چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ,3 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
صف‌های طولانی و شلوغی پمپ های بنزین در جنوب شرق کشور صدای مردم را درآورده و آن ها مجبور هستند برای دریافت تنها 10 لیتر بنزین زمانی حدود 3 الی 5 ساعت را در صف بنزین باشند که این مسئله سبب نارضایتی و گلایه مندی آنان شده است.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از تفتان ما، با توجه به افزایش جایگاه های سوخت در شهرستان خاش متاسفانه با کمبود سوخت در جایگاه ها شهروندان در صفهای طولانی قرار می‌گیرند که پس از ساعت ها انتظار یا سوخت به آنها تحویل می شود یا پس از ساعتها ماندن در صف بنزین با تمام شدن بنزین بدون سوختگیری و با نا امیدی به منزل بر می گردند.

 طبق بررسی های انجام گرفته این معضل در اکثر شهرهای استان از جمله سراوان، ایرانشهر و سرباز وجود دارد و در سراوان حتی صف بنزین به چند صد‌ متر رسیده و به گفته برخی از مردم این شهرستان گویا هیچ شخصی نمی تواند این مشکل را حل کند.

اکثر مردم سیستان و بلوچستان از اقشار کم در آمد و کارگر جامعه هستند و لذا مجبورند ساعت ها برای سوختگیری در صف بمانند و جالب تر اینکه اکثراً در بعد از ظهرها و ساعات غیر اداری بنزین در جایگاه ها توزیع نمی شود و باتوجه به اینکه قبلاً در شب ها بنزین توزیع می شد متاسفانه در شب ها نیز دچار مشکل شد که بعضی شبها توزیع و بعضی شبها از عرضه بنزین خبری نیست و به اجبار وقت ارزشمندشان را به جای مصرف شدن در راه خدمت و کسب کار در این صف ها به هدر می دهند و برای زدن ۱۰ لیتر بنزین باید وقت زیادی را اتلاف کنند.
 

 
علی ای حال برخی ها دلیل این شلوغی صفوف بنزین را کم کردن سهمیه سوخت عنوان می کنند و برخی دیگر اختلاف قیمت سوخت در آن سوی مرز و قاچاق آن را علت این معضل می دانند.

این مسئله باعث گلایه بسیاری از شهروندان شهرستان خاش شده و از مسئولین شهرستان و استان، اعم از فرماندار، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و از اعضای شورای اسلامی، استاندار و سایر مسئولین خواستار رسیدگی و نظارت کامل بر فعالیت جایگاه ها هستند تا توزیع سوخت رسانی به صورت شبانه روزی انجام گیرد.

مسئولین در خواب ناز زمستانی هستند
عبدالبصیر شهنوازی یکی از شهروندان خاشی که برای دریافت سوخت به جایگاه بنزین مراجعه کرده بود در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما با بیان اینکه برخورد برخی از صاحبان پمپ های بنزین خاش بسیار زشت و زننده است، اظهار کرد: متاسفانه به دلیل افزایش روپیه پاکستان صفوف بنزین در شهرستان خاش نیز شلوغ شده و بسیاری از افراد به دنبال قاچاق سوخت هستند.

وی گفت: افراد بسیاری از شهرهای مجاور با کارت های سوخت دیگران به این شهرستان آمده و اقدام به دریافت بنزین می کنند و آن را با قیمت زیاد در بازار به فروش رسانند.
 

 
شهنوازی با بیان اینکه صفوف شلوغ بنزین مشکلات بسیار زیادی را برای شهروندان ایجاد کرده است، خاطرنشان کرد: دو ساعت برای دریافت 10 لیتر بنزین در صف هستم هنوز هم بنزین نگرفتم و مسئولان هم در خواب ناز زمستانی هستند و هیچ اقدامی نکرده اند.

مشکل اصلی کمبود سوخت کارت های غیرمجاز است
 میلاد شهلی بر یکی دیگر از شهروندان خاشی با انتقاد شدید از وضعیت صفوف بنزین در این شهرستان در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما ، اظهار کرد: کارت های بنزین غیرمجاز در شهرستان خاش بسیار زیاد است و هر شهروند چندین کارت سوخت در جیب دارد و بنزین را در گالن دریافت می کند.

