سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ ,18 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۹
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سراوان:
وجود ۱۵۴ اثر تاریخی و گردشگری در جالق/ وجود مقابر قدیمی در باغ شهر جالق نمادی از شکوه معماری ایران در مکران است
 
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سراوان گفت: در بخش‌ جالق ۱۵۴ اثر از جمله محوطه های باستانی، مقابر، سنگ نگاره، قلعه و مدرسه وجود دارد که قدمت آن به دوره های پیش از تاریخ تاریخی و اسلامی باز می گردد.
به گزارش عصرهامون؛ حمزه ندرت زهی در گفت و گو با شستون اظهار کرد: منطقه نمونه گردشگری شهرجالق در ۸۰ کیلومتری شهرستان سراوان واقع شده و یکی از شهرها و مناطق ویژه گردشگری این منطقه محسوب می شود.
وی افزود: در بخش‌ جالق ۱۵۴ اثر از جمله محوطه های باستانی، مقابر، سنگ نگاره، قلعه و مدرسه وجود دارد که قدمت آن به دوره های پیش از تاریخ تاریخی و اسلامی باز می گردد.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سراوان گفت: از مهم ترین آثار شهر جالق می توان به مقابر تاریخی این منطقه اشاره کرد که در منطقه سورو، کوهکن و شبشه ریز جالق واقع شده است.
ندرت زهی اضافه کرد: این نوع مقابر در نوع خود بی نظیر هستند که تماما از خشت خام و گل ساخته شده و پوشش سقفی آن به به صورت گنبدی بوده و ارتفاء آن از ۱۰ متر تا ۱۸ متر و همچنین از ۲۰ تار۴۰ متر زیربنا دارند.
وی تصریح کرد: واقع شدن این مقابر در میان نخلستان ها و قنوات پرآب و بافت تاریخی شهر جالق سبب شده که از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان باغ شهر و پایگاه پژوهشی به تصویب برسد.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سراوان یاد آور شد: ۱۴۵ اثر بخش جالق در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و در ۲۶ نقطه در این شهر مقابر تاریخی وجود دارد.
ندرت زهی با بیان اینکه قدمت مقابر مربوطه به دوره سلجوقیان و ایلخانی است، گفت: با وجود این مقابر نشانی از شکوه معماری ایران منطقه مکران می باشد که مقابر واقع در منطقه شیشه ریز گواه بر این ادعا است.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۵۶۶
مرجع : شستون


ارسال