جمعه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ,26 April 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۱
بیماران مبتلا به سل چشم انتظار کمک خیرین سلامت/ زابل کانون سل در ایران است
 
در حالی سیستان این روزها نفس هایی دردناک می کشد که مردم آن به امید خیرین و کمک های آنان چشم دوخته اند چرا که بیماری سل زندگی شمار زیادی از سیستانیان را تحت شعاع خود قرار ‏داده است.‏
به گزارش عصرهامون، سرفه های پی درپی امانش را بریده به محض وزش باد باید راهی مراکز درمانی شود تا تحت درمان قرارگیرد.
وزش توفان های شن در شمال سیستان و بلوچستان و گرد و خاک برخاسته از بستر خشک تالاب بین المللی هامون این منطقه را به یکی از نقاط بحرانی بیماری های تنفسی از جمله «سل» در کشور تبدیل کرده است.
محمدرضا صیادی یکی از شهروندان سیستانی ساکن در روستای صفراربابی از توابع شهرستان نیمروز است که در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون، می گوید: دوره مداوا تاثیری بر اوضاع جسمی ام نداشته و اکنون بیماری پیشرفته شده به گونه ای که اگر کوچکترین کار سنگینی انجام دهم به علت بیماری سل و عفونت شدید ریه ها و خلط خونی تا چند روز در بستر بیماری با درد دست و پنجه نرم می کنم.

وی ادامه می دهد: در روزهای اخیر نیز به علت تشدید بیماری به بیمارستان زابل مراجعه کردم چندین روز در بخش آی ‏سی یو و بخش عفونی بیمارستان زابل بستری بودم، از آنجایی که زندگی ام تنها از طریق یارانه ها سپری می شود، از عهده پرداخت هزینه بیمارستان بر نمی آمدم تا اینکه توسط یک خیر سیستانی با پرداخت 600هزار تومان، از این بخش مرخصم کرد و به بخش عفونی بیمارستان انتقال داده شدم، اما توان پرداخت هزینه بیمارستان و پول داروها را ندارم و امیدوارم خیرین به کمک بیایند.
 

سل یک بیماری عفونی شایع و در بسیاری از موارد مرگبار است که به شُش ها حمله می کند. با این وجود اما سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون به عنوان کانون سل در ایران شناخته می شود که آمار مبتلایان به این بیماری در مقایسه با میانگین کشوری در این منطقه بالا است.
پایگاه خبری عصرهامون، آماده دریافت و انتقال کمکهای مردمی برای کمک به «محمدرضا صیادی» می باشد.‏
در این خصوص باید گفت اگرچه سیستان این روزها نفس هایی دردناک می کشد اما مردم آن به امید خیرین و کمک های آنان چشم دوخته اند چرا که بیماری سل زندگی شمار زیادی از سیستانیان را تحت شعاع خود قرار ‏داده است.‏
محمد رضا مسجدی عضو ایرانی اتحادیه جهانی علیه بیماریهای تنفسی فروردین ماه 95 با اشاره به اینکه درمان بیماری سل که در گذشته دو سال طول می‌کشید اکنون به حداقل ۶ ماه کاهش یافته است، گفت: شهرستان زابل بیشترین میزان ابتلا سل در کشور را بر حسب جمعیت دارا است.
شایان ذکر است با توجه به این که منطقه سیستان کانون بیماری های سل در منطقه شناخته می شود، بیمارستان 64 تخته خوابی تخصصی تنفسی زابل از سال 91مجوز ساخت خود را دریافت کرد و از سال 93عملیات احداث آن آغاز شد اما وعده مسئولان برای بهره برداری از آن تاکنون به نتیجه نرسیده و مردم همچنان در انتظار بهره برداری از آن می باشند.
پایگاه خبری عصرهامون، آماده دریافت و انتقال کمکهای مردمی برای کمک به «محمدرضا صیادی» می باشد.‏
انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۴۶۰۲


ارسال