وی با بیان اینکه برخی از جایگاه داران علت شلوغی صفوف بنزین را کم کردن سهمیه سوخت عنوان می کنند، گفت: متاسفانه هیچ مسئولی برای رسیدگی به این مشکلات در شهر نیست تا درد این مردم را بداند که برای چند لیتر بنزین ساعت ها چشم به انتظار هستند.

شهلی بر با بیان اینکه برخی از جایگاه های سوخت در شب بسته هستند، تصریح کرد: به دلیل افزایش روپیه در پاکستان هر گالن ۷۰ لیتری در شهر به قیمت ۱۱۰ هزار تومان و‌ یا ۱۲۰ هزار تومان به فروش می رسد و این مسئله سبب شده تا افراد سوخت های خود را با قیمت های زیاد به آن سوی مرز بفروشند.
 

 
خودروهای شهرهای مجاور سبب شلوغی صفوف بنزین در خاش شده اند
مدیر شرکت نفت خاش در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما اظهار کرد: از ابتدای امسال و به خصوص در شهریورماه رشد مصرف بنزین در شهرستان خاش مشاهده شده است.

شهرکی افزود: در مبحث تامین و عرضه سوخت طی سه سال اخیر مشکلی وجود نداشته ایم اما شرایط مرزی و کدینگ بودن جایگاههای سوختی در سراوان باعث تشکیل صف های بنزین در جایگاههای سوختی خاش شده است.

وی با بیان اینکه 240 تا سیصد هزار لیتر سوخت در جایگاههای سوختی خاش روزانه عرضه می شود، گفت: در حوزه سوخت کشاورزان سهمیه ها روزانه تامین می شود.
 

 
شهرکی تصریح کرد: افزایش سهمیه سوخت نانوایی های خاش نیازمند مجوزهای استان است.
وی ااذعان کرد: برای افزایش شاخص های رضایت مندی مردم و در آینده ای نزدیک رضایت مندی مهمانان نوروزی و مسافران عبوری باید طوری برنامه ریزی شود که صف در جایگاهها شکل نگیرد و سوخت عادلانه و با دقت و نظم توزیع شود.

دستگاه های نظارتی باید بر جایگاه های عرضه سوخت نظارت و کنترل کنند
نماینده مردم خاش و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما اظهار کرد: به لحاظ شرایط مرزی و کدینگ بودن جایگاه های سوخت در سراوان مشکلاتی در خاش پدید آمده و این مشکلات در میرجاوه و سایر نقاط کمتر است و نیاز است برای خاش یک سهمیه ویژه در نظر گرفته شود تا مشکلات رفع شوند.

علی کرد با تاکید بر اینکه باید در مسئله اختصاص سهمیه جایگاهها کاری کارشناسانه باشد و سوخت عادلانه توزیع شود، افزود: تمامی جایگاه های سوخت زیرنظر شرکت نفت فعالیت می کنند اما متاسفانه جایگاه داران از شرایط موجود بهره برداری سوء دارند و برای مردم مشکلاتی را به وجود می آورند.

وی با تاکید بر حضور نیروی انتظامی، تعزبرات، شرکت نفت و غیره جهت کنترل وضعیت جایگاه های سوخت در سطح شهرستان، ادامه داد: باید به گونه ای برنامه ریزی شود که جلوی فعالیت جایگاههای متخلف گرفته و آسایش به جامعه بازگردد.
 

 
نماینده مردم شهرستان خاش در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرکت نفت و تعزیرات باید در مسئله نظارتی جدی و قاطعانه عمل کنند، خاطرنشان کرد: نباید برخی از جایگاه داران متخلف با خاموش کردن نازل ها عملکرد سایر دستگاه های اجرایی را زیر سئوال ببرند و لذا باید هرچه سریعتر این بحران حل شود.

وی با تاکید بر اینکه پالایش کارت ها باید در شهرستان انجام شود، افزود: افزایش سهمیه سوخت جایگاههایی که دارای نازل متعدد هستند و در شکستن صف ها تاثیر دارند تا حدودی می تواند به کاهش مشکلات کمک کند.

کرد گفت:  تنها شمار اندکی هستند که در مسئله قاچاق سوخت نقش دارند و همین عده برای رسیدن به منافع خود مشکلاتی را برای قشر اکثریت جامعه پدید آورده اند که نیازمند یک نظارت جدی در این مسئله هستیم.

انتهای پیام/3028
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۵۲۵
مرجع : تفتان ما


ارسال