يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ,31 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۹
مسئول پایگاه انتقال خون شهرستان سراوان:
سلامتی اهداکننده یکی از اولویت های مهم سازمان انتقال خون/هزار واحد خون نیاز ماهیانه شهرستان سراوان
 
مسئول انتقال خون سراوان گفت: نیاز شهرستان سراوان در مجموع ماهیانه هزار واحد خون است و از این مقدار حدود 400 واحد از اهداکنندگان سراوانی و بقیه فرآورده از سایر استان ها تامین می شود.
به گزارش عصرهامون؛ عبدالصبور شهلی بر در گفت و گو با شستون با اشاره به اینکه در کل استان سیستان و بلوچستان و کشور با کمبود خون مواجه هستیم، گفت: با توجه به اینکه اکثر فرآورده های خونی از سایر استان ها به سراوان وارد می شود، به دلیل زلزله کرمانشاه و سردی هوا در برخی از مناطق با کاهش مراجعه کنندگان و خون روبرو هستیم.

مسئول پایگاه انتقال خون شهرستان سراوان با بیان اینکه خون هیچ گونه جای گزینی نداشته و همه روزه از هر سه نفر یک نفر به فرآورده های خونی احتیاج دارد، گفت: اهدای خون برای سلامتی اهدا کنندگان مفید است.

وی ادامه داد: کمبود خون در استان از سه هفته قبل به طور جدی احساس می شود و در شهرستان سراوان به همه گروه های خونی از جمله o+ نیاز است که با مراجعه به موقع مردم این نیاز برطرف می شود.

شهلی بر با اشاره به اینکه مرد ها چهار دفعه و زن ها سه دفعه از سن 18 تا 60 سالگی می توانند در طول سال خون اهدا کنند، تصریح کرد: یکسری معایانات، آزمایشات و مشاوره بر روی فرد اهدا کننده انجام می شود تا دریافت کننده خون دچار مشکل نشود و سلامتی فرد اهدا کننده قبل و بعد از اهدای خون یکی از اولویت ها مهم سازمان انتقال خون است.

وی با بیان اینکه 500 بیمار تالاسمی در شهرستان سراوان زندگی می کنند و ماهیانه بالغ بر 700 واحد خون مصرف می کنند، توضیح داد: بیمارستان ماهیانه 300 واحد خون مصرف می کند که در مجموع نیاز شهرستان سراوان هزار واحد خون است و از این مقدار حدود 400 واحد از اهداکنندگان سراوانی و بقیه فرآورده از سایر استان ها تامین می شود.

مسئول پایگاه انتقال خون شهرستان سراوان با بیان اینکه متوسط هفتگی دریافت خون بین 70 تا 80 واحد می باشد، عنوان کرد: اهداکنندگان بحث اهدای خون را جدی بگیرند و پس از خون دهی استراحت کرده و مایعات بیشتری بنوشند.

وی در پایان گفت: با توجه به نیاز مبرم بیماران به خون از کلیه شهروندان سراوانی دعوت می شود که در روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه از 3 تا 6 و نیم با مراجعه به پایگاه انتقال خون سراوان اقدام به اهدای خون کنند.

 
انتهای پیام/م.ش
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۶۳۶۵


ارسال