به میزان بارش ها و اقدامات انجام توسط نیروهای حوزه آبخیزداری استان، حجمی بالغ بر145 میلیون مترمکعب رواناب طی سال آبی گذشته در مخازن سد و بندها استحصال شده است.
عبدالله بامری در گفت و گو با عصر هامون افزود: به دلیل بارش های فصل پائیز و زمستان که در خیلی موارد در قالب بارش برف اتفاق می افتد و تاخیر در ذوب برف تا اواخر تابستان سال بعد، سال آبی منطبق با سال رسمی نیست، به همین دلیل سال آبی عمدتاً مشتمل بر دو سال بیان می شود مانند سال آبی1395-1396 که در آن نزولات جوی از ابتدای پائیز 1395 تا انتهای تابستان 1396 اندازه گیری می شوند.
وی خاطر نشان کرد: سیستان و بلوچستان با میانگین 100 میلیمتر بارندگی سالانه، علاوه بر خشکی اقلیم از نبود توازن مناسب پراکنش بارندگی سالانه برخوردار بوده، به نحوی که اغلب بارش سالانه منطقه در فصل زمستان نازل می‌شود.
وی ادامه داد: از آنجایی که نیاز آبی گیاهان مرتعی و پوشش حافظ سطوح آبخیز متناسب با دوره رشد یعنی اول زمستان تا اوایل تابستان است، قطعاً این ناهمزمانی مشکلاتی را ایجاد کرده و از سویی شرایط توپوگرافی، شیب و هیدروگرافی حوزه‌های آبخیز به گونه‌ای است که بارش ها، با کمترین توقیفی از دسترس خارج شده و وارد دریاچه‌های باتلاقی، رودخانه‌های مرزی و دریا می‌شوند.
بامری در خصوص سال آبی امسال گفت: متاسفانه تاکنون بارش خاصی را نداشته ایم و امیدواریم تاپایان سال آبی امسال شاهد نزول بارشها در مناطق مختلف استان باشیم.
این مقام مسئول تصریح کرد: اقدامات آبخیزداری در نقاط مختلف استان توانسته است بخشی از این معظلات را مرتفع کند، به نحوی که در حوزه‌های آبخیزداری این اداره کل، ظرفیت استحصال آب ایجاد شده در مخازن سازه‌های آبخیزداری، زمینه استحصال حجم قابل توجهی از نزولات را فراهم آورده و زمینه تزریق تدریجی این حجم به سفره‌ها، آبخوان‌ها و مخازن زیرزمینی ایجاد می‌شود که قطعاً در گذر زمان سبب تغذیه قنوات، چاه‌ها شده و از سویی نگران کاهش کیفیت آب‌های زیرزمینی به ویژه ESP,SAR نامناسب حاصل از افزایش غلظت املاح را از بین می‌برد.

انتهای پیام//
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۶۵۲


ارسال