پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ ,21 February 2019
1
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۵
ندای هیرمند گزارش می دهد؛
جست و جوی حیات در قلب تالاب هامون/روستایی که هر ۷ روز آب می بیند
 
روستای قلعه نو شهرستان هامون یکی از روستاهای محروم در منطقه سیستان است که هنوز مسئولین نتوانسته اند لوله آب آشامیدنی به این روستا برسانند.

به گزارش عصر هامون به نقل از  ندای هیرمند؛ آب را می توان مهمترین حیات بشر نامید، نعمت خدادادی که نیاز هر جنبنده و گیاهیست و ادامه ی زندگی آنان به این موضوع وابسته است.

شمال استان سیستان و بلوچستان به دلیل خشکی تالاب هامون نزدیک به دو دهه است که دچار پدیده خشکسالی شده و تنها منبع ذخیره آب مردم این منطقه چاه نیمه هاست.

چاه نیمه گودال های طبیعی در منطقه سیستان هستند که آب شیرین را در خود ذخیره دارند و فقط برای مصرف خوراکی تصویه، و مورد استفاده قرار می گیرند، در سال های اخیر با لوله کشی از چاه نیمه ها به مرکز استان این منابع مهم ذخیره آب، آب مردم مرکز استان را نیز تامین می کند.

اما در حالی زاهدان آب ذخیره شده ی مردم سیستان را روزانه مصرف می کند که روستاهای بسیاری هنوز در منطقه سیستان از نعمت لوله کشی آب محروم هستند و یا در برخی از فصول از سال آبی در لوله های آب این روستاها جاری نمی شود.

روستای قلعه نو شهرستان هامون یکی از روستاهای محروم در منطقه سیستان است که هنوز مسئولین نتوانسته اند لوله آب آشامیدنی به این روستا برسانند.

 

 

 

این روستا در نزدیکی شهر لوتک، و شهر سوخته قرار دارد و 35 خانوار در آن زندگی می کنند، مردم روستا می گویند بارها جهت پیگیری آب آشامیدنی به مسئولین مراجعه کرده و حتی نامه نگاری کرده اند اما هنوز پاسخی دریافت نکرده اند.

روستای قلعه رستم، در مسیر لوله کشی آب آشامیدنی به زاهدان قرار دارد، به طور کل این روستا 6 کیلومتر با اولین لوله آب فاصله دارد اما مردم این روستا پس از خشکی تالاب هامون با تانکر آب آشامیدنی را تهیه می کنند و به مصرف می رسانند.

یکی از اهالی این روستا به خبرنگار ندای هیرمند گفت: مردم روستای قلعه نو به دلیل کمبود سوخت تانکر های آب هفته ای یک بار می توانند گالن های آب خود را پر کنند، و آن را برای آشامیدن و استحمام مصرف کنند.

وی افزود: این در حالی است که روستاهای همجوار دارای لوله کشی آب هستند و مشکلی در مصرف آب ندارند.

 

 

 

یکی از جالبترین موضوعاتی که می توان به این روستا اشاره کرد، محافظت اهالی روستا آثار باستانی است، درحالی که در این روستا هیچ نیروی نظامی و انتظامی وجود ندارد که مردم خود روستا با چوب دستی از آثار باستانی نزدیک به روستا محافظت می کنند.

با این وجود مردم روستای قلعه رستم هنوز چشم انتظار دریافت مطالبات خود از مسئولین هستند و بزرگترین خواسته آنان لوله کشی آب شرب است، شاید روستای قلعه رستم را تنها روستایی دانست که هیچ فردی در آن اعتیاد به مواد مخدر ندارد.

 

 

 

انتهای پیام

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۳۲۷


ارسال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۱/۲۴ ۱۹:۰۲
سلام از کی لوتک شهر شده