چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ,3 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
یک کارشناس سیاسی گفت: ترامپ همه چیز در حوزه مدیریتی خود را در اقتصاد و پول می بیند.
به گزارش عصرهامون، حامد میرشکاری در گفت و گو با خبرنگار زاهدنیوز، افزود: ترامپ همه چیز در حوزه مدیریتی خود را در اقتصاد و پول می بیند و سیاست خارجی خود را نیز بر همین اصل بنا نهاده و پیگیری می کند.

وی ادامه داد: وقتی چند کشور و دولت در کنار هم می نشینند و توافقی بین المللی می کنند و یک رئیس جمهور این توافقی که چندین کشور در تصویب آن نقش داشتند را به هم می زند، مطمئنا آن رئیس جمهور و کشور دیگر قابل اعتماد نخواهد بود.

وی تاکید کرد: ترامپ تمام سیاست خارجی خود را در پول می بیند، در صورتی که سیاست خارجی همه چیزش پول نیست، ممکن است که طبق سیاستی که آمریکا دارد همواره تمامی دولتمردان آمریکا به دنبال تامین شدن منافع آمریکا باشند اما همیشه این منافع قرار نیست مالی باشد.

وی اضافه کرد: همیشه منافه یک کشور، پول نقد نیست ولی متاسفانه در دولت آقای ترامپ، سیاست خارجی منافع آمریکا براساس پول نقد برنامه ریزی شده است.

میرشکاری تصریح کرد: شاید برخی از مواقع بعضی از سیاست ها در کوتاه مدت به نفع آمریکا نباشد و جنبه اقتصادی نداشته باشد ولی در بلند مدت بتواند به سیاست های آنان کمک کند، نمونه بارز آن سیاست دولت اوباما می باشد که با سیاست خود توانست برنامه انرژی هسته ای و صنعت هسته ای ایران اسلامی را مدتی به عقب بیندازد.

وی گفت: دولت ترامپ به دنبال امتیاز گرفتن از ایران، کشورهای عربی و غیره است و برهمین اساس سیاست ها و برنامه های دولت خود را دنبال می کند.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با نحست وزیر ژاپن، تاکید کرد: مذاکره با کشوری که در طول تاریخ پایبند تعهداتش نبوده و نیست، هیچ عقل سلیمی قبول نمی کند.

این کارشناس سیاسی اضافه کرد: مذاکراتی که ایران اسلامی در سنوات اخیر انجام داده، نه تنها تاکنون هیچ نتیجه مثبتی در پی نداشته، بلکه مشکلات عدیده ای نیز برای کشور به وجود آورده و آیندگان نیز خواهند فهمید که چه بلاهایی به واسطه برجام بر سر کشور و ملت ایران اسلامی به وجود آمده است.

وی افزود: لو رفتن بخشی از اطلاعات انرژی هسته ای و شهادت چندین دانشمند هسته ای به واسطه لو رفتن اطلاعات، از آثار مذاکرات برجام بوده است.

وی با اشاره به اینکه برخی در داخل و خارج هنوز برانجام مذاکرات تاکید دارند، بیان کرد: باید فکر و اعتقادات آن افراد مورد بررسی قرار گیرد، کسی که تصحیلاتش در غرب بوده و فرزندانش در غرب زندگی می کنند یا مشغول به کار بوده و درس می خوانند، مطمئنا با توجه به اینکه با طرز فکرغرب بزرگ شده و پرورش یافته اند، بیش از آنکه پایبند سیاست های کشور ایران باشند، به گرین کارت ها و قسم پایبندی به غرب بیشتر وقادار خواهند بود.

وی ادامه داد: از این افراد انتظاری بیش از این نیز نمی توان داشت، از قدیم الایام، کشورهایی که می خواستند ایران رامستعمره خود کنند اساتیدی را برای شاهزاده های ایرانی می فرستند و به وسیله آنان برنامه های خود را اجرایی می کردند.

میرشکاری گفت: هرجا در اجرای سیاست های خارجی کشورمان به صورت تهاجمی عمل کرده ایم، منافع کشور بیش از هر زمان دیگری تامین شده و در زمانی که در بخش دفاعی حضور داشتیم متاسفانه هرچی که کشورهای دیگر برایمان دیکته می کردند را عمل می کردیم و بعد از آن ضررهایش را دیدیدم.

وی اضافه کرد: باید به پتانسیل ها و توانمندی داخلی و خارجی کشورتوجه کنیم و از آنها برای رسیدن به منافع ایران اسلامی استفاده کنیم.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۹۳۸


ارسال